fatma-gün 4: makyaj

Bugün pek tadım yok. Belki yarın iş olduğu içindir. Üç gündür boştum, vaktidir çalışmanın. İşe gidince gri bulutlarım dağılır. İstanbul’un gri bulutları da dağılsa artık. Hava hala soğuk, kış gibi soğuk hem de. Kombiyi yaktım, oradan hesap edin. Çıralı, Atina ve New York nasıl tatlı, şekerli bir bahardı. İstanbul’un bu buz gibi golü ağlarımı deldi. Erkenden kalkacağım yarın, Brahma’nın muhurtasında kesin çoktan uyanığım yani, fakat ulvi değil tamamen maddi sebeplerle : )

Geçen uçuşta şeker mi şeker, gencecik bir iş arkadaşım vardı. O bana amirim diyor, ben ona adıyla hitap ediyorum. Ben nolur bana Fatma de diyorum, O ay olur mu hiç amirim diyor. Şirketin askeri hiyerarşisi bir türlü kırılamıyor. Çok güzel bir ruju var bu genç ve güzel kızın. Bir şey yemek içmek için maskesini her indirişinde ay çok güzelmiş diyorum. İşler bitip de ilk grup istirahate çekilince (uzun uçuşlarda işler bitince biz de iki grup halinde uyumaya yatakhanemize gidiyoruz) mutfakta (biz galley diyoruz oraya) amirim siz bana makyaj malzemelerinizi bir göstersenize diyor. Şirkette makyaj yapmak zorunlu. Ben rimel ve arada sırada da allık sürüyorum. Bir tane farım var, tekli, bazı günler onu da. A tabi bir de rujum var ama maske takmak zorunda olduğumuz iki yıldan beri hiç sürmedim. Bu dörtlü biri gelir de makyaj malzemelerimi görmek isterse diye (böyle kontroller olabiliyor çünkü) gösterilmek üzere benimle dünyayı dolaşıyorlar. Pek kullanılmadıklarından asla bitmiyorlar. Belki de kızın rujunu beğenmiş olmama şaştığımdan yineleyip duruyorum ne güzel diye. İş dışında yapmam çünkü makyaj ben. Yapanı da sevmem, hatta yogaya makyajla geleni anlayamam. Kızımıza Ayşe diyelim mi, kız diye hitap etmek şimdi nedense ayıp geliyor. Makyaj çantama bakan Ayşe gülüyor. Amirim olmaz böyle diyor. Maskaramın fırçası, farımın rengi, allığı yanağımda sürdüğüm yer hepsi yanlış. Ayşe kendi makyaj çantasını getirip bana doğrusunu öğretiyor. Gecenin bir yarısı, herkes uyuyor uçakta, vaktimiz var yani bütün bunları yapmak için. Ayşe bana önce ruju (zaten bitmek üzere ve evde yenisi var ısrarlarıyla) sonra da çantasında aynısı olduğunu bilmeden aldığı far paletini hediye ediyor. Ödeyeyim ısrarlarıma bozuluyor. Ben de ona bir hediye veriyorum. Sonra yaptıklarını silip bir defa da bana yaptırıyor. Hatalarımı öğretiyor. O gün o kadar çok eğleniyorum ki iki sabahtır makyaj yapıyorum. Uçuş muçuş da yok ha bildiğiniz üzere. Öylesine makyaj yapıyorum iki gündür. Şimdi bunların yoga ile ne alakası var. İnanın yoga ile bir bağ kurmak için yazmadım. Yazmak için motivasyonum yoktu, tatsızım ve başıma gelen en son tatlı şeyi düşündüğümde aklıma Ayşe geldi. Ondan yazıverdim. Birine birşey öğretebilmek ne güzel şey. Far sürmesini öğretmek de öyle, yoga yapmasını öğretmek de… İlla bağlayacaksak buradan bağlayayım. Ve başıma bir iş gelmeyecekse ikisi arasında bir hiyerarşi gözetmediğimi de söyleyeyim. Sabah yogadan sonra farımı, rimelimi ve rujumu sürdüm, yulaf sütlü latte içmeye kahveciye gittim. Günün en eğlenceli kısmıydı sanırım. Ayşe sayesinde. Ha bir de yogaya makyajlı gelenleri anladım ben artık galiba. O da Ayşe sayesinde.

fatma-gün 4: makyaj” üzerine 6 yorum

 1. niluferkaraarslan dedi ki:

  İş çıkışları Yeşil Stüdyo’da akşam 7 derslerine çoğunlukla makyajlı gittim ben. Gözümde lens, kirpikte rimel, o ağırlığa artık yalnızca yoga değil hiçbir an katlanamam artık 🙂

  Bu arada az önce geçirdiğimiz son birkaç günün bizler arasındaki hiyerarşiyi dengelediğini düşündüm. Sonra aslında zaten ilişkimizin oldukça yumuşak ve akışkan bir yapısı olduğunu farkettim. Hiyerarşi sandığım şey iletişimin azlığıymış belki.

  İyi uçuşlar amirim ❤

  Liked by 1 kişi

  • fatma dedi ki:

   nilüfer bence bir düzen olması için elzem belki bir hiyerarşi ama yeter ki aramıza mesafe olup girmesin. bizi birbirimizden uzaklaştırmasın. o hiyerarşinin başına koyduklarımızı kalbimiz kaldırıp koysun o yere.
   yirmi beş yıl askeri bir hiyerarşi ile çalışınca ister istemez onun bir parçası oluyorsun. benim savaşım gölgemle biraz galiba.
   makyaj iyi güzle de bir de silmesi varmış. yeni derdim o. := )

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s