Pınar – Gün 11: Neşeli İskeletler

Güzel şeysin sangam. Yazan herkesin diline hayranım. Kucağıma kocaman bir pazar gazetesi açmışçasına bir bir okuyorum yazıları. Kiminde yüksek sesle gülüyorum, kiminde hüzünleniyorum, bazısına yorum yapmak için kafama notlar alıyorum ama bir başka blog yazısının rüzgarıyla süpürülüyor bunlar etrafa. Affola. Geçmiş olsuna yazan, arayan herkese teşekkür ederim. Dünkü mucizenin üzerine bir yerde bir mum yakmaya, birilerine bir fitre zekat bir şey vermeye, koruyucu güçlere dua etmeye niyet ettim.

Günlerden yine Çarşamba. Dün gece Roei’nin anne babasının evinde kaldım. Burası Roei’nin büyüdüğü ev. Başka ev bilmiyor. Bu ev bu ev olmadan önce yine aynı yerde, eski ve daha küçük bir evde yaşıyorlarmış. Üst kattaki odalar, iki erkek kardeşin odası, artık boş. Birine bizim eski yatağı koyduk, eve dönmeye üşenirsek vurup kafayı uyuyabilelim diye. İyi de yaptık. Gerektiğinde yerimizi yadırgamadan misler gibi uyuyoruz.

Köpeklerden biri (2 Beagle kız kardeş + 1 Jack Russel, Beagle’ların hangisi hangisi hâlâ ayıramıyorum), yine gecenin bir körü yanıma gelmiş. Gözümü açtığımda horultulu nefesi ve devasa kulaklarıyla üzerime eğilmiş vaziyetteydi. Çık çık! diye kışkışladım. Zaten geç uyudum, sabah da erken kalkacağım, çık! Bu sabıkalı Beagle. Gece üst kata çıkıp eskiden Roei’nin odası olan odanın tuvalet kapısının önüne işemeyi çok seviyor. Çıkmışken bizim odaya da uğruyor, bazen kız kardeşini de yanında getiriyor. Öylece felekten bir an çalıyorlar.

Sabah tekrar yola çıkacağım için gergindim. Yoga dersinden sonra birlikte sınıfçak yaptığımız kahvaltımız için yulaf, muz, çilek, yerfıstığı ve akçaağaç şurubundan oluşan bir karışıma sıcak su ilave edip cam bir kapta yanıma aldım. Waze (buranın google mapsi) varışı 8:23 gösteriyordu. Sol aynamdan fazla hızlı geçen her araçta biraz irkile irkile, dünkü filmi kafamda binlerce defa oynatarak, yavaş yavaş geldim. Korkum biraz dağıldı. Ders öncesi bir saate yakın soru cevap ve sohbetle geçti. Hocamız çoğunlukla olduğu gibi yine herkesi kendi yogasıyla baş başa bıraktı. Ben müthiş bir çadır serisi yaşadım. Son yıllarda bize verilmek istenen yoga anlayışında kaba fiziksel çalışmanın gittikçe geri planda kalışını, yerini daha incelikli bir şeye bırakışını burada birebir tecrübe ediyorum. Bir yandan dil engeliyle mücadele ettiğim gibi, anlamamak, aptal gibi görünmek, eskiden bir güç ve konfor alanım olan yogada büsbütün zayıf ve geri hissetmek, adeta bir teleport ile ışınlandığım bu ileri teknolojili medeniyette neyi nasıl hangi sırayla öğreneceğimin içinden çıkamamak gibi dertlerim var. Nasıl öğreteceğimse bir başka muamma. Sanghalar arası geçiş yumuşak olmadı sangam. Derdim artık şu bu poz değil. Yogam artık bütün bu dersler ve kendi yogalarım boyunca içimde cirit adan bu gölge oyunlarının zihnimdeki aksini izleme faaliyetine dönüştü. Yoga defterim yoga defteri olmaktan çıktı, İbranice sözlüğüne benzedi. David Hoca Shandor’un (anlamadığım için satın almadığım) son Pranayama diskurlarından anladığı bir şeyi aktardığı ve benim yine ucunu başını yakalayıp ortalarında kaybolduğum ve tekrar bölmekten çekindiğim için soramadığım bir sırada, dostum dedim, allah uzun ömür verir ve talihin yaver gider de şu dili bir sökersen, on sene, bilemedin beş sene sonra kralsın dedim kral. Sabır, selamet.. Ama on sene sonra Shandor hayatta olacak mı? Hocalarımız hayatta olacak mı? Yoksa neşeli iskeletlere mi dönüşecekler? Bilmiyorum.

Bizim yavruyu gece yürüyüşüne çıkarma vakti. Sağlıcakla kalasın sangam.


Pratik bir mevzuyu aradan çıkararak kapatalım: WordPress’e login olmuş vaziyette blog sayfamıza giderseniz sağ üst köşede bir zil ikonu göreceksiniz. Oradaki turuncu noktacık, yazınıza kondurulan yıldızlar ve varsa yorumların habercisidir. Neye göre işliyor tam bilmemekle birlikte, bazı kişilerin yorumları oraya sizin onayınızı beklemek üzere bir araf bölgeye yönlendiriliyor. Oradan varsa böyle bir durum bulup onaylamalısınız ki yorumunuz herkesçe görülebilsin.

Pınar – Gün 11: Neşeli İskeletler” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s