Umut – Gün 19 – Kalp kalbe …

Rutin… Gözleri (şükrederek) ,pencereleri (kalb) , perdeleri (üst iki çakra) ve kapıyı aç >>Adımla, sahil, canlılık, nefes, asansör , dili temizle , tütsü , palo santo , mum , ısınma hareketleri , >>meditasyon , kutsamalar, bitirme enerji hareketleri, değiştir , >yoga ,samapada , nefes, dirişti, hafif sırıtma, daşa çalana, vaişaka ,… sarpastana ,…, yere in , jade lady , mudra , om-ram-yam, gözyaşları , nefes , kutsamalar , rape , dualar , kutsamaya dönüş, mumları söndür . Huzur …Aşk..

Başlığı henüz atmadım . Bende genelde önce başlık atılır . Düzeni severim ama sıradanlığı pek değil … Samimi olarak konu başlığımı ne yazacağımı bilmiyordum ilk paragrafın sonuna kadar . Konu ne olsun ? Tamam canım o olsun . Konu Tango ve dans ile ilgili olsun olsun canlarım . Başlığı da yukarı bırakayım iki saniye izin veriniz .

Daha gençken hoppidi hoppidi sallanıp dansettiğiz zamanlar vardı . 9-5 işinden çıkmışssındır . Alırsın alkolü , arkadaşlar , rahatla ,stress dışarı .. Ritim ve danz . Sonra daha sistematik çalışmalar . Biraz rumba biraz salsa biraz çaça kursları . Toplan , bira , muhabbet … Dans güzeldir ama müziksiz bir anlamı yoktur . Müziği dinlemeden dans ise bir katliamdır .

2009 da -Yonca da olabilir- bir sosyal kaynaşma sitesinden bir tiyatrocu hatunla tanıştım . Sanal yazışmalar muhabbet ,sohbet , makara kukara … Sonra ne yapalım ne edelim dans edelim . İyi de ne dansı ? Tango !?. Hmmm . O yaşlı dansı değilmiydi ? Neyse bakalım muhabbet de iyi hatun da iyidir yürür giderim . Gençlik sevgili dostlarım kan damarda durmuyordu.

Gün geldi derse gittik Beşiktaş’da bir okul. Aslında salsa okuluymuş. 12 cengaver yani 6 çift başladı ders . Kendine güvenli bir erkek hoca ve güzeller güzeli sevgilisi ve partneri bir hatun . Başladık bebek adımlarıyla . Efendim erkek yönetirmiş . Adımları ve yönlendirmeyi erkek yaparmış . Sağa dön sola dön, ocho , 8li falan filan . Bir enayilik var sayın blok-daşlarım . Ortam savaş alanı çiftler ilk dersten papaz . Erkek sağ der partnerlerin yarısı kendi bildiğini okur . Müzik biter çiftlerin bazısı durmaz . Saat yününde döner dans pisti normalde ama olamayınca çiftler kaza yapar . İlk ders izlenimleri bunlardı bende . Bunların hepsi zamanla düzelir ama düzelmeyecek bir şeyler varsa ,dans eden insanın dansı kendi karakteri gibidir . Saygılıysa pist yönünden şaşmaz , afedersiniz haytaysa üstünüze çıkabilir. Bu cepte bir dursun devamı var .

Üç ay olmuş başlayalı . Ben tabi karakter gereği ürkek . Bir dans gecesi – Milonga– ya gittik . Utana sıkıla birini kaldırdım . Dansa başladık benim el ayak ayrı titrek . Neyse kaldırdığım partnerim anladı . ”Ne kadar zamandır dans ediyorsun ”. 3 ay ! zortladık . İlk parça bitmeden oturdu . Adet şudur dans ederken biri çok kötü itip kakıyorsa sizi veya sapık ise (eli oralarda buralarda dolaşırsa) partneri bırakır oturursunuz . Onun dışında saygıdan idare edersin . Ben sapık değilim çok şükür ,eh nazik de bir tipim itip kalkmam. Neyse o gün başka dans edemedim duygusalım ey sangha 🙂 Gurur denilen saçma şeye o günkü yaklaşımım bugünkü gibi değildi . Sözün kısası ben bu işin en kralını yaparım, en iyi de ben dans ederim dedim kalbime yazdım bu anı.

Gel zaman git zaman ben ,sevdiği hobilerde hırslı kişilik ya ,ver elini Arjantin , Uruguay , Rusya , Avrupa dans pistlerinin tozunu attım . Bayağı da parladım kendimce . Karakteri gereği duygusal dans ederim .Dünyanın her yerinden çevrem oldu . Her yaşadığım ülkede hızla sosyalleşebildim . Bu benim için önemli. Çünkü hem topluluklar benim için zor , hem de bir o kadar kolay yerlerdir . Girişken bir tip değilim özümde . Festivaller , geziler , dostluklar . . Tango ve dans etme aşkı büyük bir nimet .

Türkiyeye döndüm . Aktım dans pistlerine hızlıca. 3. ayda bana madik atan abla beni 3-5 kere dansa kaldırdı. Bendeniz Aydede Akrep’de tabi gururlu ,dans etmedim . Sırtım ağrıyor belim ağrıyor ayakları reddettim . Şu eski türk filmlerindeki fakir ama gururlu köy çocuğu ayağı . Son 5 senedir hatunu görmüyorum pistlerde ama , o zamanki ben gidip yeni bir ben geldiği için ilk gördüğüm yerde sarılıp dans edelim mi derim . Neden mi ? O taşıdığım gurur ve içerleme ağırlığının vücuttaki etkilerini yoga ve şaman ilaçlarıyla yeterince anladım … Gurur OUT sevgi İN

Ya kalp ne kadar narin bir organ değil mi ? Hem üzerindeki biriktirilince yükler ağırlık verebilir hem de açıldığında kuş gibi uçabiliriz umursamazca.

Yakın dans ederken sarılısınız . Kapler birleşir. (partneriniz 150 santim siz 2 metre ise tam birleşemez belki ama 🙂 Bizim Türk memleketinde bu sarılma, duyguları gösterme durumları genetiğimizden dolayı sıkıntılı .Ama ben , babam başta herkesin iç ceplerinde bırakınca havaya uçabilecek aşk ve sarılma baloncukları sakladığından eminim.. Sizi çakallar bırakın onları gökyüzüne .

Son olarak unutmadan bir tane daha inci . Bazen o kadar duygulu biriyle dansederim ki festivallerde. 8 parça 12 parça müzik , aşk ve anlayış… O an konuşma yoktur , o an kendini ifade gerekmez .. O anda iki insan da yoktur . Yabancı bir dansçı da olsa , bildiğim herhangi bir dilde de anlaşabilsek cümleleri sarf etmeme gerek yoktur . Dansın kendi dili vardır kelimeleri su gibi akar içinizde .. Teşekkür eder adını bile sormadan döner giderim .

Değinmeden geçemeyeceğim yazarken arka planda bir tango müziği değil ama Schubert çalıyor. Cuk diye oturdu yaşadığım yazı enerjisinin içine .

Aşk ile , kalp kalbe olsun birlikte olsun .

Umut

———————-****————————–

Bir Carlitos bırakayım . Müzik de güzel çift de 🙂

Umut – Gün 19 – Kalp kalbe …” üzerine 4 yorum

  1. aynuryilmaz dedi ki:

    “..babam başta herkesin iç ceplerinde bırakınca havaya uçabilecek aşk ve sarılma baloncukları sakladığından eminim.. Sizi çakallar bırakın onları gökyüzüne .” Ya ne tatlı bir ifade, benim de iç cebime değdi sanırım.

    Liked by 1 kişi

  2. aynuryilmaz dedi ki:

    Evet, ve bir de o baloncuklari serbest birakmasini ne kadar cok istedigim insanlar oldugunu hissettim. Her iki taraftan da temas etti 😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s