Doğa – Gün 29 – Kahki

Kaki ya da. Burada kaki diye trabzon hurmasına diyorlar. Bizim orada da amme derler. Bence amme güzel, böyle tam somururken biri ne yediğini sorduğunda ağzındaki lokmayı yutmadan telaffuz edebiliyorsun, mis!

Kapanışa geçince konuşasım çok gelmiyor. Kapanış kahkilerinden sonra da bi süre konuşamıyorum. Geçenlerde Eliza’dayım, sabah ondan erken uyanıp odanın diğer köşesinde sessizce yogamı yaptım. Shadow yoganın en sevdiğim yanı nefesleri sakin tutma çabası zaar. Sevdicek arkada uyurken sessiz sessiz yapmağa yönlendiriyor insanı. Uyandı sonra bi ara, gitti mutfakta bir şeyler hazırlıyor, duyuyorum seslerini. Algı bu ya, açık. 30 yıllık etrafa alert olma durumunu sessizleştirmek, nefesi sessizleştirmek kadar zor. Gerek var mı ondan da emin değilim gerçi. Oturdum en son yere, Yeşim Hanım ile selamlaştık, periskopları çıkarıp etrafı gözetledim falan derken kapanış kahkileri, yedir ve sindir. Evde yalnız değilken sessiz oturmayı beceremiyorum, içeride bir şey diyor ki kalk git insanların arasına karış, ayıptır. Öyle yaptım o gün de. Sonra bir anda bir şeyler anlatmaya koyuldu Eliza, bombardımana tutulunca dedim yok olmayacak böyle. Sen sus gözlerin konuşsun. O an asıl evde birileri varken sessiz oturuşun önemine nail oldum. Burada da benzeri hisler içindeyim şimdi. Sessizce oturup beklesem, sabah da yenilenen ayı suçilesem daha yerinde olacak gibi duygusal bir takım cümlelerdense. Ha bütün bunları yazarak aslında sessiz oturuşa ters düşmüş oluyorum, olsun. Oturuşun kıymetini de aniden başlayan gündelik konuşmaların eziciliği altında öğrendim sonuçta. “Kirlenmekten korkmayın” derdi Pınar Hoca. Böyle öğrenilen daha içeriden oluyor, çocuk misali, sıcak olduğuna ikna olmak için o sobayı ellicem illa.

Çok da uzun yazabilecek gibi değilim, sevgisanga. Ekrana bakmak normalden fazla yoruyor bugün, bir başka vakitte görüşmek dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s