Aynur_Gün 12-14_Odaklanma çabaları

İyi geceler Sanga,

Bir kaç gündür ses edemesem de çadır modunda yogama devam ediyorum. İki gündür tezime gömüldüm, sürekli ertelenen ve çıkması olası sorunlar nedeniyle de kaçılan sorumluluğa baş koymanın huzuru içindeyim. Ancak kafamda sürekli sindirilecek yeni bilgiler, veriler, alınan ve alınması gereken notlar, okunmak üzere kaydedilen makaleler ile geçiyor zaman. E, şükür. Zaten bu süreç nihayete ersin diye erkenden ayrılmıştım işimden de. O yüzden; aslında biraz geç –yine-bile kaldım bu çabalamalar için ama işte neresinden yakalarsam.

İtiraf ediyorum, ilk defa bugun şu ana kadar hiç bloga bakmadım; zaten zor odaklanan zihnimi bir yerde tutma çabasıydı bu. Hatta odaklanabilmek için nedense özellikle o anda aklıma peşi sıra gelmeye başlayan birbirinden çok farklı ve tabii ki hiç de acil olmayan gündelik konuları da yanı başımdaki kağıda not almaya başladım. Şu ana kadar epey işe yaradı. Zaten alınan notlar da zamanla azaldı, arka planda beni masadan kaldıran veya başka sekmeleri açmamı sağlayan ses sustu. Ancak şimdi, gecenin verdiği rahatlama hissi ve merak ile yazılarınızı okumak için girdim bloğa, artık tanıdık hale gelen seslerinizi duyunca da yazmadan edemedim.

Ve şu geçen iki gün içinde –yine– idrak ettim ki odaklanmak muazzam bir şey. Sanki zihin her türlü parazitten arınıyor ve duygusal olarak da daha güçlü olunuyor. Benim gibi gerekli gereksiz her türlü kaygıya teşne bir insan için daha da muazzam çünkü o kaygıların da sesi kısılıyor. Masamın bir kenarında, yeni yılda bir arkadaşımın hediye ettiği Buda’nın Beyni kitabı var; henüz başlarındayım ama o da “derin odaklanma”nın nimetlerinden bahsediyor ilk kısımlarında. O noktaya biraz da olsa yaklaşmak ve orada kalmak nasip olur umarım her birimiz için.

Çok sevgiler.

Aynur

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s