Zelha-Gün 9- İçimizdeki serbest bırakmaya niyetlendiğimiz güce sarılıyorum.

Selam Sangha,

On günün ardından eve kavuştum.Tam öyle, otellerin kıyı köşelerinde, kaçak göçek değil de evimde salına salına sallanıp sallanıp döküle döküle matımın üstüne biner kendime dolana dolana dolaşırım derken regl el kaldırdı, ‘hop nereye..! ‘ 🙂 

Ben de saldım kendimi. Bahçede dolaştım. Isparta gülü olduğuna her kokladığımda kanaat getirdiğim güllerimin biz yokken açmaktan geri durmamalarını taktir ve hayranlıkla izledim. Zihne sahip olmamaları ne büyük şans dedim, kendi kendime. 

Yürürken siz de eşlik ettiniz bana. Dünden kalan ses ve sözleriniz yankılandı, çalı çırpı, çiçek, böcek, ağaç, rüzgar diliniz oldu, tekrar tekrar anlattı. Dalmışım, dağılmışım yolumun ortasında adımlarımın hemen karşısında bir serçe. Kımıldamadan duruyor. Gözleri pır pır gözlerimde kapanıp açılıyor, acaba hasta mı diye eğildim. Bir anda yalpalayarak ayaklandı bir adım boyu öteye kondu, yeniden denedi ve üç dört metre ilerideki ağacın dalına kondu. Ohh dedim hasta değilmiş, uçmayı öğrenmeye çalışan bir yavru…kendine o da annelik yapıyormuş. Kaldırıma oturdum. Durdum. Kalkayım, diye düşündüm.  Kalkamadım. Biraz daha oturdum.Kiminiz toplantı, iş güç, çoluk çocuk, gölgelerimiz var filan demeyip iyi ki benimle yürüyordunuz, teşekkür ederim. 

Yürüye-yaza neredeyse bir saat güneşle yıkanmışım. Baktım yanıyorum, musluğu da yok ki maviye çevireyim, ayaklarımdaki parmak arası mavi terliklerimin eve götürmesini izledim.  

Maviyi evde de takip ettim. Shadow Yoga kitabımızı okudum. 

Kendi içimizdeki serbest bırakmaya niyetlendiğimiz ‘güce’ sarıldım. 

Dışarıda yağmur olur da üstünde bir battaniye, kenarında buhuru çıkan bir sıcaklık işte öyle bir sarılmanın içinden yazıyorum. 

Bugün hafif öksürüğünü bahane edip okula gitmediğinden evde olan oğlum, serbest zamanımın bittiğini hatırlatıyor. 

Giderken, dün Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı açınca önüme açılan ve gün boyu ara ara okuduğum Gölün Altında Yaşayan Kadın şiirinden alıntıyı paylaşmak istiyorum.

“…bir gece

Dışarıda,sisin içinden bir kadın

Saçları dallardan, elbiseleri otlardan

Yeşil göl suyuna damlayan. 

“Ben senim” diyor,

“Ve çok uzak yoldan geldim.

Benimle gel,sana göstermem gereken bir şey var…”

Dönüp gidiyor, pelerini savruluyor,

Ansızın,

Altın renkli ışıklar..

Her yerde altın renkli ışıklar…”

Sevgimle,

Zelha.

09.05.2022, Suudi Arabistan 

Zelha-Gün 9- İçimizdeki serbest bırakmaya niyetlendiğimiz güce sarılıyorum.” üzerine 6 yorum

 1. fulden çağın dedi ki:

  ✨ şiir çok anlamlı geldi bana ve yarım bekleyen kitabıma gitti elim, teşekkürler Zelha🙏🏻

  Beğen

  • zelishlacin dedi ki:

   Çok sevindim Fulden, sevdiğin şeyi sevdiklerinle paylaşıp şöyle göz ucuyla bakar benim kadar beğenecek mi diye merakla bekleriz ya, aynı yere dokunmaması da var pekala, olabilir. fakat beğendiğini hissedince ayrı seviniriz ya o hesap sesin, mutlu etti beni🎈

   Beğen

 2. pinarline dedi ki:

  Cidde beni çok etkileyen bir yer olmuştu, Suudi Arabistan’ı her gördüğüm yerde aklıma sadece Cidde geliyor. Oradan, o havadan, o iklimden çıkıp gelen kelimeler nedense sanki ben de şimdi ordaymışım gibi hissettiriyor, beni oralara götürdüğün için çok teşekkür ederim 🙂

  Beğen

  • zelishlacin dedi ki:

   ☺️ çok sevindim Pınar, kuşların kanadına taktığım sözcüklerin kalbinde bu coğrafyayı estirdiğine. 🎈 hiç aklıma gelmezdi, demek habersiz bilmediğimiz ne çok tesirimiz oluyor, diye düşündüm. sıfırdan öğrenircesine bir farkındalık anı olur ya, mum yaktın, ben de bunun için teşekkür ederim.

   Cidde’den biraz uzağız, Bahreyn sınırına yakın Al-Jubail’deyiz. Ben de seviyorum buraları, aslında yok bir ayrımım orası burası güzel. Gelip özlemek iyi. Yolda evim neresi demek iyi. Yolda olmak hepten iyi. Sevgimle 🤗🌸

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s