Büşra – Gün 5: Özlem

Bu sabah “Google Photos” 5 Mayıs 2019’dan bir fotoğraf hatırlattı. Tam 3 yıl önce bugün ilk kez Tiyatro Medresesi’ndeki Defne Hoca’nın kampına katılmışım. Çok güzeldi, sessizliğimiz, yediklerimiz, Şirince’nin sakinliği, aynı odada aynı havayı soluyarak sabah akşam beraber yoga yapışımız… Balakrama’yı öğrendiğimiz o yıla daldım sonra biraz. Mavi Orman’ı okuduktan sonra, aradığım yeri buldum hissiyle, Defne Hoca’nın 2018 yılında Shadow Yoga’yı tanıttığı, Yeşil Stüdyo’daki 4 günlük kısa bir çalışmasına katılmıştım. Bu çalışmaya katılarak sanmıştım ki yıl boyu Shadow Yoga’ya devam edebileceğim. Halbuki öyle değilmiş, Defne Hoca’nın Balakrama öğreteceği sabah sınıfı zaten dolmuş. Bunu öğrendiğimde çok üzülüyorum. Defne Hoca’ya yazıyorum, o da diyor ki; Pınar, Shadow Yoga öğretmeye başlıyor bu sene, onun sınıfına gidebilirsin. Pınar Hoca’yı da zaten Cihangir Yoga’dan tanıyordum, birkaç dersine girip farklı bir bağ hissetmiştim, hatta blog yazılarını okuyordum. Çok sevindim ve Pınar Hoca’nın Gayrettepe akşam sınıfına hemen kaydoldum. Birkaç hafta sonra Defne Hoca da yoğun istek üzerine bir akşam sınıfı açtığını duyurdu ve ben bir anda Kombocu oldum 🙂

En başta Shadow Yoga çok enteresan gelmişti bana. Pozlarda uzun uzun duruluyor, her tarafım yanıyor, çalışmanın başından sonuna ateş içindeyim, sıralama çok önemli, aklımda tutamıyorum, kağıda yazıyorum kocaman harflerle, çizimlerle, ona bakarak yapıyorum yogamı. Bir kurmastana kadar konuşulmasa da anilasana da benim için zorlayıcı bir pozdu başlarda örneğin, bir yıldan uzun bir süre anilasanada çok yandığımı hatırlıyorum. İlk tanışma dersinde, vaişaka deneyimim 5 saniye civarı sürmüştü, dizimi inciteceğimden korkmuştum ve hemen pozdan çıktığım için Defne Hoca’nın uyarısını almıştım. O gece bacaklarımda ilk defa farklı bir şeyler akıyordu, gece boyu rüyamda Defne Hoca’yı görmüştüm 🙂 Sonra canım yansa da çıkmamayı, gücümün son damlasına kadar durmayı denemeyi öğrendim veya hala öğreniyorum demem daha doğru olur. Çünkü hala benzer korkularım sebebiyle bazı pozları yaparken direniyorum veya pozdan can havliyle çıkıyorum. Mayurada dirseklerim organlarıma zarar verecek sanıyorum, kuş ayak yaparken parmaklarım kırılacak, samakonasanada bacaklarım ikiye ayrılacak ve bir daha toparlanamayacağım 🙂 böyle yazınca çok komik görünüyor. Ama yoganın içinde her seferinde bizzat yaşıyorum bu korkuları. Geçecekleri günü sabırsızlıkla bekliyorum. Halbuki bugüne kadar yogada korktuğum hiçbir şey başıma gelmedi sanırım. Paşimottanasada kendimi zorla çektiğimde sonraki birkaç gün öne hiç katlanamadığım veya yaptığımız derin çevrilmeyi daha da derinleştireyim derken tutulduğum çok oldu.* Bir hırsla yaptığım hareketlerin bedelini birkaç gün ödedim. Ama korktuğum bir şey hiç başıma gelmedi. Peki bunu bildiğim halde ve hocalarıma sorduğumda bir şey olmayacak demelerine rağmen hala neden korkuyorum?

Neyse, korkularımdan ziyade Yeşil Stüdyo’nun kokusunu, huzurunu, birlikte aynı odada ders yapmayı, kamplarımızı özlediğimi söylemek üzere yazmaya başlamıştım. Konu oraya kaydı. Silip değiştirmeyeceğim, olduğu gibi kalsın.

Bugünkü yogamı, biraz uzun tuttum. Proje olarak mayurasana çalıştım. Bacaklarım uzun haldeyken yine yerden kalkmadı. Uzun uzun öğrendiğimiz asanaları yaptım. İstanbul’a döndüğümüz için ve hala tatil olması vesilesiyle önümüzdeki üç gün de böyle uzun çalışmalar yapmak istiyorum. Arada bir böyle çalışmalar yapınca sanki biraz daha derinlerde bir yerlere dokunduğumu hissediyorum.

Yazdıklarınız çok iyi geliyor, sayenizde sosyal medyaya çok çok az bakıyorum. Bir de şu Brahma Muhurta’yı yakalayabilsem çok iyi olacak 🙂

Sevgiler.

*Bu paragraftaki pozların adını muhtemelen doğru yazamadım, bunun için şimdiden özür diliyorum.

Tiyatro Medresesi, Mayıs 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s