Tuba K. – 15. Gün

Sangha,

İyi ki burada buluşuyoruz ve varız, burası bana birliğin duvarları aşabileceğini hissettiriyor. Bu yüzden olsa gerek, isim koyamadığım bin bir hisle, çok sevdiğim ve hayran olduğum X milletvekiline mail gönderip, hapistekilere benden iletmesini istediğim notları kendilerine de ilettim. Buranın birliğinin, bugün, bende uyandırdığı hisleri onlarda yaşamalı diye düşündüm.

Bugün ki yogamda her zamankinden farklı olarak, Drishti noktama muhammedi güllerini yerleştirdim. Boğazımda esen rüzgarlar yoğundu. Ve gün, son günlerde olduğu gibi, düşünce dünyamda boğulmama izin vermeyecek kadar hareketliydi. Anlatmaya değer görmediğim, günüme ayak bağı olan çok şey olsa da, küçük yeğenim badeye bol bol sarılarak, saçlarını koklayarak, ona tekerlemeler mırıldanarak, günlerdir ihtiyacım olan ferahlığı buldum. Bade bana yitirdiğim güven duygusunu en çok veren kişi. Çocuklar ve hayvanlar bana umut veriyor. köy evi odama fırlayan, o an çok rahatsız olduğumu düşündüğüm, ama odamdan kovduktan sonra hüzünlendiğim yarasalarda öyle.

Münzevi hayatıma ara verdiğim Antalya günlerim ve buradaki yogam ile köydeki, ben, ilişkilerim farklı, geçen yazımda söylediğim gibi bu küçük sehir bile bana büyük gelmeye başladı, başka bir ülke için olan rotamı Türkiye’nin doğusuna çevirdim. Bu kararım aylar önce, tuhaf tesadüflerle bir araya geldiğim bir şaman rehberliğinde yaptığım yolculuktan sonra iyice netleşti. Mardin, ve taş evleri, tüm ıssızlığıyla, doğdum şehre, anne babama ve köy evi inime arabayla dört saat. Bu kararıma babam içlenerek, çok şey ifade eden bakışlarıyla ağlayarak cevap verdi. Bir süre orada yaşamak hayalim. Annem ise, olurda onsuz iken, kimselere güvenirim diye tedirgin oldu.

Yazılarınızı okuduktan sonra, size çok mu hüzünlü sözler yazıyorum diye düşünüyorum. Sanki sevinçten bahsetmem bile hüzünlü. Atalarımdan aldığım mirasın en belirgin yönü; hüzün, yas ve ağıtlar.

Ağıt yakma ustası teyzem.

Reklam

Tuba K. – 15. Gün” üzerine 3 yorum

  1. Felek Yoğan dedi ki:

    Bana yazıların çok iyi geliyor; gerçekten. Hep yaz sen. 29günyoga’dan sonra bir yerlerde yazarsan bana da haber ver, yazılarını okumaya devam etmeyi çok isterim ❤️
    Teyzen de çok tatlıymış ❤️

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s