Şenay-Gün 4 : Şifa Olsun

Merhaba Sangha,

WordPress’in 3 gün üst üste yazın yayımlandı notu, benim aklımda “iyi iş çıkardın” olarak kalmış, bu hayali tebrik mesajı beni tembelliğe sürükledi. Neyse ki, Defne Hoca’nın “Sıkı Tutunun” yazısı ile kendime geldim.

Mark Twain’in “İnsan Nedir?” kitabını okuyorum. Kitap, insanların tüm eylemlerinin kaynağının kendi onayını almak olduğu iddiası ile yapılan konuşmalar üzerine. Fedakarlık olarak görünen tüm davranışlar; aslında uğruna fedakarlık yapılan kişiyi memnun etmenin verdiği mutluluk veya toplum onayını alınca yüreğe serpilen huzur uğruna imiş. Bu görüş bana da yakın geldi (WordPress’in mesajını da algılayış şeklimden belli). Hatta, hayatında sorumluluğu/suçu başkasına atanları, hayatın kaçakları olarak görmüşümdür.

Geçen sene, eylül-ekim aylarında, benim de hayatta kaçak oynadığım kafama dank etmiş, bu gidişatı beğenmeyip, nasıl yön vereceğimi de bilemediğimden bocalamış ve terapiye gitmeye karar vermiştim. Kendimi tanımam adına attığım en iyi adımlardan biridir. Bu süreçte öğrendim ki; terapi için mutlaka bir kayıp yaşamak, ruhsal bir hastalığa kapılmak gerekmiyor; modern hayatta sağlıklı bir insan da ihtiyaç duyabiliyormuş. Terapi ile, iç ses-dış ses ayrımı yaparak, bana yüklenen roller ve isteklerin farkına varıyorum.

‘Merdiven altı terapi’ podcastini dinlemek de beni terapiye teşvik etti. Deniz Dülgeroğlu’nun samimiyetine o kadar imreniyorum. Anlattıklarının binde birini ben anlatabilir miydim, cevabım çok net “hayır”. (Ay burcum benim de akrep, ondan sanırım) Ama bana o kadar ilham oldu ki; bu blogta yazı paylaşabilmemde ondan dinlediklerimin de etkisi vardır. Şu ana kadar çıkan tüm podcastlerini dinlediğim için, bazı yayınlarını 2. defa dinliyorum.

Bugünlük bu kadar olsun. Bendeki rehavet çözülmeye başladı. Duş almak iyi geldi. Tüm şifa kaynaklarına olduğu gibi, suyun da iyileştici gücüne minnettarım.

Herkese sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s