Gün 3 – Doğa – Adım

Her gün onbin adım diyorlar, sevgili sanga. Bana çok da mantıklı gelmiyor, böyle basmakalıp şeylere karşı tepkiselimdir zaten, ilk fırsatta itiraz ederim. Bence her gün bir adım yeterli o zaman. Al buyur burdan yak. Evet, sınıftaki o kıl öğrenci benim. Bi’ derste hoca ağzının payını verir, ertesi derse tam da ikna olmamış şekilde başka başka sorularla geri gelir hani, tam o işte. Dövsen pedagojik değil, sövsen tesiri yok.

Sabah uyandım, ilk günkü tek adımım buydu.

İkinci gün sabah uyandıktan sonra samapadaya durdum, benim için büyük, büyük insanlık için küçük bir adım daha.

Üçüncü gün, sevgisanga, kurmastana kapısını tıklattım. Açan yok, dedim az aralayayım da eşiği adımlayayım, bugün de böyle bi adım attım. Yine kocaman, daha büyük adım hayatımda atmış değilim, vallahi değilim billahi değilim.

Her gün bir adım, sevgisanga, sana uymayan kundurayla on bin adım atmaktansa yalın ayak tek bir adım yeğdir.

Kendimi yanlışlıkla sarpa sarmış bir ilişkiyi kurtarmağa çalışır gibi hissediyorum. Başta bir şeyler yanlış kurulmuş sanki, geriye dönük araştırmak zor iş, sök tak bak neresi arızalı, bi sakatlık bekle sonra onla çalış ondan doğru hataları gör ve düzelt falan hep zor iş bunlar. Ben radikal bir insanoğluyum, sevgisanga, 7 yıllarım da hep sıçramalarla sonlanmıştır. İlk 7.yi pek hatırlamam ama ikinci 7.de fena boy attımdı, pantullarım olmaz olduydu, üçüncü yediliğin sonunda okulumu şehrimi evimi arkadaşlarımı, dördüncüde de ülkemi terk ettim. İlişkilerim de ha keza, böyle nası desem, Antalya’nın güz sonu gibi. Sabah evden gocukla çizmeyle bi heves yağmurun heyecanına çıkarsın, akşamüstü eve hayattan da ceketten de bıkmış ter içinde dönersin. Uzun zaman evvel bıraktım üzerine düşünmeyi, “neden böyle, başka türlü olmaz mıydı” falan hep gereksiz geliyor artık. İster burca yor, ister anam böyle davrandı babam şöyle bi’ herifçioğluydu de, sonuçta bu bostanın hıyarı bu. Mahsül ortada, bu hıyarla cacık mı yapmalı, turşu mu kurmalı. Hayattaki tek davam bu: cacık yahut turşu! Söğüşçüleri şöyle kenara alalım
İlişkiyi kurtarmak diyorum da, hayatımda hiç de ilişki kurtarmış değilim. Biten yitiyor gidiyor hep. Ama bu sefer başka, sevgili sanga. Beşinci yedinin üçte birini geride bırakınca beşinci yediye dair öngörülerim oluşmaya başladı.
Niye havuz problemi gibi cümle kurduğumu soracak olursanız (ki hakkınızdır), bu bostanın hıyarı bu diyip sıvışırım
Bu sefer, sevgisanga, hislerim diyor ki, kal. Bekle. Suçinin yangını durdukça sönüyor, gördün. İçinin yangını niye sönmesin? Güvendiğin bir sistemin içinde, kendini kandırmadığın (yahut kandırdığının farkında olduğun) sürece bir dönem gördün ki bir şeyler değişiyor. Güvenli bir ilişki sunmuş kosmos, sen de kabul etmişsin. Dur, yakma. Ortalık zaten yangın yeri. Tamam, anlıyorum, bir şeyleri yüklenmişsin kendi kendine, bi haller olmuş bi düşüşler yükselişler neyse artık, ama dur hele. Yakma. Düşersin, kalkarsın, mola verirsin, bir süre bırakır yine başlarsın, bir süre devam eder yine bırakırsın, bunların hepsi dahil oyunumuza. Kal hele bi sen.

O yüzden diyorum ki, sangasanga, her gün bir adım. Madem ilişki düzeltmeyi bilmiyorum, bi sorun varsa en başa dönerim ben de. En baştan tekrar kurarım, ilmek ilmek, her gün bir adım. Acelem yok, sevgisanga, sana söylüyorum ki kendime hatırlatayım. Ne altın udiyana madalyası var birinciye, ne de sonuncu hatha bakanlığınca tutuklanacak.

Sabrınız için teşekkürler.
Kapanışta sizlere güzel insan Nesimi Çimen’in Bağışla Beni adlı türküsünün çok beğendiğim bir yorumunu sunmak isterim: konserin tamamı pek lezzetli

Sevgiyle
Doğa

Gün 3 – Doğa – Adım” üzerine bir yorum

  1. zelishlacin dedi ki:

    Adımlarına üç gündür sessizce eşlik ediyordum, yoldaydım türlü bahanelerim vardı yazamıyordum da okuyordum hepinizin ara ara yazdıklarını. Bugünkü adımının bendeki tesiri de büyük oldu, bi ara gülüyordum, en sonunda bir damla oturdu gözüme bi süre düşemedi de ve sonra yakarak aktı, eğer paçanda nem çamur falan olursa bugün dönüşte bendendir bilesin. Bir de hadi diyelim turşusun, sirkeyle mi limonla mı! 🙂 Sevgimle.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s