Simay – Gün 5

Merhaba Şanga, umarım ferahtasın.

Ay, 6 gün önce Hilal olarak belirdi gökyüzünde. Ben de bu döngüde 28 günüme niyetlenmiştim. Kırmızı çadırdan (7-8 gün sürdü) ancak Pazar günü çıktığıma kesin emin olabildiğimden, Hilal’den 1 gün sonra başlayabildim.

Bu sabah 5. günümdeyim. Aslında Yogamın sonu ile Güneş’in doğuşu denk gelecek gibi uyanmak istiyorum. Hava aydınlanmadan uyanınca bi garip ilham oluyo içimde. O çok hoşuma gidiyor. Yoga bittiğinde ‘oh aydınlandık’ esprisini yapmak istiyorum, bence komik. Çok da kasmaya gerek yok tabii hamdolsun diyeyim ve 6.30’larda uyanan bedenime de teşekkür edeyim.

Fatma Hoca bir yazısında demişti galiba, az uyuyarak da halledebiliyormuş. Ben de o tip insanlardanım. Belki mimarlık mezunu olduğumdan olacak proje zamanı 3 günü 5 saat uykuyla geçirmek gibi abuk subuk şeylere alışkınım. Bir ara 5.5 saat kadar uyumak en iyi uykumdu. Şimdi alıştığım düzenin biraz dışında olduğum için, burada tuttuğum rutinler ne kadar uyumamı gerektiriyor diye bakıyorum ve çok farklı bir şey yapmamaya çalışıyorum. Alıştığım düzen dedim de hayatımda hiç o da olmadı. Ev gibi bir yer de hissetmedim tam kalbimle. O ev, ya direkt benim ya da belli bir sebat sonra oturacak bir his içimde. Kamp yaptığımda daha ait hissediyorum açıkçası. Neyse.

Kuşadası’na geldim. Anneannemin (83) yanına. Geleli 26 gün olmuş, şimdi baktım. Son kırmızı çadırı da bu hava değişimi etkiledi diye düşünüyorum.

Beni sadeleştirdi buraya gelmek. Bunun için geldim zaten. Hoşuma gitti. Bir his var, hemhal bir his. Daha az parazitli bir his. Hırçın uyansam da o hırçınlığın 2 adım gerisinde bana el salladığını gördüğüm. His de demek doğru ifade değil sanırım. Bir bilinç hali. Burada bilincin taşını ayıklıyorum gibi düşünebiliriz. Bir şey de yapmıyorum. Yoga’ma sığınıp sezgilerime kulak açmaya çalışıyorum sadece. Bu çırpınmalarımdan daha etkilidir zaten.

Kendimden o kadar şey bekliyorum ki Şanga. Bunlardan arınmayı ya da gerçekten ben olanla performans olanları ayrımsamayı niyet ediyorum. Su gitmeyip solan yapraklar gibi düşsün ben olmayanlar. Bu çok yorucu, kendinden kendini esirgeyen bir şey. Küçüklükten kalma bir alışkanlık sanırım. Neyse ki artık farkındayım ve kendimi hırpalamak için bir bahanem kalmadı. Nefes alsak yeter sonuçta. Gerçek ve rahat bir nefes gibi bir rehber var mı? Bu yüzden daha da dikkat ediyorum nefese Yogamda -kozmoslar süperpoze eyvallah. Defne Hoca’nın 1 nefesle geçirdiği yerden normalde 3 nefeste geçiyordum. Hocanın aldırdığı KAHKİ ise ben kı falan alabiliyordum ancak. Bugün Suchide ayaklarım aşırı gergin olsa da nefesim rahattı.

Hırçın hissim de bu son satırları yazarken dağılmış bak. Size yazmak iyi geldi. Yazı yazarak para kazandığım için bir de Yoga hakkına yazmak yerine onu sadece yapmak istiyorum aslında. Yine de sizle iletişimde olmaya değer.

Sevgiler Şanga,

Kuşadası’ndan
gölgene de güneşin kadar selamlar,

Simay.

Simay – Gün 5” üzerine 6 yorum

 1. meltemkuttas dedi ki:

  Simaaaay güneşe selam sangha, benim de bugün 3.gün:) oldu eş zamanlılık her anlamda.. arkandan geliyorum o zaman ve Ohhh aydınlandım diyorum:) patlat espriyi Sangam güneşin tadını çıkart.. Denk düşebilirsek bir gün de gün doğmadan buluşalım birlikte zoomda, zırıl zırıl gölgeler, karanlıklar, tak kafa lambalarını inelim aşağılara, çok iş var.. 28 güne🙌, Anneanne maşallah❤️✨ Işığın bol ola, sevgiyle, İstanbul’dan günolaaaa

  Liked by 4 people

  • Simay Vardar dedi ki:

   teşekkürler meltemm görüyor ve ışığını aynalıyorumm! aynı güneşin etrafında dönen gezegenler gibi değil miyiz arkasız önsün dönüp duran aynı ışığa. aynı sistemde olmak güzel, döngün daim olsun ❤

   Liked by 1 kişi

 2. Kalemtıraş dedi ki:

  Bu döngüyü başlattığın için teşekkürler Simay. Bugün ben de sizi ve mektuplaşmalarımızı ne kadar özlediğimi düşünüyordum. Belki ufak ufak bir uyanıyoruzdur. Mektuplarının sonu kesilmesin. Severek okuyoruz.

  Liked by 4 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s