Büşra – Gün 20: Gün yirmi mi??

İlk defa önce başlığı attım, o da şaşkınlığımdan. Aşağıda yazdıklarımla başlığımın pek ilgisi yok.

Çekinik halimi yakıt olarak kullanma hedefim vardı 28 gün yogaya başlarken, 20 gün oldu başlayalı, sona yaklaştık, ama yazma tempom baştakine göre çok düştü. Yine içime kaçmaya başlıyorum. Bir kara delik var sanki, çabalamazsam beni yutabilecek güçte. Ama hayır kara deliğe teslim olmuyorum. Çünkü ondan daha güçlü bir ben de var arkalarda bir yerlerde biliyorum, gizlenmiş, ara ara gösteriyor kendini, kendime yapıştırdığım etiketlerden uzak bir yerlerde, eskiden gidip görmediğim, yolunu hiç bilmediğim, ama şimdilerde ara ara uğradığım bir köy gibi. (Evet tam o, gitmesek de görmesek de dırırım dırırım…) Yemyeşil, bereketli, sakin, suları durgun ama tertemiz, havası mis. Bir gün o köye yerleşme hayali kuruyorum, ara ara bu taraflara küçük seyahatler yine olur elbette, gölgelerle hep el ele ne de olsa, denklemden tamamen çıkarmak işin doğasında pek yok sanırım, ama ikametgâh hayali hep o yeşil köyde.

Bu giriş paragrafını yazdıktan sonra ara verdim. Geçen aylarda, Cömert’in Ursula K. Le Guin’i sevdiğim için aldığı Metis Seçkileri’nden Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar kitabını elime aldım ve Le Guin’in 1974 yılında yazdığı Çocuk ve Gölge yazısına denk geldim. (Bazen her şey nasıl bu kadar denk gelebiliyor?) Le Guin bir Andersen masalından yola çıkarak önce sanatçının sonra Jung’un gölgelere bakış açısını müthiş bir şekilde aktarıyor. Yazının tamamını paylaşmak isterdim ama 12 sayfa, küçük bir kısmı paylaşıyorum:

“Jung’un kendisi de şöyle demiştir: “Herkes bir gölgeye sahiptir, bu gölge bireyin bilinçli yaşantısında ne kadar az içeriliyorsa, o kadar kara ve yoğun olur.” Başka bir deyişle, gölgenize ne kadar az bakarsanız, o kadar güçlenir, sonunda bir tehlikeye, kaldırılamaz bir ağırlığa, ruhunuzun içindeki bir tehdide dönüşür.

Bilince kabul edilmeyen gölge, dışarı, ötekilere yansıtılır. Benim bir kusurum yok – sorun onlar. Ben canavar değilim, diğerleri canavar. Tüm yabancılar kötüdür. Tüm komünistler kötüdür. Tüm kapitalistler kötüdür. Ama kedi tekmeyi hak etmişti Annecim. Eğer gerçek dünyada yaşamak istiyorsam, bu yansıtmalarımdan vazgeçmek zorundayım; nefret edilesi olanın, kötünün içimde olduğunu kabul etmeliyim. Bu kolay değildir. Suçu başkalarına atamamak çok zor. Ama buna değer. Eğer birey, diyor Jung, “kendi gölgesiyle hesaplaşmayı öğrenirse, dünya için gerçek bir şey yapmış olur. Günümüzün devasa, çözülmemiş toplumsal sorunlarının hiç olmazsa minicik bir parçasını sırtlanmayı başarmıştır.”

Dahası, o birey gerçek birlikteliğe, kendini bilmeye ve yaratıcılığa doğru adım atmış, büyümüştür. Çünkü gölge eşikte bekler. Onun bilinçdışının yaratıcı derinliklerine giden yolu tıkamasına izin verebiliriz, ya da bizi elimizden tutup o derinliklere götürmesine razı oluruz.

Bugünlük ben susayım Le Guin konuşmuş olsun. İyi ki bizden önce bu yolları arşınlamış olanlar var, yolumuza ışıklar.

Son olarak yogama da değinmeden geçmeyeyim. Bugün Defne Hocanın 3.prelüt öğrettiği derse misafir olarak katıldım. Dersin etkisi hala üzerimde. Bazı yoga çalışmalarından sonra etki gün boyu sürüyor. Bedenimin her bir noktasıyla tüm hareketleri derinlemesine hissettiğim çalışmalar oluyor bunlar. Kendim bu ayarı daha az yakalayabiliyorum ama yavaş yavaş öğreniyorum sanırım. Bir hoca eşliğinde yapmak her zaman daha güçlü bir his veriyor. Bugünkü ders de öyle bir dersti. Sanırım akşam da kendi yogamı tekrar yapacağım, çünkü tatil sebebiyle iş güç yok, boşluk var, biraz daha yogadan zarar gelmez.

Umarım keyfiniz yerindedir, geçtiğimiz ağır günlerin etkisi hafiflemiştir. Gözlerim yazmayanları arıyor : ) Çok sevgiler Sangacığım.

Büşra

Büşra – Gün 20: Gün yirmi mi??” üzerine 9 yorum

  1. BerrinBoyar dedi ki:

    Ben de hayatın bir anda hızlanan ritmini bahane edip kendimi o kara deliğe bırakanlardanım Büşra. İyi ki teslim olmayanlar var 🙂 bugün her şeyi bırakıp en azından yazılanları okuyayım dedim. Bir iki kişiye yorum bırakmak istedim ama sana gelene kadar kara delik bırakmadı 🙂 İyi ki yazmışsın. xxx

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s