Alican – Gün 21/22 “Var Olan Her Kusursuz Şey..*”

Eskiz Defteri

Dünün özeti:

Kafanda bi’ şeyler

Kafanda düşünceler

Dürter her an güldürür bazen

Bazen deli eder ve sadece

Bazen zor gelir anlamak

Sallanasın gelir öylece boşlukta

Sonra hatırlatır o şeyler bir anda

Aşina bünyen..

“Denize cuplatalım baba..” 

“Bunlar paslı.. Bunları kenara kaldıralım..”

“Sen taşları bana ver.. Ben cuplatayım..”

Deniz kenarı.. Ozan en sevdiği oyunlardan birini oynuyor.. Denize taş cuplatmaca.. Küçük taşlar “cup”.. büyük taşlar “şloop”

Çeşmede ellerimizi yıkayalım.. Simitçiden simit alalım.. Makineden top alalım.. Tost yiyelim.. Burası güneş.. Oturmayalım.. Burası gölge gidelim.. Çimlerde oturmayalım.. Taşta oturalım.. Öyle yapmayacaksın.. Böyle yapacaksın.. Ormana gidelim.. İnekleri bulalım.. Önce dondurma yiyelim..

Taksi durağı.. Taksi yok.. Kuyruk var.. Üstünde GÜVENLİK yazan abinin omzuna pıt pıt.. Ada kartlılar için taksi var mı?.. İlerde bekleyin.. Bekleyelim.. Ada kartlılar çoğalır.. Kim daha ada kartlı?.. Nasıl yani kimse sıraya girmeyecek mi?.. O sırada taksi yanaşır.. Yemek bekleyen martılar gibi saldırmaya hazır.. güya sakin ada kartlılar.. yayında fazla gerilmekten bükülmüş adalılar.. Durakta yolcusunu indirmek için taksi yanaşır.. Kendinden emin tek bir cümle.. “Ada kartlılar için mi?”.. Cevap ses formunda havayı doldurmaya başlarken arka koltukta yerini al.. Kadıyoran’ın tepesine sür.. Ozan inekleri bulmak istiyor.. Arkamızda sesler yükseliyor.. Ada kartımız var.. Taksiler nerede?.. Ne kadar bekleyeceğiz?.. İç ses: Sıraya gireceksiniz.. Tek yapmanız gereken bu..

Kadıyoran’ın tepesinde inekler yok.. Sür taksici abi.. Sağa dön.. Sonra sola.. Yetimhanenin önünden Lunapark Meydanı’na doğru devam et.. Sağımızda deniz.. Ozan bir şey diyor.. Rüzgarın sesinden duyamıyorum.. Kaldırıp dudaklarını kulağıma yaklaştırıyorum.. Şimdi söyle.. “Bacaklarımı uzatıcam..” Tamam uzat..

Meydanda turistler, güneş altında köpekler, gölgede yatan bir iki kedi.. İnekler yok.. Devam et şoför abi.. Ozan: “İnekler nerde?” “Bakıyoruz oğlum. Görürsen haber ver.” “Tamam.”

Yol kenarında inekler.. Taksi dur.. Kart öde.. Teşekkürler.. Teşekkürler.. İneklerin peşinden ahıra.. Elektrikli arabasında elinde çubuğu inekleri güden ada çobanı.. Uyumlanmak böyle bir şey herhalde.. “İnekler nereye gidiyor?” “Ahıra gidiyorlar.” “Ahırda ne yapacaklar?” “Uyuyacaklar.” “Ot bulalım.. İneklere verelim..”

Elimizde ot.. İnekler.. İneklerin arkasında elektrikli arabasında çoban.. Çobanın arkasında biz..

İnekler ahıra.. Biz eve.. “Eve dönmeyelim..” “Ne yapalım?” “Kütüğün üstünde oturalım.. mama yiyelim..” “Yiyelim..”

Lunapark meydanı.. Restoranın önünde güneş altında bekleyen bir kalabalık.. Kalabalığın önünde bir taksi.. Taksinin önünde kırmızı çerçeveli siyah güneş gözlüklü yetkili abi.. Kalabalığı geç.. Yetkili abinin güneş gözlüklerinden içeri anlık bir bakış.. Ada kartlılar için taksi var mı?.. Mekan sahibi gibi taksisinin önünde yayılmış oturan yetkili abi ok gibi fırla.. Elindeki telsize hızlı hızlı bir şeyler söylerken bir yandan da bize: “Normalde bekletiyoruz burda.. Kusura bakmayın.. Çağırdım şimdi gelir.. Tek misiniz?..” Kucağımdaki Ozan’ı göstererek, “Hayır, iki kişiyiz..” Yetkili abiden anlam verememiş gibi bir bakış.. İç yorum: İnsanları takside ya da otobüste kaplayacakları yer kadar ya da işgal edecekleri koltuklar olarak görüyor.. Yetkili abi bize: “Şurada bekleyin.. Taksiniz geliyor..” Yetkili abi kalabalığa: “Üç otobüs, iki taksi geliyor.. Lütfen sabırlı olun..”

Beklerken küçük tur yolundan doğru açık kahve rengi bir inek geliyor.. Ozan elinde tuttuğu otu vermek istiyor.. İneğin arkasından yavrusu yürüyor.. Renkleri, boynuzları çok güzel.. Dış ses: “Çok güzelmişsin..” Anne inek önümüzden geçerken patır patır sıçıyor.. Kalabalıktan bir ses: “Nazar değdi..” Gülüşmeler.. Ozan soruyor.. “İnek ne yaptı?” İnek sıçtı oğlum.. “Ne yaptı?” “Sıçtı..” Ozan: “Patır patır..” Arkasından yürüyen yavru dikkatli ama hızını kesmeden annesinin boklarına basmadan takip etmeye devam ediyor.. O kadar güzeller ki..

İneklerin ardından küçüktür yolundan hızla bir taksi geliyor.. Duracak gibi durmuyor.. Yetkili abi bağırıyor.. “Cem.. Cem..” Cem: “Başlatma Cem’ine..” Yetkili abi: “Ada kartlı var..”

Cem dur.. Biz taksiye yaklaş.. “Selam Cem abi..” Cem abi: “Ne tarafa..” “Bahçeler Önü Sokak” Cem abi: “Anadolu Kulübü’nün kapısının olduğu sokak.” Ben Ozan’a: “Cem abi buraları iyi biliyor.” Cem abi: “Doğma büyüme buralıyım ben..”

Cem abi yolları iyi biliyor.. Arabada bebek varken nasıl kullanması gerektiğini daha da iyi biliyor.. Orman yolundan.. En kestirme ve en manzaralı yoldan Çankaya Caddesi’ne çıkıyoruz.. Sokağa ana caddeden değil, Çankaya’daki ara sokaktan dönüp girecek.. Ben Ozan’a: “Cem abi gerçekten ustaymış Ozan..” 

Kapının önünde inerken Cem abi: “İyi yazlar dilerim.. Benim adım Can bu arada..” “İyi yazlar Can abi..” Memnun olduk..

Kendimi tüm gün iki yaşında bir bebeğin dileklerini yerine getiren Alaaddin’in cini gibi ordan oraya bildiğim bilmediğim tüm büyüleri yaparken yoruldum.. Eve girdik.. Fatoş: “Mangala davetliyiz..” Alican: “Tükendim..” “Siz gidin, ben bir saat sonra geleyim..” 

Boşluk..

Yoga..

Sessizlik..

Mangal partisi.. Hoparlörde Kılıçdaroğlu’nun sesi.. Tablette Kılıçdaroğlu’nun yüzü.. Maltepe Mitingi.. Vaatler.. Güze günler göreceğiz çocuklar.. Güneşli günler.. Motorları maviliklere süreceğiz.. Edip Akbayram güzel günler gelmeden ölürse çok üzüleceğim..

Ozan tüm gün deniz kenarında, sokakta, çay bahçesinde, dondurmacıda, ormanda gezip dolaşmamış bir nükleer enerji santrali.. Oturuyoruz bahçenin kenarına.. Araba sürüyoruz.. “Baba sen dalları bul bana ver..” “Baba sen tohumları bul bana ver..” Ev sahibinin yorumu: “Özgür ruh.. Defne de böyleydi..”

Ozancım her hareket durağanlığa her durağanlık harekete.. Ozan: “Biraz oynayalım, biraz dinlenelim.” İç ses: “O da olur..” Ozan’ın dinlenmekten kastı üç saniye uzanmak.. Yaşamak ve uyumak arasında bir ayarı yok henüz..

22. Günün sabahı.. Yokuş.. Orman.. Aşıklar Yolu.. Demir.. Vaişaka.. Kurma.. Köpek gezdirmeye gelmiş pek sevgili ablacım bakacaksan da gözlerini dikip bakma.. Ya da bak ya.. Ben gözlerimi kapatıyorum.. Hadi hoşça kal..

Profesör ve Hizmetçi göz yaşlarımı akıta akıta bitti.. Profesör, Hizmetçi ve Kök bir müddet daha benimle kalıp, iç dünyama eşlik edecekler.. Eğer okuyacaktıysan duygusal spoilerlar için özür Tansel.. Neyse ki Danişmend’in son bölümlerini en azından alıntı olarak paylaşmamışım..

Kitap bittiğinde kapağını kapatıp dua eder gibi alnıma yaklaştırdığımı fark ettim.. Gözlerimi kapatıp içime çektim.. Bunu yapan birini daha tanıyorum.. Neden yaptığını yeni yeni hissediyorum..

Seni seviyorum.. Beni seviyorum.. Bizi seviyorum..

Peki şimdi?..

Ayla birlikte yükselmek ve düşmek.. 

Her günün bir diğerinden farklı olacağını kabullenmek..

Alican, Büyükada 2022

___

* “Var olan her kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. En sıradan çiçeğin açması için dünyanın çile çekmesi gerekiyordu sanki.” – Oscar Amca

Alican – Gün 21/22 “Var Olan Her Kusursuz Şey..*”” üzerine 6 yorum

 1. incognitans dedi ki:

  Spoiler için özüre hiç gerek yok Ali’cim. Spoiler’lar bende genelde fragman gibi işliyor. Merakımı artırıyor.

  Bundan bağımsız olarak, senin buradaki yazıların ve görsellerin bence tek başına bir kitap olması gerek. Eline, diline, gözüne sağlık.

  Liked by 2 people

 2. AlicanPinarbasi dedi ki:

  Sevindim öyleyse.. Danişmend’i okurkenki hallerinin yazısını keyifle okudum.. Sanki birmişiz, birlikte okumuşuz gibi hissettim. Kitap bittikten sonra şarkılarını merak edip dinledim ama klip izleyecek kadar cesur davranamadım.. O görüntüsüz sese ben de kapaktaki küçük kızı yakıştırmıştım.. Varsın öyle kalsın biraz daha.

  Yazıları kitaplaştırmak konusunda Defne’ye katılıyorum. Blogdaki yazıların pek çoğu birbirinden güzel.. Belki bu döngüden kollektif bir kitap çıkar.. Altın Kaplumbağa’nın yaratıcı ekibine sunalım bakalım neler olacak..

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s