fatma-gün 3: okçu

Bu sabah boynuma ışıktan bir gerdanlık takmak geldi içimden. Gerdanlığımın hakkını vereyim de eğreti durmasın derken bir baktım aa terliyorum. E tabii ya, ısınacak ki ışısın. Uzundur terlememiştim yogamda ve hoşuma gitti bu. Bedenim ısınırken bol bol konuştu bugün, sırtımdan bir kaç gırrç, dizlerimden küçük tıkırttlar, midemden bir gurp.

Günü evde geçirmek istiyordum, ne zamandır toprak almamı bekleyen çiçekleri daha geniş evlerine yerleştirmek, kenarı sökülmüş bir kaç minderi dikmek, üst üste seyahatlerden sonra bir türlü yerleşemediğim eve biraz daha yerleşmek gibi şeylerle uğraştım; biriken bulaşıklar, telden toplanmayı bekleyen ve yıkanmayı bekleyen çamaşırlar, değişmesi gereken çarşaflar… Yorulmuşum. Saat beşe doğru bir bir ağırlık hissetmeye başladım. Oturup bloğu yazayım bari dedim ama yukarıdaki kısa paragraftan başka bir şey çıkmadı içimden. Bilmiyorum, dün çok açıldım da ondan mı bu hal? Ne kadar açıl, o kadar kapan. Shiva pazar yerinde, Shiva Kailash dağında : ) Sizi düşündüm. Dün akşam yazımı bloga postaladıktan hemen sonra art arda mailler alınca aynı anda aynı şeyi yapıyor olmamızdan ne kadar keyif duyduğumu hatırlattım kendime ama o da işe yaramadı. Sokağa çıktım. Çıkar çıkmaz yine teker teker mailler gelmeye başladı. Demek yine aynı trendeymişiz ama ben son istasyona varamadan atlamışım. Olsun, bir sonraki trene binerim.

Hareket etmek, hayata karışmak çoğu zaman iyi geliyor. Evde basan darallar evde kalmakla feraha ermiyor. Ya da ne bileyim bazen de eriyor belki ama zaman alıyor. Teşvikiye bayramda sakin. Trafik yok, insan az. Hüsrev Gerede’de bir İtalyan lokantası açılmış, oraya otursam dedim ama yalnız başıma canım istemedi. Derya gelince gideriz, kalabalık ve şen olur soframız. Beşiktaş’a doğru indim. Meğer herkes Beşiktaş’taymış. Kalabalığın göbeğinde, meydana yakın şipşak balıkçılardan birine oturup barbun yedim. Mephisto’ya girip üç tane kitap aldım. Şu sıralar (aman nazar değmesin) pek okuyorum. Akaretlerden yukarı çıkıp İtü’nün karşısında, Maçka parkına bakan çaycıda (boştu) aldığım kitaplardan birine göz gezdirdim. Fazla oyalanmadan eve döndüm.

Bugün Akşaya Tritiya imiş. Pelin ve Simay yazmışlar okumuşsuuzdur. Bu mevhumdan iki yıl evvel haberim oldu. Pandeminin başında Dr. Svoboda’nın bir kursuna yazılmıştım. Hayat durma noktasına gelmişti de benim için asıl hayati olan uçuşların da aklımın alamadığı kadar azalmış olmasıydı. Yıllardır ayaklarım yerküreden kesilmeden bu kadar gün geçirdiğim vakî değildi. Tuhaf zamanlar ve endişeli günlerde ilaç gibi gelmişti kurs. Daha evvel neredeyse bütün kitaplarını okuduğumdan ne harika bir hikaye anlatıcısı olduğunu biliyordum Svoboda’nın. O kursta anlatmıştı, kainatın dilek kapıları açılır bugün diye. Dileklerimi yazmış, dileklerimle aramda olası engeller varsa onları da kendisine emanet eder gibi evdeki plastik boş göbek Ganeş’in göbeğine saklamıştım : ) Geçen yıl Akşaya Tritiya günü Ganeş’i kaidesinden kaldırdım, elimi karındaki boşluğa sokup dilek mektubumu çıkarttım. Şaşkınlıkla okudum ve o sene dilediğimi çoktan unuttuğum şeylerden birkaçının, hele de aralarından kalbimin en çok istediğinin gerçek olduğunu idrak ettim. Bugün, az evvel yine elimi Ganeş’in karnına daldırdım. Geçen seneki gibi bir şok yaşamıyorum ama dilediğim şeylere geçen yıla kıyasla çok daha yakın bir yerde durduğumu söylemeliyim. Bu dilek mevzuunu da nihayet daha iyi anlıyorum galiba. Ooo Fatmacığım, good morning after supper diye gülüyor musunuz acaba bana bunları okurken? Neyse işte belki siz biliyordunuz ama ben yeni anlıyorum ki ben yayımı sırtlanıp da germedikten, dileğimin okunu hedefe yönlendirmedikten sonra kainatın bütün enerjileri gelse faydası yok. Kısmete hizmet gerek demiş atalar (ya da analar). Bu akşam yatmadan evvel sadece neler dileyorum diye değil , dilediklerim için neler yapmaya hazırım , neler yapmalıyım diye de düşünüp öyle yazacağım güneşe ve aya mektubumu. Hinduların en sevdiğim taraflarından biri şu; hayırlı, uğurlu, kutsal günlerden biri biterse diğeri başlıyor. İlahi olanla bağları hiç kopmuyor sanki böyle olunca. Tritiya olur, önümüz Hıdrellez, o olur, o olmazsa bir sonraki hayırlı gün yakındır merak etmeyin. Ayrıca bence dünyanın her günü dilek dilemek için uygundur. Hem kutsal günlerde başı kalabalık olan Tanrılar sair günlerde daha müsaittir de birinin bir boş anına denk geliveririz belki. Bakar elinizde ok, gergin yay ilahi bir nefes bekliyorsunuz, üfleyiverir bir nefes onun için büyük iş değil ne de olsa.

Öyle işte sanghamu, yazdıklarınızı iştah ve heyecanla okuyorum. Bazen sanki evvelden sözleşmiş gibi aynı şeylerden bahsettiğimizi görüp seviniyorum. Bazı yazdıklarınız kafamı, bazıları da kalbimi açıyor. Bunu birlikte yaparak sadece ilahi olana değil birbirimize de daha sıkı bağlarla bağlandığımızı geçen yıllardan edindiğim tecrübelerden biliyorum. Mutluyum.

fatma-gün 3: okçu” üzerine 12 yorum

  1. mutlutesadüfler dedi ki:

    Canım Fatmanu yüzümde kocamandan bir tebessümle ara ara sesli gülücüklerle okudum. Sanki yanımdaymışsın da sohbet ediyoruz hissi❤️ kalemine yüreğine akan her sözcüğe sağlık seni seviyorum kadın🤗

    Beğen

  2. pinarline dedi ki:

    oh çok rahatladım, yine bir blogu okurken “yalnız değilim” hali geldi. Düşünsenize meğer her okuduğumu kendime göre yontup aslında yazarının kast ettiğinden bambaşka bir şey anlayıp yine de yalnız değilim tesellisi buluyormuşum 😀 Bu “dilek dilene” günlerinde ya da eskiden fal filan baktırıken hadi dilek tut denince, hep elim ayağıma dolaşıyor, kendimi o anda mevcut kılamıyorum, sanki şişeden cin çıkmış ve hadi demiş gibi, benim de dilim dolaşacak ve ya seyahat diyeceğim gibi… İçimden gelmesini bekliyorum, içimden geldiği günlerdeki dileklerin duaların güzelliğine yumuşaklığına kendiliğindenliğine bakıyorum bir de böyle günlerdeki açgözlülüğüme… Bu sebepten istifa ettim bu hevesten. Bence de “bugün başım kalaba” demeyecekleri vakitte kapılarını çalmanın bir hafifletici etkisi var 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s