Şenay- Gün 18 : İnsan insanın dostudur

Selam sanga,

Bu hafta beni çarptı! 4 duvarı olan, içinde masa sandalye olan bir yer ne kadar pahalıymış veya pahalanmış! Neyse bu ayki bütçem laptop almama yetti; masa sandalyeye de sonraki ay bakacağım.

Bu ülkede var olmak, hayatını sürdürmek ne kadar zor. Bir ev, arabanın olması çalışan birisi için erişilebilir bir şey olması gerekirken, şu an destek olmadan imkansız. Çocuğu olanlar düşünüyordur herhalde; eğitimine harcayacağına, 2 ev alıp, onun kira geliriyle, çalışmaya başlayıp alacağı maaştan daha yüksek bir hayat standardı olur. Denklemimden utandım.

Bu mudur yani? Okuduğum okullar, sadece bina değil ki; tanıdığım insanlar, kurduğum dostluklar, edindiğim bilgi ile açılan kapılar, ekosistemiyle birbütün aslında. Hepsi de insan olmaya katkı sunan ortamlar. (Tıpkı yoganın paha biçilemez sangası gibi…)

Aldığım eğitim sonucunda bir hayat tasarlayayım diyorum. Sermayederin yarattığı düzene mahkum oluyorum. O yüzden olsa gerek; kendi işini yapanlar bana hep zengin gözükmüştür. Neyse; ben de bir düzen ve kaynak tasarımı yolundayım. Bana şans dileyin.

Düzen değişikliğim irademle de olsa; kendimi hem korkak hem cesur hissediyorum. Bazen her şeyi birilerine sorar, bazen de kimseye sormadan kendi başıma yaparım. Karmaşık hale gelirim.

İşte böyle zamanlarda, yoga bana hep iyi gelir, güç verir. Yoganın bir parçası olan sangadaki insan çeşitliliği de beni çok besler. Terapide bir seansta, pandemi sebebiyle yoga kurslarının online olması sebebiyle, o ortamdan uzak kalmanın da beni körelttiğini, insan çeşitliliğinden mahrum kaldığımı, söylemiştim. Şimdi bu yazılarla, bu kaynağa döndüğümü ve beslendiğini hissediyorum.

Hepiniz iyi ki varsınız ve yazıyorsunuz…

Sevgilerle.

Şenay- Gün 18 : İnsan insanın dostudur” üzerine 3 yorum

  1. ucakan dedi ki:

    Kesinlikle kanayan bir yere parmak basmışsın … Öncelikle bu yazının altına verdiğim enerjiden ötürü sana ve ailene , sonra da tüm zorlanan insanlığa bolluk ve bereket diliyorum 🙂 İçimden her zaman zor zamanlar güzellikler getirir diye geçer . İyi şanslar

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s