Meltem-Gün 29 ‘Şifre Sarkacın İçinde’

Sanga dün sabah erkenciydim her günün sabahı gibi. Seansım Erenköy’deydi, trafik akışta, tam da söz verdiğim saatte kontağı kapattım:) Sürprizler devir teslim töreni gibi ayna nöronların azizliği. Minik dostum sürprizlerle karşıladı. Gözümü kapattım şifre ile odaya alındım, şifreyi buluna kadar tahmin süreçlerinden geçtim. Gözlerim kapalı odaya geldiğimde oturacağım sandalyede, gözlüklü pembe, sarı tüylü ve üzerinde parlak yıldızları olan, öğretmen bir flamingo oturuyordu. Sarıldık birbirimize.. Şifre derinleri de açıverdi o an… Döktü flamingoya içini. Babasından bahsetti, onu çok özlediğinden, en son geldiğinde babasıyla uyuduğundan, uyandığında annesinin sürprizli bir şekilde ona flamingo aldığından özlem hikayesi derindi çok derin. Bunları anlatırken sakin, cümleler o kadar yavaştı ki Türkçesi anlaşılabilirdi. Anne Rus. Kökeni Ukrayna’ya dayanıyor, çok göç var hikayelerinde, derinler çok derin, anne ile Rusça, baba ile Türkçe konuşuyor. Uzun süredir görmüyor babayı. Rusya’nın doğusunda, Çin’e çok yakın bir bölgesinde çalışıyor. Aktarmalı iki buçuk günde ancak ulaşabiliyor. Epey konuştuk. Kırılgan bir taraftan hazır hissettiğinde özel çalışmalardan dokunuş, alabildiğinde keyifli dramalara geçiş, her geçişte bir boşluk ne kadarına hazır o kadarıyla kucaklıyor. Bir sarkacın içinde sallanır gibi. Tamamlandığında neşesi yerine gelmişti, onun sürprizleri ise bitmemişti, bana minik bir kağıda çizdiği resim ve üzerinde sarmal şekilleri olan iyi ki doğdun yazan balonumla evimin yolunu tutmuştum.. Sarmalın içinde sarkaç işaretli yolu takip et. Salın ve dans et Gir boşluğun içine otur. Nokta kadar his içimden fısıldıyor.

Sabahın akan trafiği birkaç saat sonra yoğunlaşan bir trafiğe dönüşürken Pınar Hocamla olan buluşmamıza yetişmeye çalıştım. Kapıdan girerken parolayı söyle: Shadow 108. Kurulu düzeneğimi hemen açtım, Pınar Hocam konuşuyordu, tamda yeni aydan bahsediyorken bir hoş geldinimi de eksik etmedi, hoş buldum da yüreğimle. Mesaj kutusuna bir gecikme özür yazımı yazdım. Bundan pek hoşlanmıyor ve fakat akanı bölmek istemedim. Ekranı kapatıp, gölgemden sıyrılırcasına odama geçip yoga kıyafetlerimi giydim, kulağım hocamda. Bir jet hızıyla, mumlar, biraz tütsü, odayı havalandırma. Yerimi aldığımda bir gölge yan bitmiş diğeri içe dönmeye hazırlanan bir gölge yan görevi devralmıştı. Pınar Hocamın sesli orkestrası da hazırdı, eşsiz sesleri bize kadar ulaşıyordu, sahi Pınar Hocam ötücü kuşların ismi neydi? Çok şey aldım sadhanama dair. Deneyimledikçe hissiyatına gireceğim. bittiğinde kan ter içinde kalmıştım. E kolay değil inşaat alanı. Doğruca ayaklar tavana, sessizlikte yumuşacık bir yatakta yatıyor gibiydim yüzeye çıktığımda. İçeride bir şeyler oldu, ha dediğim. Kayıt gelince geciktiğim kısmı tekrar dinledim. Ayşıl’a sorduğunuz o soru benim de içimde canlıydı:).

Dün dinlendim, birkaç gündür yazdığım yazının üzerinden geçtim. İzlemekten keyif aldığım Şifre belgesi gözümde canlıydı. Belgeselde Matematikçi, bir kavanoz dolusu şekerin kaç tane olduğunu 160 kişiden tahmin etmesini istiyordu. İçlerinden dört kişi gerçek sayıya yaklaşıyor, diğerleri çok ya da az oranda uzağında cevaplar veriyordu. Matematikçi uyguladığı deneydeki tüm cevapların ortalamasını aldığında gerçek sonuca oldukça yakın bir sonuç çıkmıştı. Sonuç, az da söylesen çokta söylesen kollektif bilgelikte buluşuyordu.

Aynı fraktal yapının içindeki eşsizliğimize. 28 gün yogasındaki 29.gün durdum boşluğun içinde sabah erkenden, yeni açan tazecik pembe gülle, oturdum sessizce kalp köşemde, çemberimize sevgiyle sangam, şifre hep aynı

Meltem, 29/30. 05.22, İstanbul

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: img_20220530_061816.jpg
Penceremin önündeki Pembe Gül

Meltem-Gün 29 ‘Şifre Sarkacın İçinde’” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s