Ebru- Gün 9: Benim Adım Kırmızı Çadır

Dün akşam biraz daha okuyayım diye uykuyu feda ettim. Veba Geceleri elimde bugünlerde. Çok önce başlamama rağmen araya başka kitapları almamdan ötürü bir türlü bitiremedim. Pandemi bitmeye yüz tutmasına rağmen her yer mikrop içinde hissiyatı kitap bitene kadar ben de biraz daha tazeliğini koruyacak gibi.. İyi tarafı Veba Geceleri zihnimde zıplayarak ilk okuduğum Orhan Pamuk kitabının isminden ilhamla yazımın başlığını attırdı bana.

Sabah gün aydınlanmıştı uyandığımda. Alarmı kapatıp biraz daha durayım kalkarım derken uykuya doymam 6 ya kadar sürdü. Çadırıma 1-2 gün kala yogamda biraz şımartmaya başlıyorum kendimi ben artık. Bugün de suçi, vajra, malasana ve ısınmaları yaparım sonra sessizce oturur bitiririm diye düşünmüştüm. Isınmalardan sonra rota yeniden oluşturuldu. Vaişaka ve sonra dans.

Shadow Yoga ya ilk başladığımda, çadır zamanları sınıfta oturuyor olmak çok rahatsız ediyordu beni… Benim için çöp kutusunun oraya tek ayak üzerinde durmaya yollanmaktan farkı yoktu. Bütün kadim bilgiler, regl serisi konforu, içimdeki ateşler, sular, rüzgarlar falan umrumda değil. İlla kan revan içinde o dersi yapıcam. Sürekli takipteyim ayyy bugün az kırmızı, ayyy döndü galiba kahverengiye. Az kırmızı, çok kahverengi. Hocalar diyor ısrarla beyaz beyaz…Bir renk savaşıdır gidiyor. Şimdi bakıyorum da geçen yıllar içinde bu telaş bile sakinleşip yolunu bulmuş. Rota yeniden oluşturulmuş. Varılacak hedef aynı yol daha neşeli…

Ben yaşıtlarıma göre bayaa geç regl oldum. Lise 1 in ikinci döneminde. Hatırlıyorum da orta sonun yaz tatili kabus gibi geçmişti benim için. Liseye başlayacaktım artık. Mahalledeki kız arkadaşlarımın tümü olmuştu. 15-20 günde arayla yeni bir kız ilk ziyarete nail olmuş olur, fısır fısır konuşulurdu grubumuzda. Ben de tık! yok. Lise 1 e başladım. Sınıfta olmayan kız kalmamıştı. Beden derslerini o kadar sevmeme rağmen 1-2 defa ele güne karşı sanki olmuşum gibi derslere katılmadığımı bile hatırlıyorum. O zaman bir köşede oturup dersi izlemenin anlamı benim için daha farklıydı tabi. Her Allahın günü, her tuvalete oturduğumda külodumu kontrol edip ilk nasıl bir şekilde geleceğini bile bilmeden dikkatle incelerdim. Ama hocalarımın tabiri ile beyaz donumla hep uzun, mahzun bir bakışma. Annem üzülme kızım ne kadar geç o kadar iyi, seninde boyun uzar işte fena mı diye teskin etmeye çalışırdı beni. Ama gerçekten de cücük kadar olan boyum Lise 1 ilk döneminde şu anki halime geldi resmen. Ve nihayet 2. dönemde bir gün yine olay yeri incelemeye aldığım donumda minnacık, toz pembe bişiler gördüm. Bir zafer çığlığından sonra koşarak annemin yanına gittim. Anne dedim, geldi geldiii… Hooop!! alnımın ortasına avucunun içini yerleştirdi annem hızlıca. Anne napıyosun dememe kalmadan ananen de bana yapmıştı adettir dedi. Korkmayayım diyeymiş. Eski zamanlarda bu konular ana-kız arasında bile konuşulmadığından kızlar donlarında kan görünce büyükleri şoklanmasınlar diye bir takım hareketler icat etmişler. Ben niye korkayım ki, çöllerde su gibi, kutupta yaz gibi beklemişim onu.

İki bekleme yerinin arasında kendime yepyeni bir yer yaratmışım meğer bunu farkettim bugün. Beden dersinde kendi isteğimle kendimi çadıra koymamla, yoga derslerimde kim çadır? doğruuu çöp tenekesinin oraya arasında yepyeni bir vaha… Çadır olsam da olmasam da beklemenin, durmanın, izlemenin tadı ayrı güzel. Hocalarla ve kendimle gün ve renk pazarlığı yapmıyorum uzun zamandır. Pre menapoz bana yavaştan göz kırpmaya başladı. Batı tıbbından destekle düzeni devama çabalıyorum son 2 senedir ama görüyorum bi yandan da ayrılacak yolumuz. Yollarına güller dökerek beklediğimi yollarına sular döksem de döndüremem geri biliyorum. Hiç kırmızı çadıra girmeyeceğim günler yaklaşıyor usul usul. Yepyeni rotalarım oluşacak allı, yeşilli…

Ama şimdi izninizle çadırımı çatacağım ben…1-2 güne damlar iki gözümün çiçeği….

Ebru Ayşe Taner

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s