Eda – Gün 25-27: Misafir**

Sevgili Sangha,

En son Salı günü yazmışım. Çarşamba ve Perşembe şiddetli baş ağrıları ile geçti. Çarşamba gece 3’te yataktan fırladım ve suçiye oturdum boynum ve başımdaki ağrının ve sıcaklığın bir şekilde aşağılara çekilmesi gerektiğini hatırlayıp hissederek.

Suçide hiç olmadığım kadar rahat oturdum ne hikmetse. Topuklarım kavuşturunca şikayet etmedi. Üst bedenim dimdik durdu, öne doğru eğilmeye çalışmadan. Ayak parmaklarım sanki acıyı buraya gönder biz taşıyalım biraz dediler başıma. Sonra ısınmalar (boynumu tam tur çevirmeyi atladım, öyle gergindi ki adeta bana bulaşma der gibiydi – boyun düzleşmesi var bende) kurma vaişaka derken kendimce küçük bir seri bile yaptım. Ama udiyanaya uğramadım yalan yok. Soğuk terler sıcak terlere dönüştü. Sonra yere yattım başımın altına bir blok koyup, dizlerim bükülü ve birleşik, ayaklarım yerde yattım öylece, biraz uyumuş bile olabilirim.

Perşembe ise sakince yatıp hiçbir şey yapmayarak geçti. Baş ağrısı stabildi. Evde günlerdir beni gerçekten yoran insan kalabalığının dağılışını paralize olmuş gibi sessizce izledim. Yolcular uğurlandı, herkes yoluna gitti, ev eski haline döndü. Dün, sabah dil temizliği dışında hiçbir şey yapmadım. Bugün sabah yine baş ağrısı ile uyandım. 3 gündür kesintisiz, arada hafifleyip şiddeti artan bu ağrıya alışıyor muyum diye düşünerek pilatese gittim. Pilates dönüşü beklenen çadır neredeyse 3 hafta gecikmeli geldi. Evde bir bayram havası tabii ki! Tüm bedende bir rahatlama. Bir duş alıp hastaneye nöroloğun tavsiyesi üzerine fizyoterapi için uzman doktora gittim. Ağrılarım için boynuma ve sırtıma mezoterapi iğneleri yaptı. Oh be! Plasebo etkisi mi bilmem ama pek bir iyi geldi be sangha! 15 seans da fizyoterapi verdi. Yoga yaptığımı öğrenince, yapmıyor olsan bence boyun düzleşmen çoktan fıtığa dönüşmüştü dedi. Çok şükür.

Mevlana’nın bir şiiri vardır ya Misafirhane * diye, hani orada der ya hayatın getirdiği her şeyi misafir gibi buyur et diye, yani ben öyle yorumluyorum naçizane. Bu ağrılar, sağlık sorunları kim bilir neler anlatıyor, ne anlama geliyor, elbet anlarım bir gün anlamını ve kıymetini. #28günyoga ilk turum bitmek üzere. Sağlık sorunlarıyla başlayan ve bitmekte olan bu sürede yazılarınız sayesinde zihnimde hiç açmadığım kapıları açtım, içimde bakmadığım karanlıklara baktım. Var olun. Kırmızı çadırdan sevinçle el sallıyorum ve biriken yazılarınızı okumaya gidiyorum. Yarın görüşmek üzere.

*Bu da şiirin İngilizce tercümesi. Nedense daha çok seviyorum.

**Rahmetli anneannem regliye “misafir” derdi. Hiç duyanınız var mı merak ettim. 🙂

Reklam

Eda – Gün 25-27: Misafir**” üzerine 2 yorum

  1. zelishlacin dedi ki:

    Sanırım İç Anadoluda yaygın bir söylem, annanem hatta çocukluğumda hayal meyal annem de söylerdi. Bu arada ‘misafirhane’ şiirini çok severim. Yeniden okumuş oldum, teşekkür ederim. ♥️

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s