Eda – Gün 28: Ruh Hayvanı

Blogda adı her geçtiğinde almayı unuttuğum Melis Danişmend’in Büyüyemeyenler kitabını nihayet aldım. Şu ana dek sadece önsözünü okudum. Ama belli ki elimdeki diğer kitaplardan önce onu okuyacağım. Sadece kitabın ismi bile beni çağırıyor zaten. Danişmend benim aklımdakine benzer bir büyüyememekten mi bahsediyor bilmiyorum elbette. Benimkisi, koca kadın onu yapar mı, okur mu, izler mi denilecek şeyleri de sevmek mesela. Buna aldırmıyorum da. Keyifle izlediğim dizinin yorumlarında “çocuk dizisi abi bu yaaa!” diyen arkadaşa kızmıyorum. İşin fenası o yorumu yazan da bendenizin yarı yaşında kesin. Büyümek için acelem yok. İtiraf edeyim hadi, büyümeye niyetim yok.

Zaten yaşlanıyoruz istesek de istemesek de. Bir de yetişkinlik kaçılacak bir şey değil. O faturalar ödenecek, o para bulunacak, kazanılacak, o sorumluluklar yerine getirilecek. Geriye kalıyor boş vakitler. Onda da isteyen istediğini yapar. Yapar mı? Yapar. Siz seçimlerinizle yaşamaya razıysanız hayatınızla ne istiyorsanız onu yaparsınız. Ama bazılarına o seçimlerin bedelleri değil de sadece getirileri görünür. Ben yetişkin olmayı 34 yaşında bıraktım. Ama ara ara o beni bırakmadı. Kaçtıkça kovalıyor ama izin vermeyeceğim yakalamasına. Bazen arayı epey kapatıyor ama hakkını vermek lazım.

Yorumlarda çocuk dizisi dedikleri dizi His Dark Materials bu arada. Fantastik hikayeleri sevenler 2007’de çekilen Altın Pusula filmini hatırlarlar belki, o kitap serisinin dizisi. Hikayede her insanın bir daemon’ı (cin diye çevirmişler – çeviri zor iş) var. Daemonlar hayvan formunda ve ergenliğe kadar daemonınız sürekli değişebiliyor. Yani bir çocuğunki kah sevimli bir köpek oluyor kah bir kuş oluyor. Ama ergenlik bitip de yetişkinliğe geçilirken daemon bir hayvanda karar kılmak zorunda kalıyor ve bir daha değişemiyor.

Büyümek üzerine ne güzel bir metafor bu. Biz tek bir şey değiliz ki. Hiçbirimiz değiliz hem de. İçimizde bir sürü ben var. Mesela bugün ben sandığım şey yazılarınızı okurken sizdeki farklı benlerle yolculuklar yapıyor. Alican bir kitap arıyor buldu mu (Jack hayatın anlamını buldu mu), Meltem’in babası iyiymiş (oh), Derya’nın sonucu da iyi çıkmış (şükür), Gizem pembe sevmiyor (neden?), Pınar Hocam yarın o kadar saat ekran karşısında ne yapacak (gözlere şifa), Defne Hocam’ın evlilik yıldönümü bugün (çok kalp), Berrin’in serçesi ne minik (gözleri dolan emoji)…Sizdeki benler bendeki benin yazı üslubunu bile etkiliyor. Etkilenmek, değişmek, denemek, yanılmak güzel. Elimden gelse hepinizinkini yazacağım. Ama gelmiyor. Böyle blogdaki yazarlar birbirinden bahsettiğinde bazen adımı arıyor gözlerim, bulamayınca dondurmasının bir kupu külahtan yere fırlamış çocuk gibi hissediyorum (duygu sömürüsü).

Kendimce oturup kimin daemon’ı hangi hayvan olurdu düşünüyorum şu anda blogun tüm yazarları için. Pınar Hocam sizinki tavşan 🙂 İsteyen kendisininkini yorumlara bıraksın. ❤ Yarın bu döngünün son günüymüş, görüşmek üzere o vakit. Dilerim nice 28 gün yoga döngülerimiz olur. Yoga demişken, regli serisi ile başladım ben güne. Misafirimle çadırda pek bir mutluyum. Çocuk gibi! Çok sevgi, bol selam canım sangha.

Aşırı güzel müziğini paylaşmasam olmaz…

Eda – Gün 28: Ruh Hayvanı” üzerine 5 yorum

 1. Felek dedi ki:

  aaaa ben His Dark Materials’ı izledim, çok da sevmiştim üstelik 😀
  Yıllar önce çok da uzun süredir tanımadığım bir arkadaşım durup dururken beni kuşa benzettiğini söylemişti; böyle demesine şaşırmış ve mutlu olmuştum. Yani sonuçta kim bir kuş olmak istemez ki 😊 Bir gün bunu beni uzun süredir tanıyan başka bir arkadaşıma anlattığımda o da sanırım diğer arkadaşıma katılmıştı. Ama içsel olarak ben kendimi henüz bir kuşa ya da başka bir hayvana pek benzetemiyorum. Yeri gelmişken tüm bunları paylaşayım istedim 🙃

  Liked by 1 kişi

  • Eda S. dedi ki:

   Aaa izledin mi? Çok sevindim, 3. sezon bu yıl geliyor, haber vereyim o vakit. Evet galiba o his herkese gelmiyor, olsun varsın. Kuş olmak evet kim istemez ki 🙂 İyi ki paylaştın!

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s