Dolunay – Doğa

Sevgili Sanga! Nasılsın? Uzun zaman oldu, görüşemedik. Odamda en son aylar önce cam kırılmasına ve üzerine kaç kere dip temizlik yapmama rağmen hala cam kırıkları buluyorum arada. Heyecanlanıyorum her cam kırığında, nasıl da bereketliymiş diyorum kırılan şişe. “Göze gelmek” çok sevdiğim bir deyim, bir de “dile gelmek” var, sevgilisanga. Farkettim ki dile gelen şeyler gerçekliğini yitirmeye meyilli. Sende de oluyor mu böyle şeyler? Saç derim toparladı derim, hemen kepek başlar. Oh be cam kırıkları bitti sonunda derim, hop diye kapı eşiğinde cam kırığı bulurum. Artık düzenli yoga yapıyorum derim, hadi bakalım, hafta boyunca sen sağ ben selamet. Şunu öğrenmeye başladım derim, tam o gün o macera belirsiz bir süreliğine çıkar hayatımdan. Dilin kemiği yok, sevgilisanga. Ağzım da torba değil ki büzeyim!

Büzmeli, sessizliğin kıymetini bilmeli. Olanı yaşamak varken dile getirmek uğursuzluk getiriyor, neşesini kaçırıyor, varoluşuna leke sürüyor. Dile mi güzel getiremiyorum acaba? Hakkını veremedim diye mi küsüp uzaklaşıyor benden? Ne yapayım, sevgili kainat. Bana bir yol göster, dipsiz mağaralarında ışıksız kayboldum yine, sesimin yankısından başka duyulacak bir şey de yok.

Altı şey hakkında konuşulmazmış, burada okumuştum. Sanırım Fatma Hocamla Pınar Hocamın bir aşık atışmasında olabilir. Uykun, yediğin, içtiğin, dışkıladığın, seviştiğin, yogan. Bunlar mıydı onlar? Bunların dışında da bir şeyler olması gerek, ne konuşsam gidiyor uzaklara. Yine söyleyiş biçimimden mi kaybediyorum acaba? Genelde biçimden kaybederim çünkü, huyum kurusun, alışkanlığımdır kendimi bildim bileli.

Anlatı üzerine düşünüyorum bu dönem, sevgisanga. “Ya yaşarsın, ya anlatırsın” gibi bir şeyler okumuştum bir vakitler, sanırım bir şeyleri anlatabilmek için yaşamak, yaşadığını anlatamazsın, anlatabiliyorsan tam anlamıyla yaşamamışsın demektir gibi bir şeylerdi. Şimdi tam anlatamadığıma göre gerçek anlamıyla okuyamamış mıyım, yoksa öyle yaşayarak okumuşum ki anlatamıyor muyum, bilemedim, sevgisanga.

Bilgisayarı kapatmalı artık, gün başladı. Giderayak yine bir türkü neyin bir şeyler bırakayım buraya:

En sonda çıkan Aşık Murat Çobanoğlu zannediyorum, çok etkiledi beni dörtlüğüyle

“Eser gider dertli yeller
Derdini anlatır diller
Didelerden akan seller
Derya çıkar dere çıkar”

Sağlıcakla!
Doğa

Reklam

Dolunay – Doğa” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s