Umut – Gün 2 : Korkuyu kucakla , düşmana sarıl, bilinmezliğe yelken aç :)

Günaydın canlar ,

Sabah yürüyüşümde akıp giden düşüncelerimi izlerken bir yandan da Umut sağda solda es geçtiğin güzelliklerin de hakkını ver diyordum . Düşüncelerden ,yaşadığım ana ve getirdiklerine dönerken kendime şefkati elden bırakmamam gerektiğini geç de olsa öğrendim . Rengarenk çiçekler , öten kuşlar , taşlar arasından çıkan gelincikler … Köşeyi döndüm ve 3-4 kedi çetesi meraklı meraklı bakıyor. Bir tanesi aralarından sıyrıldı sanırım merakı korkusunu yendi . Yaklaştı miyavladı ve yanımda yol almaya başladı . On beş metre sonra bir daha baktım ve şaşkınlığım artmaya başladı . Çünkü genelde uzun yol arkadaşlığını köpekler daha iyi yapar. Beklediğimin tam tersine ne bana baktı, ne ayağıma sürtündü ne de ” bana süt ver , beni sev” gibi taleplerde bulunmadı . yaklaşık yarım kilometre bana eşlik etti ve vedalaştık . Bazen beklentiler ve ön yargılardan çok uzağında kalıyor anda yaşananlar . Beklenti ve meydana gelen arasındaki bu artı ve eksi farklar korku , şaşkınlık , öfke gibi tepki ve duygulara benim açımdan.

Spiritüel yolculuğumda genelde göremediğim öğretmenlerimin kitaplarını okudum , öğretilerini inceledim . Bunlardan birkaçı Budist rahibeler ve bunlardan iki tanesini çok seviyorum. Ölmeden önce onları görmek ellerini öpmek ve sarılmak isterim . Biri Pema Chödrön şu an bir kitabını daha okuyorum . Son okuduğum sayfalarındaki genel öğreti ”Korku gerçeğe yaklaşmanın doğal bir tepkisidir ” . Korku duyduğumuzda arkamızı dönüp kuyruğumuzu sıkıştırarak kaçmamız ve tekrar tekrar aynı şeylerle sınanmamız . ”Korku ile karşı kaldığınızda orada onunla kalın , yorum yapmayın ve ona sarılın” Belkide en hızlı aydınlanma adımı olabilire getiriyor.

Diğer takip ettiğim öğretmen Jetsunma Tenzin Palmo. Bir videosunda anlattığı bir hikaye kendi kariyer ve hayat planlamamda bana ışık olmuştu. On iki yıl mağarada yalnız olarak inzivada kaldıktan sonra manastıra geri döndüğünde sonraki yıllarında nasıl bir yol izleyeceğini düşünmüş. İki seçeneği varmış biri mağaraya geri dönmek ve diğeri tüm rahibelerin başına geçip onlara önderlik edeceği bir pozisyonmuş . Bir deneyimli öğretmene hangisi daha iyi bir seçim diye sorduğunda yaşlı bilge öğretmen dağa dönüp inzivaya devam etmen de bir yol ama diğeri çok daha bir zor ve daha bir meydan okumadır. ”Ne kadar sorunlar ile boğuşman gerekirse o kadar hızlı aydınlanma adımlarını atarsın ve başkalarına yardımcı olabilirsin”. Bu hikaye bana konfor alanımda çok da çay kahveye dalmamı hissettirmişti .

Bugün ufak bir rape seramonisi ve kısa bir süre nefeslerimi izlediktan sonra ,bu iki güzel rahibenin bana esin verdiği zihin durumuyla yoga pratiğime oturdum . En çok sevdiğim ve rahat olarak kendimi teslim edebildiğim asanalara az sayıda nefes ile yerleşip , daha es geçtiklerime , zorlandıklarıma uzun zamanlar verdim . Etkisi farklıydı . Daha çok nefesimle aktım daha çok şükrettim ısınmadan serisinde önce . Korktuğum enerjiler vücudumda dans etti sanki 🙂

Bugün bir niyet daha katıyorum hayatıma . Bu tutulmalarla başlayan altı aylık döngüde konfor alanımda olanlara değil , korku ve rahatsız hissettiğim ,karşı karşıya oturup anlaşamadığım sıkıntılı durumlara sarılmayı deneyeceğim . En rahatsız hissettiren iş arkadaşıma gül alacağım , en büyük fobim örümcegi elime alıp seni seviyorum hayatımdaki her şey gibi diyeceğim . Bunlar sanırım benim en karanlık noktalarımı aydınlatacaktır.

Hepinizin bayramını kutluyorum . Aşağıdaki linki de yazıyı yazarken dinledim . Belki hoşunuza gidecek şarkılar olabilir. Peru’daki Ayahuasca seremonilerden canlı kayıtlar.

https://www.sacredvalleytribe.com/medicine-songs

Tüm kalbimle ve sevgilerimle

Umut

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s