BERRİN – GÜN 12

Merhaba sevgili Sangha,

Bugün günlüğü direkt  sana yazmak istedim. Tanımayanlar için ben ikinci sınıflardan Berrin. Üç senedir Defne hocanın öğrencisiyim. Shadow Yoga ile Defne hocanın İzmir Yoga’da düzenlediği kurslar vasıtasıyla tanıştım. Yeni istifa ettiğim zamanlardı. Zamanımın çoğunu alan iş kimliğimden silkelenip biraz sakinleşmeye çok ihtiyacım vardı. Babam ölmüştü, evlenmiştim ve kısa bir süre sonra öğrenecektim ki Vedik Astroloji’ye göre Satürn’ün Ay burcumdan bir önceki burca girmesiyle başlamış, 7.5 yıl süren (Sade Sati) bir dönemin tam da ortasındaydım. Ölüm, büyük değişiklikler (evlenme, işdeğiştirme, taşınma vb), keder, tasa bu dönemin ana motifleri. Bunları anlatıyorum çünkü tam da kendime geleyim dediğim zamanlarda Shadow Yoga çalışmalarına başlayınca hepimizin geçtiği malum yolda gölgeler birer birer serbest kalmaya başladılar. Üçsenede o gölgeler sayesinde evrimim devrimsel nitelikler kazanmaya başladı ve şu an bu günlüğü sana yazmak da onlardan biri.

Yaralı animus’um Şakti’yi içeride kudurtuyor. Yaratıcı potansiyel çalışıyor ama animus Şiva’nın onu görünür kılmasına izin vermiyor. Belki tanıdık gelmiştir J Velhasıl kelam Shadow Yoga çalışa çalışa yırtılmaya başlayan zarlardan biri de bu; az biraz görünür olmaya izin çıktı. Bir diğeri de kendim dediğim ne varsa ondan daha büyük bir güce teslimiyeti Vaişaka’larda Aşvata’larda Skandasana’larda yana yana öğrendim. İstanbul’da Defne hocayla canlı derslerimizden bir tanesinde Vaişaka’da beklediğimiz o yarım saati hiç unutmam mesela J (3 dk idi muhtemelen). Acının ötesindeki o yeri o zaman görebilmiştim. Oraya gitmek için acının gerektiğini de! Sanırım böyle böyle tüm acılarımı sevmeyi de öğrendim. 

Şimdi hızlıca ileriye sarıp bu 28 günlük yoga ve yazı ayına geliyorum. Gündelik hayat yoga asana çalışmasına vakit ayırmamak için çok bahane dolu. Benim özelimde bir de Sadhanama Vedik astroloji çalışmaları eklenince her zaman kağıtlı kalemli çalışmalar tercih sebebi olduğundan yoga asana “tüh, bugün de zaman bulamadım”lara eklendi. Her yeni ayın niyeti “bu ay regl zamanları hariç her gün yoga asana çalışmalarıma devam edeceğim” oluyordu bir süredir. Yalan değil, ilk seneler Brahma Muhurta saatlerinde haftada 6 gün yapılan yoga asana çalışmaları 1,5 senedir haftada üç kere yaptıysam öpüp başıma koyduğum hale döndü.

Sonra derken bir söz verdim. 28 gün boyunca yoga asana çalışacağım ve yazacağım. Kime söz verdim? Sanghaya söz verdim. Hakikaten birlikten kuvvet doğuyor. Yoksa bir ev taşımanın ortasındayım, seyahatler başladı, işler yığınla birikti ama nasıl oluyorsa o yogaya zaman bulunuyor 🙂 Kendinden daha büyük bir güce söz vermenin ilahi gücü. 

Bir talebe talep ettiği bilginin yüzde 25’ini hocasından, ikinci çeyreğini kendi çalışmalarından, üçüncü yüzde 25’ini sanghasından, son çeyreğini de zamanla hayattan alırmış. Jnana Shakti hocadan, Kriya Shakti benden ve sizden, Maya Shakti’de de evrenden 🙂 

Bu 12. günde 3 gündür kırmızı çadırda yoga asanasız günlerde bol bol yazıyorsam sana verdiğim sözdendir Sangha. Bizi birleştiren ulu güçlere ve hocalarımıza minnetle! 

Güzel bir gün dilerim. 

Tekrar görüşmek üzere.

Berrin

BERRİN – GÜN 12” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s