Defne_Gün3_Ne Zaman Akşam Oldu?

Sabah yogamı bitirir bitirmez size yazacaktım.

Sonra akşam oldu.

Brahma Muhurta’da uyandım. Yorganla battaniyeyle mücadele verdiğim zorlu bir gecenin ardından kendimi çok mutlu hissettiğimi hatırlıyorum. Brahma Muhurta canım, dedim kendi kendime. Tekir kedim Mili karnıma kıvrılmış uyuyordu.

Sonra saat 8:35ti. Arayı hatırlamıyorum. Yogayla göklere yükseldiğimden değil, uyuyakalmışım. Bir zamanlar bir bioenerjist tanımıştım. Ivan mıydı adı, Igor muydu? Ukraynalı mıydı? Rus muydu? Artık bu iki ulusu birbirine karıştırmak da ayıplar listesine girdi ki vaktidir. O halde bir sonraki yazıya kadar ben bir zamanlar tanıştığım bioenerjistin hangi coğrafyadan olduğunu öğreneyim, size yazayım. Velhasıl demişti ki insan Brahma Muhurta sırasında uyanmalı. Gün doğana kadar ayakta kalmalı. Tercihan enerjiyi uyandıracak yoga, çigong, tai-çi gibi bir şeyler yapmalı, güneş doğduktan sonra isterse gidip tekrar yatmalı. Benim birkaç dakikalık Brahma Muhurta uyanışım sayılır mı acaba? Neyse zaten sonra öğrendik ki bugün öyle kutsal bir günmüş ki her saati Brahma Muhurta imiş. Haydi yırttık. Yoga gerçekten de güzeldi. Derindi. Yumuşaktı. Uzun bir kısmında DARK dizisinde kim kimin nesi oluyordu konusunu düşünmüş olsam da bittiğinde kalkmak istemedim. Pınar’ın hediyesi minik tesbihi parmaklarım arasında döndürerek sonsuzluğun dehlizlerine kaybolup gitmek istedim. Saat 11 filan olmuştu bu arada.

Sonrası bizim evde hep kaos. Hasta sakat bakımı, kahvaltı ve ikinci öğünün hazırlıkları, ev işleri konusunda Kristina’ya verilen talimat, alışveriş, kedi maması, kedi kumu, kedi oyunu, randevular, ders çizelgeleri, emailler, emailler, emailler… Saat 2 gibi kendimi evden dışarı attım. Aklımda hala size yazmak. Sabahki yoganın dehlizlerinde, DARK dizisinde kim kimin nesi oluyordu’yu düşünmediğim zamanlarda düşündüklerimi size aktarmak için Willi Waw kahvesine gittim. Ama orada da Çember Apartmanı beni cezbetti. (yeni romanım) Onu okumaya daldım. Bu paragraf çıksın, bu anlaşılmıyor, burası iyi olmuş, derken akşam yemeği saati geldi.

Biz 6’dan sonra yemek yemiyoruz. O yüzden dört buçuk gibi evde olup yemek hazırlığına başlamam gerekiyor. Kristina gitmişti. Bey uyuyordu. Sessizce tamamı vegan unsurlardan oluşan bir yemek hazırladım. (Zavallı Bey şimdi, bu saatte bile hala aç olduğundan dem vuruyor. Eh, uyumasaydı da kendine bir suvlaki sipariş etseydi o zaman.) Yemek biter bitmez tekrar ÇEMBER ve sonra bir çıkıp parkta yürüyelim, hava alsın Bey dedim. Yürüdük. Döndük. Gece olmuş. Sizin yazdıklarınızı okudum tek tek. Müthiş bir proje oldu bu sene. Okulmuz ne kadar zenginleşmiş… Nasıl akıllı, duyarlı, kalemi kuvvetli, espirili ve derinliki insanlarla dolmuş. Eski öğrencilerin, yenilerin ve hiç tanımadıklarımın yazılarını aynı hazla okuyorum. Bazen gözlerim doluyor. Evrendeki varlığımın anlam bulduğu bir an…

Sabah aklımdan geçenler kayıplara dairdi. Geçen hafta Fatma ziyaretimize geldiğinde onunla kayıplar ve kazançlar üzerine uzun uzun konuştuk. Kayıplara verdiğimiz önem yüzünden kazançların keyfini sürememekten dem vurduk. Ben de bu sabah yogamda bunu düşünüyordum. Daha doğrusu sabahlarımı yitirdim diye dertleniyordum. O eski ben, şimdi olmayan bir eski zamanda 5 buçukta kalkıp yogasını yaptıktan sonra dersini de verir, bir kahveye gidip saat 10’a kadar yazısını yazardı. 10:30 gibi eve döner insanlarla ondan sonra haşır neşir olurdu. Uyanır uyanmaz evden çıkmayı çok özledim. Kimseyle konuşmadan geçen ilk 5 saati… Şimdi ise sanki bir orduyu komuta ediyorum uyandığım andan itibaren. İyi de 8 buçukta uyanırsan tabii böyle olur. Kazançlara bakalım.. Yitenlere elveda… Akşam geç saatlere kadar oturmak, gecenin sessizliğinde kitap okumak, film seyretmek, yazmak… Bunları da özlemişim. Bunlara bakalım şimdi… Bir yandan da Brahma Muhurta’ya niyet edelim.

Sabah 7’de dersim var. Bey de film seyredelim diye bekliyor. Unplugged diye bir film izleyeceğiz. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Yarın görüşmek üzere,

Defnesu.

Yannis Moralis (1916-2010). Kaynak: https://www.hellenicauctions.com/wp-content/uploads/2021/05/098.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s