Pınar – Gün 7: Çatan Çadır

Bu sabah regl olacağımı bilerek yattım dün gece. Genç kızlığımdaki gibi, sabahın ilk çişiyle söken bir regl. Başlangıcı ağrılıydı. Ne yogaya duracak hâl var ne ağızdan içeri bir lokma atacak hâl. Isınmaları düşündükçe başım dönüyor, yemek düşündükçe midem bulanıyor. Beni tek paklayacak şey battaniyenin altında ayaklarımı uzatıp kendimi Outlander’ın sezon finaline ve Jamie’nin kaslı kollarına bırakmak.

Dün gece sinemada oynarken kaçırdığımız, TV alınca izleriz diye diye aylardır bir türlü denk düşüremediğimiz Dune’u izledik. Aman allahım. Nasıl görsel, işitsel ve kurgusal bir şölen. Timoti Şalamee’nin güzel ve anlamdan yıkılan yüzüne bakmaktan kendimizi alamadık. Filmi izlerken Paul’un kehanetimsi rüyalarını bölük pörçük hatırlaması gibi, ben de bundan on sekiz sene önce okuduğum kitaplardan parça parça bölümler hatırladım. On sekizz! 2004 yazında halamın yanına gittiğim bir Amerika seyahatinden, altı kitabı birden alıp -streçlere sararak- bavulumda getirmiştim. Kaçıncı kitaba kadar geldiğimi hatırlamıyorum. Yarım yaşamım kadar önceydi. Politik ve felsefi girdapların içinde başım döne döne, her defasında sol gösterip sağ vuran hikaye örgüsünde düşe kalka, soluksuz okumuştum. Bilimkurgu ve fantazi janrının ‘normal’ edebiyat çevrelerince saygın bulunmayışına hiç anlam veremem. Bana edebiyatın doruğu gibi gelir.

Film bittiğinde sarhoş gibiydim. Sabaha uyandığımda zihnim hâlâ filmdeki bazı detaylar ile meşguldü. Tekrar kitapları alıp okusam mı diye düşündüm.

Şalamee aşkımıza akşam Beautiful Boy ile devam ettik. Sert bir film çıktı, beklemiyorduk. Sonrasında bizim tüylüyle akşam yürüyüşüne çıkıp filmi konuştuk. Guş tırnaklarından birini kırmış, o gün o yüzden topallıyormuş meğersem. Yapacak bir şey yok, kendini yalaya yalaya iyileştirecek. Roei bir merhem sürme taraftarı, ben ne sürsek yalayacak bırakalım yalasın taraftarıyım. Önümüzdeki beş gün tüylüyle evde yalnızız. Bu demek oluyor ki ben evde yalnız değilim, çünkü evde değil, günün üç saati onunla dışarıdayım. Roei’nin hayvanla kurduğu kaygılı bağlanma stili, herhangi bir yere gitmeden evvel bana ona, eve, kombiye, buzdolabına, fırına, pencerelere, kapıya, vs. dair türlü talimatlar yağdırmasına sebep oluyor. Benim gözetimim altındayken hayvana bir şey olsa beni kesin boşar diye bu sefer ben tribe giriyorum. Ne olacak bu işin sonu bilmem. Çocuğunu bizden rahat yetiştiren çiftler olabilir.

Dörtte bir deviri devirdik sangha. Kalanı için meraktayım. Çadırdan herkese el sallıyorum.

Pınar – Gün 7: Çatan Çadır” üzerine 10 yorum

 1. Eda S. dedi ki:

  Pınar Hocam Şalame’nin Call Me By Your Name’ini de izleyin izlemediyseniz mutlaka. Ben ilk orada izlemiştim, tatlı bir İtalya esintisi de almış olursunuz hem. Dune’un sadece ilk kitabını okudum ama 2 defa üst üste, o kadar beğendim, altını çize çize okudum. Film de muhteşemdi. Gerisini de güzel mi kitapların? Kararsız kaldım çünkü.

  Beğen

 2. incognitans dedi ki:

  Ahh, Dune… Ne yalan söyliyeyim Matrix ve LotR’dan bu yana heyecanla beklediğim bir film olmamıştı. Gözlerim nemlene nemlene izledim bazı sahnelerini. Lynch’in 84’deki fiyaskosundan sonra bu olağanüstü bir iş oldu.✨

  Beğen

  • pinarustun dedi ki:

   Ben eskisini izlemedim galiba. Fakat bu biter bitmez devamının ne zaman geleceğine baktık, late 2023 diyor.. bekle babam bekle. Bana da lotr’u beklediğimiz seneleri hatırlattı direk. Ne torrent var ne bişey.. koştur koştur sinemadan bilet al. Çok eğlenceliydi 😭

   Liked by 2 people

   • incognitans dedi ki:

    Dune’u Sinemada iki kez izledim. İlkinde pandemi yasakları nedeniyle kapşonlu mont, N98 maske ve 3D gözlükle Fremenler gibiydik. Cosplays’e cosplay. : )

    Liked by 1 kişi

 3. fatma dedi ki:

  Kitapları ben de yirmilerimde okumuştum ama Dune’u daha izlemedim. Bir gece kötü bir kopyasını izlemeye başlayıp uyuyakaldım, o gece rüyamı rahibeler bastı 🙂 Tv tamir olsun da ben de dalayım Timoçin Selamet’in gözlerinin deryasına. ♥️

  Beğen

  • pinarustun dedi ki:

   Tansel’in bahsettiği 84 filmi o o zaman. Fenaymış o! Rahibeleri ben kitapta daha cool canlandırmışım, bu yeni filmde de biraz sert yapmışlar. Ama Timoçin’e değer 😂 Haydi merkür gerilemeden bitsin şu tamir 👩‍🔧

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s