fatma- günler 5 ve 6: gereken

Geldim sangacığım geldim, yettim. Hoş, yettim mi yetemedim mi emin değilim. Dün sabah er(rrr)kenden başlayan günün sonunda eve döndüğümde, ardımda bıraktığım ev gibi darmadağınıktım ve toparlanmaya mecalim de yoktu. Ve ne yazık ki Pınar (line olan) gibi ben de odaklanmak için derli toplu bir alana ihtiyaç duyan ve fakat bir türlü derli toplu bir ev (ve hayat) idame ettiremeyen bir kişiyim. Dağılıyorum, toparlanıyorum fakat bir türlü toplu kalamıyorum. Velhasıl dün eve dönünce dışarıyı toparlayamadığım için içerden de vazgeçtim ve yogasız bir gün yaşanmış bitmiş oldu (saygısızca). Hıdrellezi de yaktım ki Edirneli bir insan olarak bu da katmerli ayıp. Bizim oraların bayramı zira Hıderellez. Çocukluğumdan beri kutladığım, çok sevdiğim, çok eğlendiğim bir gelenek benim için. Neyse olan oldu. Allah ömür verirse önümüzdeki Hıdrellezlere bakacağız. Bu yirmisekiz günün sonuna da dünkü namevcudiyetimin affını talep eden bir dilekçe ile birlikte bir kaza yogası ekleyeceğiz, el mahkum.

Bu sabah geçen haftalarda yaptırdığım hormon testlerinin mealini öğrenmek için sekizde hastanede olmam gerekiyordu. Bir saat boyunca beklediğim doktorun huzuruna kabul edildiğimde, her zamanki gibi aklımdaki soruların yüzde onunu bile ona soramadan huzurdan ayrıldım. Halbuki bu defa liseden alt devrem olan birine denk gelmiştim. Bütün şartlar lehimeydi yani. Okul muhabbeti bile yaptık da ben kendisine doktorcuğum madem benim hormonlarım yaşıma uygun seyrediyor ben bu hormon replasman ilacını alıp da sisteme kısa devre yaptırmasam daha iyi değil mi diye soramadım. Doktor karşısında tutulan bir ben değilimdir sanırım. Neyse, kullanmayacağıdan emin olduğum ilacı (doktora ayıp olmasın diye mi bilmem) yine de satın aldım henüz iki defa görüştüğüm lise tayfa jinekoloğuma hayalimde bir ayrılık mektubu yazdım. Mektubu içime attım ve ani bir rota değişikliği ile eve dönmek yerine iki arkadaşımla kahvaltı etmek üzere Cihangir’e doğru yola koyuldum. Ev hâlâ dandini, içim de evden hallice.

Kahvaltıdan döndüğümde saat ikiye geliyordu ve eve girer girmez tabiri caizse eve giriştim. Allahtan küçük de çabuk toparlanıyor. Evden sonra da nihayet kendime giriştim sanghacığım ama girişmeden evvel biraz çıkıştım kendime. Tamam dağıldın dün ama söyle bana dedim, neden toparlanmayı seçmediğini biliyor musun? Biliyorum. Bir daha yapacak mısın? Bilmiyorum. Bravo, ben sana daha ne diyeyim? Deme bişey. Gel yogaya duralım.

Durduk yogaya: suçi-malasana-vajra. Olmadı baştan. Parmak köklerime bir haller olmuş, onlar yerle eski (iki gün evvelki) bağı kurana kadar suçi-vajra-malasana-vajra. Gerisini anlatmayacağım ama hissi değişikti bugün yogamın. Yogaya yaklaşmam değişikti. Yüz tane hareketi birer defa yapacağına bir hareketi yüz defa yap lafının hakkını verdim desem kibir olur gibime geliyor, oldukça yaklaştım diyeyim. Gerekeni yaptım sanghacığım, beyin bedava.

Gerekeni yapmak kanalına girince gerektiğini bildiğim başka şeyleri de yaptım. Yarın da gereken herşeyi yapsam dedim, gerekmeyen bin bir şeyi yapacağıma. Öyle ömrümün sonuna kadar her gün falan değil de şimdilik sadece yarın mesela, bir denesem.

Yarın nihayet öğrencilerim ile buluşuyorum. Nisan ayını, ramazanı bahane ederek tatil ilan etmiştik. Benim için çok da iyi oldu ne yalan söyleyeyim, çok yorulmuştum. Ders vermeye başladığımın ikinci yılında nihayet hocalık etmenin vergisinin hocanın kendi yogasından kesildiğini anlamaya başladım. Koca bir ay boyunca düşünmek zorunda olduğum sadece kendi yogamdı ve bunun ne büyük bir lüks olduğunu da anladım. Kim bilir daha neler anlayacağım bu yolda. Dün bir yokladım sınıfı, hoca tatil derse cemaatin de kendini tatil ilan ettiği de anladıklarıma eklenmiş oldu böylelikle. Yarın sabah artık gerekeni yapacağız. Yaparken sizi de düşünürüz kesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s