Merve – Gün 23

Bir saat önce yazacaktım halbuki ama sağ alttan gelen toplantı bildirimiyle yazamadım. Bu kadar toplantıya dünya kurtarılırdı…Kısmet olmadı ve olmayacak sanırım.

Bu aralar, hayvanlarda test edilmemiş kozmetik, temizlik vb. ürünleri araştırıyorum. Daha öncelerde de araştırıp dikkate alıyordum ancak bu yıl özellikle sigara üretiminde yapılan testleri öğrendikçe bu konuya daha incelikle eğilme kararı aldım. Türkiye’de satılan markalar için de buraya bir *link bırakıyorum. Bu arada sigara kullananlar için de ne yazık ki acı bir gerçek olarak; piyasada bulunan markaların bu testleri yaptığı bilgisini bırakıyorum.

Yaklaşık iki üç ay önce de, ihtiyacımın olmadığı hiçbir şeyi almama kararı aldım- cümleyi yazarken garip geldi, ihtiyaç olmadıkça niye alınırdı ki?-. Özellikle de sürdürülebilirlik adı altında sevimli görünmeye çalışan sömürü markalarından kaçıyorum. Bir sonraki ihtiyaçlarda da hedefim, zincir olmayan dükkanlara, bakkallara, pazarlara öncelik vermek. İnsanlık için küçük ama benim için büyük kararlarım umarım daim olur. Buraya da huzurlarınızda bir söz! bırakayım.

Bu konular gündeme geldikçe, daha küçük bir eve çıkma ihtimalimiz, fırsatımız doğdu. Bu fırsat doğunca, kendimi desteklenmiş hissettim ve hedeflerime daha da sarıldım. Doğru hissettiren ve zorla olmayan her şey çok akıcı oluyor-zaten olmuş olduğu için akmıyor mu?- bunu bir kez daha hatırladım.

Yogik hayatımla birlikte bu değişikliklerin daha kolay geldiğini farkediyorum. Sanki, tüm güçler birleşip, daha iyi bir insan nasıl olunur’u bize anlatıp öğretmeye çalışıyorlar. Hatta çalışmıyorlar bile, bizi çalıştırıyorlar. Algımız açılıyor, bakıp ama görmediğimiz bazı şeyleri idrak etmeye başlıyoruz.

Gün içinde duruyorum, durduğumu biliyorum, dinliyorum…

Neyse.

Defne Hoca dersleriyle geçen muhteşem bir haftasonu oldu. Çok kısa bir zamana kadar-hatta 28 gün yoga başlayana dek- yalnız yaptığım yoganın hissi daha ağır basıyordu. Zaten bireysel olarak da her zaman yalnız çalışmayı, yalnız kalmayı tercih ederdim, -hala ederim belki, bu değişmedi- ama sangha ile Guru ile arama zaman girince kıymetlerini anlamışım, özlemişim. Meğer o derslerin tadı bambaşka oluyormuş.

Yogama bugün öğlen durdum.

Şimdi müsaadenizle kırmızı çadır vakti.

Sevgiler de sanghaya!

*Şuraya linkler;

Reklam

Merve – Gün 23” üzerine bir yorum

  1. Ayşıl dedi ki:

    Cruelty free ürünleri 7 yıldır kullanıyorum o zamanlar bazı konularda bulmak zordu, şimdi daha kolay her şey. Özetle ab ülkelerinde cf olması şart, uzakdoğuda durumlar karışık. Hatta çin’de deney zorunlu, Çin ürünlerinden uzak duruyoruz😁 bol bol rossmann. Sevgiler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s