Pınar – Gün 15&16: Donsuz Tanrıça

Dün tatsızdım, mağaramın derinliklerine çekildim. Mesleki bir krizin eşiğine gelmiş gibiydim. Yedileri düşünüyordum. Buraya gelerek orada geçmiş yedi yılda mesleki anlamda biriktirdiğim ne varsa çöpe mi atmıştım? Online dersler yoklukta bir ilaçtı, ama ya sonrası ne olacaktı? Burada her şeye en başından başlamam mı gerekecekti? Yine stüdyo dersleri, yine stüdyoda ders versinler diye alınan sub dersler.. Türkiye’deki öğrencilerim ne olacaktı? İçim fena sıkkındı.

Gün geçti gitti bir şekilde. Çoğunluğunda başım ağrıdı. Galiba Roei’siz doğru düzgün yemek yemediğim ve beş vakit Guş’u gezdirdiğim şu bir haftada kilo verdim. Sanki esas meşgalem ve varlık sebebim Guş’muş da, geri kalan her şeyi hobi olarak yapıyormuşum gibi hissetmeye başladım. Öte yandan onun mesuliyeti etrafında şekillenen saatler, elimdeki vakti daha verimli kullanmamı sağladı. Onun rutini beni toprakladı.

Guş’u yanı başımda bana bakar vaziyette bulup uyandığımda saat 4:44’tü. Dün gece çok içmişim, çıkar beni dedi, çıktık. Sabahın ilk ışıklarına kadar kuş cıvıltıları eşliğinde uyudum. Hayıt tentürümü yudumlarken son gelişimde İstanbul’dan aldığım bir İzlanda romanına başladım. Aralarda başımı kaldırıp salon camlarımızı dört bir yandan çevreleyen ağaçlara dalıp gittim, geçen gün devrilen ağacı düşündüm. Tam karşımda, Haziran 1 dedin mi kırmızı çiçekleriyle salonumuzdan içeri doluşacak olan muhteşem güzellik, yavaştan yeşilleniyor. Solumda, belediyeden gelip arada kesmeseler evin içine kadar girmiş olacak olan devasa kauçuk. Yeşilin bin bir tonu. Tutulma sabahına olağanüstü bir başlangıç. Mmmm.

Bugün de park bahçe çekmedi canım. Su kenarına inmekle daha mı iyi ederdim bilmem ama içimden gelmedi. En sevdiğim elbisemi çekip kafecilerin kruvasancıların mıntıkasına doğru yola çıktım Guş’la. Dönüşte Fatma’nın Melek’e tavsiye ettiği enerji arındırıcı hoş kokulu tuz karışımından hazırlamaya ve küveti dolduracağım uzun ve yavaş bir banyo yapmaya karar verdim. Küvet doldu, su ılındı, epsom tuzu serpildi. İçine yerleştim, sadece burnum açıkta kalacak kadar suyun içine gömüldüm. Uzun uzun nefes seslerimi, suyun içinden bana geri yansıyan kalp atışlarımı dinledim. Suyla oynadım. Gevşedim. Mmmm. İşte tanrıçalara layık bir sabah. Ayak parmağımla uzanıp sıcak suyu açtım, ama gelmiyor, bitmiş. Pekala, hiçbir şey moralimi bozamaz. Güneş bittiyse elektrik var. Küvetten çıkıp ısıtıcının düğmesine bastım. Biliyorum bir yarım saat alacak suyun ısınması. O halde bir yeşil çay demleyeyim, ben buna değerim. Havluya sarınıp aylaklık etmeye devam ettim. 11 gibi stüdyoda vereceğim bir ders için evden çıkmam gerekecekti. Acele etmek istemiyordum. Şampuan ve saç kreminin devreye gireceği banyomun ikinci ayağını, telaşsız bir tanrıça edasıyla icra edecektim.

Su ısındı. Banyoya girmeden evvel son bir tuvalete oturdum.

üüüüüÜÜÜÜÜÜAAAAAAAAaaaaaüüüüüüüüÜÜÜÜÜÜÜÜÜAAAAAAaaaaaüüüüüüÜÜÜÜÜÜÜAAAAAA

Gerçek mi hayal mi ayırt etmek birkaç saniyemi aldı. Hayır, rüya değildi, kabus değildi. Kulaklarımı yırtan siren sesi, bal gibi gerçekti. Bir sene önceki kadar gerçek. Allah kahretsin! Apar topar tuvaletten kalktım. Bir bornoz kuşandım. Donsuz çıkamayacağım aklıma geldi. Olaylar kızışırsa donsuz zor olurdu. Sendeleyerek bir bacağımdan donumu, öbür ayağımdan sandaletimi geçirdiğim gibi telefonu şarjından koparıp anahtar ve Guş’la birlikte kendimi dışarı attım. 3 katlı binalar için en güvenli yer 1 ile 2. kat arası denmişti, oraya indim. Merdivenlere pıstım. Elim ayağım tutmuyordu. Şimdi birazdan patlama seslerini duyacaktık, geçen seferki gibi bir.. iki.. üç dört.. beş diye sayacaktık. En son anma günlerinde bu sirenin düz versiyonu çalarken, geçen seneden tecrübeli olmamın bir sonraki sefere faydası olup olmayacağını düşünmüştüm. Nah faydalı olmuş. İlk duyduğum günkü gibi titriyorum. Lanet olsun, bak 28 gün yoga ayağına haber takibini de bıraktın, kafana yine roketler yağacak dünyadan haberin yok! Hakkaten ne olmuştu son günlerde, ilişkiler ne ara böyle gerilmişti? Mescid-i Aksa’yı polis mi basmıştı, önemli bir ele başı mı yakalanmıştı? Hamas mı, Hizbullah mı? Neydi, ne?! Hizbullahsa sıkıntı. Gençten bir kız daha çıktı merdivenlere köpeğiyle. Gergin gergin gülüştük. Guş elimin altına girdi. Var gücümle ona sarıldım. Kız bir telefonuna bir bana baktı, aah ze targil! dedi. It’s an exercise! NE dedim, targil mi? EMİN MİSİN? Evet evet! TATBİKATMIŞ. Bokumu yiyin.

Söylene söylene eve döndüm. Girer girmez Roei’nin annesi aradı. Don’t worry it’s an exercise! Evet dedim öyleymiş, bir posta da ona söylendim. Bravo doğrusu. Tatbikat dediğin şey kırk yılın başı başına gelebilecek bir acil durumda bilgilerini taze tutmak için yapılmaz mı? Burada zaten herkes kondisyonlu bu konuda, herkes fit! Son savaşın senesi dolmamış. Daha neyin tatbikatı? Meğer bir sürü insanın bir gün önceden haberi varmış bundan.. Ben gene gurbet gonca gül.

Sakinleştikten sonra kendimi banyoya attım. Sıcak su beni tekrar yatıştırdı. Şampuanlar, saç kremleri, jojoba yağlı tuz karışımları.. Yavaş yavaş, acelesiz. Giyindim, süslendim. Stüdyoya doğru yola düştüm. Never a dull day in Israel.

Pınar – Gün 15&16: Donsuz Tanrıça” üzerine 16 yorum

 1. fatma dedi ki:

  Donsuz tanrıça, çok geçmiş olsun ♥️ senin kulağına aşk diye fısıldayan o ilahi ses, kariyer planını da yapmıştır bence. Yol önünümüzde açıldıkça, aslında herşeyin en başından belli olduğununu anlayacağız umarım canım Pınar ♥️

  Liked by 6 people

 2. aynuryilmaz dedi ki:

  O kadar tanidik geldi ki…Bu adimi atmasaydin hep eksik kalacakti bsyler, bence de filmi biraz daha ileriye sarinca bekleyen guzellikler de ortaya cikacak🧡

  Liked by 2 people

 3. Kalemtıraş dedi ki:

  Onlayn dersler bitmezzzz artık Tanrıçamu. Arada arzı endam edeceğiz cennet vatanın şüheda fışkıracak sıksan toprağına, sonra yine herkes kendi köşesine, online derslere. Ömrümüzün sonuna kadar internet özgür kalsın yeter ki.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s