Meltem-Gün 28: ‘Bir Molada Buluşma Anları’

Sabahın erken saati, gün ağarmak üzereyken, mavi bezimi dilimle buluşturduğum o dakika, on kereli dokunuşlarla ellerimdeydi içimdeki organlarımla katıldığım dil Sadhanam. Sirkeli suyum zeminle, tütsülerim havayla, açtığım pencereden giren rüzgarın enerjisi tütsülerle yakınlaşırken, ılık bir duşa girdim. Mumlarımı yaktım başladım suçi, samapada.. Perşembe dersinde Defne Hocam dizler bacaklar üzerinde durmamı söylemişti.. Bacaklar, iç bacak kasları kırmızı sinyalde ağrısız son sınıra kadar aşama aşama yaklaştım. Nefes eğer kontrolsüz girerse o vakit, hava yutmuş kasın bükülmeye çalışırken yan duvarlara uğrattığı basıncın derinlerdeki sesi acı bir bağırıştı. Her nefesin içindeki düzenli alış-verişlerde ise sessizdi, seslenene nefesimi düzenleyerek karşılık verdiğimde yaralı bölgeye sanki merhemini sürmüşümde okşamışım gibi bir şefkatteydi. Yine ve yeniden bu yol uzun. Elbet bir yolu vardır kaslarımı gevşetmenin..

Bittiğinde arkasından gene yoga nidra 70 dakika hareketsiz, derin dinlenme…

Sonrasında sessizliğimi korudum. Düşünce geldiğinde nefese döndüm..

Storları çektim kabuğunun altına saklanmış kaplumbağa gibi algıyı içe daha içe çevirdim. Doğruca çalışma masama geçtim. Birkaç gündür devam ettiğim yazımın başına oturdum. O sırada danışanım, ailecek hastalandıklarını yazdı ve sonraki saatlerde iptal olunca evimin içinde saklanmaya devam ettim. Şimdi bir mola vererek, bahçeye çıkmış sanki yandaki kafede, sizlerle bağ kuruyorum şimdi ve şu anda.

28.gün ve kalbim her birinizle hala konuşuyor. Mavi balonum odanın içinde dolanıyor. Mor menekşelerim açarken, kaktüsümde sarı sarı çiçekler açmış. Barış çiçeğim bir çiçek daha açarak varoluşa ben de varım derken yakında açacak olan penceremin önündeki güller tomurcuk tomurcuklar. Bugün evde dinleniyorum.

Bu iyi geldi.

Biten bir şey yok, sonsuzluğun içinde yol var, ırmak var, dağ var, yürek var ve var olduğumuz sürece, evrilerek akıyor, sadece zamanın bir bölümüne karşılaşmamızı onurlandırdığımız, yüreğimizle bir molamızda buluşma anlarımıza isim vermiş olduğumuz ’28 Gün Yogası’ var.

Teşekkür etmek istiyorum her birinizin varlığına,

Sevgiyle sangam

Meltem, 28.05.22, İstanbul

Meltem-Gün 28: ‘Bir Molada Buluşma Anları’” üzerine 3 yorum

 1. Felek dedi ki:

  Merhaba Meltem, bu yorumu yazmak için döngünün sonlarına gelmeyi bekliyordum. Tüm yazıların çok tanıdık geldi bana. Bazı nadir anlarda senin anlattığın versiyonda yaşıyorum hayatı. Geriye kalan çoğu vakitte ise zihnimde oluyorum. Bundan sonraki yaşamımın çoğunu senin yazılarında anlattığın gibi bir varoluş versiyonunda yaşamayı umuyorum. Demem odur ki; yazıların yaşamda hangi yöne ilerlemek istediğimi hatırlattı bana ve bir yol işareti oldu benim için. Teşekkürler yazıların için ❤️

  Liked by 2 people

  • meltemkuttas dedi ki:

   Felek ne kadar güzel bir farkındalık yakalamışsın ne mutlu bana da.. var olduğumuz her an, varoluş, olduğumuz halin içinde tam olduğumuzu haykırıyor ya, tanıdık gelmesi o aynı yerden, bugün yoga nidra da çok cılız bir yerden şifa senin içinde, sesi geliyordu. Yazdıkların varlığıma bir onurdur, kalbine alıyorum❤️

   Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s