Gün 2: Esinlendiren Karşılaşma

Tanıdık bir yerdeyim ama çok da bildiğim bir yer değil, bir zamanlar yerli turist gibi gezdiğim dolambaçlı, taşlı yollar, güneş ışınlarıyla ağaçların gölge oyunları yaptığı, kırmızı gül ağaçlarının, sarı yabani güllerin, gelinciklerin, mor salkımların taştığı dar sokaklardayım, eskinin izlerine özlem hissettiren her bir taş ev başka bir tarih kokuyor, yanlarından geçerken orada bir yaşamın olup olmadığını merak eder haldeyim, belirsiz…hiç bir yerden insan sesi gelmiyor. Kırmızılı sarılı, allı pullu fistanıyla, güneş gözlükleriyle, sıra dışı saçlarıyla, elindeki davuluyla boş sokaklarda dolaşan bir kadın dışında. Sanki çok eskilerde kalmış, unutulmuş olanı canlandırmak, bugün ile bir arada tutmak isteyen bir kadın davuluyla sesleniyor, “Hatırla!” diyor! Kapıların önünden geçiyor, bazılarının önünde duruyor, susmayı tercih ediyor, sadece davulu konuşuyor, kimi kapı kendiliğinden açılıyor, ne gariptir ki karşılayanı yok!

Ramazan davulcularının vurduğu gibi davuluna vura vura devam ediyor. Davulu aynı ritmi tekrarlıyor: “vakit geldi, kalkın ey ahali!”

Oysa her yer güneş içinde, bu saatte niye davuluna vuruyor olsun ki? Bir cevap bulasım geldi; ışığa uyandırıyor olmalıydı. 

Kendisi bir sokağa saptı, gözden kayboldu, davulunun sesi gerisinde kaldı, belki duyan biri olur diye boşlukta aynı nağme yankılanıp durdu.

Bense kamera gibi izliyordum olan biteni,  dışardaydım, onu takip ediyordum, uyanıktım!

Sabah olduğunda rüyam kopuk kopuk sahnelerle gözümün önüne geldi, uç uca birleştirmeye çalıştım. ” Meğer ben de uyuyormuşum! ” dedim, bunları hatırladığımda…

***

Hepimizin içinde geçmiş ile bugün arasında otantik ve şefkat ile bağ kurmak isteyen bir kadın var, ona kulak verir ve yüzümüzü ona dönersek, şimdiden geçerken belki de uykularda kalmayız. 

Merakla pek çok şeye girmiş ve yarım bırakmış biri olarak yoga halen hayatımda vazgeçilmez ve sapasağlam yerini koruyor. Bu yolda bunca istekli çaba içinde  kendi içimdeki o kadına ne kadar yaklaştım? Bir cevap bulabilmeyi isterdim tıpkı kurmacada olduğu gibi:) .

Herkese iyi bayramlar olsun. 

(*) Fotoğraflarda yer alan Özlem Hanım 5 yıldır Datça sokaklarında Ramazan boyunca eski bir geleneği yaşatıyor, halen bazı semtlerde karşılaşılan Ramazan davulcularının gece sahura kaldırmaları geleneği- onunla Eski Datça’da karşılaştık.

Reklam

Gün 2: Esinlendiren Karşılaşma” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s