pınarlıne – gün 29: Hüzünlü şarkılar gibi güzel

Cemal Süreya diye bir şairin varlığını öğrendiğimde 15 yaşımdaymışım, tam 20 senedir, şiirlerini ezbere bildiğim başka bir şair olmadı. Dizeleri hayatıma her seferinde cuk diye oturan başka şair de olmadı. Belki bir gün kendisinden uzun uzun mısralar düşüreceğimiz bir masada buluşuruz Sanga.

Bugün de yazıyı oturduğumda “daha karpuz kesecektik” mi yazsam başlığa derken, bu başlık geliverdi.

İnzivadan fiziksel olarak döndüm, fiziksel ve ruhsal olarak çok yorgun hissediyorum. Bir de galiba kendimi sakatladım, yine sağ küreğimde yer yapan noktadan, huzursuzum. Bunu bir hareketle mi yoksa inziva çalışmalarının etkisiyle mi sakatladım inan şu an bilmiyorum. Burası komple karışık, belki bir sonraki istasyonda anlatırım.

Bugün hariç her sabah yogamı yaptım, biraz kısa ve kompakt oldu ama özellikle böyle yabancı yerlerde uyandığımda ağrılarımı azaltan etkisine aşığım. Ve seni bolca andım içimden Sanga, yer yer yogamızı sesli de andım. Kulakların çınladı mı?

İlk yazımda, Buradayım yazmışım başlığa, bir mevsim gibi gelen bu bir ayın sonunda diyebilirim ki Buralıyım… Beni hem Buralı yapan hem de kendim gibi yapan bir şeyler oldu burada, çoğunuzun şahit olduğunu hissedebiliyorum. Yogamın disiplininden çok şükür emindim ama yazı disiplinim için öyle diyemem. Uzun zaman İngilizce konuşmayınca gelen bir zorlanma hissi olur tekrar başladığında ve iki gün konuşunca yine aksan yerine oturur, kelimeler doğallıkla çıkar ya, varlığınız işte yazıyla ilişkimi böyle düzenledi yeniden, her birinize pek çok teşekkür ederim.

Cemal Süreya’nın ilkokulda tavşanla kaplumbağa hikayesi sayesinde bir ödül kazanmış. Üçüncü sınıftaymış, öğretmen bu hikayeyi onlara anlatmış ve demiş ki yarın siz de yazacaksınız, en güzel yazana ödül vereceğim. Şaire, ödülü kazandıran “Bir tavşanla bir kaplumbağa canciğer arkadaş olmuşlardı.” cümlesiymiş. Bu canciğer kelimesi ona bir Yavru Türk dergisi kazandırmış. İşte 28günyoga benim için beni kendi “canciğer”ime yaklaştıran bir serüven oldu.

Henüz ben uzaklardayken yazılmış yazıları okuyamadım, bu birkaç gün okuyup yorumlara sarabilirim 🙂 Sanırım yorumlarda devam etmek serbest 🙂

Gözlerinden öperim Sanga ❤

pınarlıne – gün 29: Hüzünlü şarkılar gibi güzel” üzerine 7 yorum

 1. zelishlacin dedi ki:

  O masada cemal süreya’nın şiirlerini okumayı, dinlemeyi çok isterim. oruç aruoba da okuyalım olur mu, her seferinde biri cebindeki yeni bir şairi çıkarsın koysun masaya ve oraya pek tabi ki ‘canciğer masası’ diyelim. ♥️🌸

  Liked by 2 people

 2. fatma dedi ki:

  Pınar bana da orta okulda İngilizce öğretmenim hediye etmişti Cemal Süreyya’nın Sevda Sözleri’ni. Sahip olduğum ilk şiir kitabı odur. Hala durur o kitap. Şimdi düşününce on dört yaşında birine hediye Sevda Sözleri hediye edemezmişm ben gibi geliyor. Cesaret edemem yani sanki. Sonra, ilişkilerimde hep öyle bir incelik ve dernlik peşinde koşmamı ve hüzne olan düşkünlüğümü aşkı O’ndan öğrenmeme bağladım biraz. Lisede nedense önce Atilla İlhan, sonra Cansever’ci oldum. Ordan sonrası çorap söküğü gibi zaten… 🙂

  Liked by 2 people

  • pinarline dedi ki:

   benim tanışma hikayem çok tırt 🙈 pop sevdam malum, dev Yaşar hayranıydim, neredeyse bıraksan içtiği suyun markasına kadar bileceğim. İşte o bir Cemal Süreya hayranıydı, gittim bütün kitaplarını al bu adamın dedim babama o da aldı ben de birinci yeniden ikinci yeniye böyle geçtim 🙂 hayatımda hediye edilmiş ilk siir kitabım orhan veliydi, 8 yasindaydim, babam hediye etmişti ve bana anlatamıyorum ile gemiler geçer rüyalarımdan i ezberletmisti.. Küçükken “seni gormemmm imkansizzz imkansizzzz” diye içli içli şarkı söyleyen kızını okuma yazma öğrenince bari bohem içli olsun diye şiire bulaştırdı galiba 😍😂

   Liked by 2 people

 3. Kalemtıraş dedi ki:

  Buralıyız Pınar. Buralıyız. Bizleri buluşturan kozmik güçlere minnet, hürmet, şükret. Ayrıca şehir isyanımızda dillendirdiğimiz üzere BU DAHA BAŞLANGIÇ ve biraz da Nazım olsun madem şiir, Güzel günler göreceğiz çocuklar… Motorları maviliklere süreceğiz. (işte o zaman karpuz da keseceğiz)

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s