Şenay-Gün 11-12 : Ellerden nereye

Selam sanga,

Yazım aksamış olsa da, 28 gün yoga niyetimde istikrarımı koruyorum. Kah uzun kah kısa sadhanamı yapıyorum.

Dün köydeydik. Köydeki eve gidişimle, 1990 ların teknolojisine dönüyorum. İnternet çekmez, telefon çalmaz, elektrik bile güneş enerjisi sayesinde daha 1 ay önce geldi. Neyse ki su var. Böyle bir ortamda, gün çok farklı ilerliyor. Sokak köpeklerine ekmek/mama vermekle başlayıp toza toprağa bulanarak bitiyor. Hızımı alamayıp çömelip yerleri de silerek günü zirvede bitirdim. Ayıptır söylemesi; tırnaklarımın içi siyah siyah oldu.

Psikologların danışanlarının ellerine bakarak, hayata ne kadar karıştıklarını anladıklarını, hatta şizofrenlerin ellerinin bebek eli gibi olduğunu okumuştum bir yerlerde.

Tanıştığım kişilerin ellere ben de çok bakarım, ellerini beğendiğim kişiye de hemen söylerim. Parmak uzunluğu, inceliğinin yanı sıra konuşurkenki el hareketleri de incelememe dahildir. Gerçi yorum yapacak pek de bilgim olmadığından, bir çıkarımda bulunamam. Sadece hoşuma giderse söylerim.

Bir sefer Defne hoca derste, ellerimizin zihnimizin kıvraklığını, esnekliğini yansıttığını söylemişti. Ben de, zekamı arttırma gayesiyle, ellerimi kullanacağım bir hobi arayışına girmiş ve seramiğe başlamıştım. 2,5 senedir yaptığım seramikler zekamı arttırdı mı bilmem ama yaratıcı ve üretken hissettirdiği kesin. Pandemi ile kısıtlanan gerçek hayatta, bana nefes oldu. Çamura batmış ellerim de gözüme ayrı bir hoş göründü.

Derste söylenenler, burada yazılanlar o kadar kıymetli ki… Yepyeni kapılar açıyor. Kelebek etkisi kadar yaygınlaşmayı hak eden bir kavram bence “yoga etkisi”…:)

Yoga etkisi her daim bizimle olsun. Sevgiyle kalın.

Reklam

Şenay-Gün 11-12 : Ellerden nereye” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s