Pınarlıne – Gün 5 – İşaretleri takip et

Günaydın sanga, sabah yogamla buluşamadım, şu an daha ziyade iki büklüm, sıcak su torbam, tüylü eşofmanımın içine giyilmiş içlikten bozma yumuş çorabım üzerine battaniyem ile son yazıları okudum. Kahvenin suyunu ayrı demini ayrı bekleyecek takatim olmadığı için nescafe yaptım. Doterralarım ofise gitmiş ama ben bugün ofise gidemedim. Yarınki Kurak Günler’e kadar kendimi iyileştirmem lazım.

Kronik sistit zannedip dünya ilaca rağmen düzelmeyen ve sistit olmama sebep olacak hiçbir enfeksiyonla muhatap olmadığım bir ayın sonunda dün tesadüfen hiperaktif mesaneden muzdarip olabileceğimi fark ettim. Böyle şeylere de bazen hiç inanasım gelmiyor bazen de çaresizlik anlarında o ismi vermek rahatlatır gibi o ismi veriyorum, inanıveriyorum. İşaretleri takip ettim, fibromiyaljisi olanlarda ve stresli zamanlarda ortaya çıkarmış buradan tutuyor ama menopoz sonrası daha yaygınmış burdan kaybettim. Ne önemi var şu an karnımın içine mangal kömürü koysam anca iyileşirim gibi geliyor ve tabii ki meşhur cranberryli takviyeye başlandı.

Sık gülen, gülerken de ağzımın sol yanına sevecen bir Akdeniz çizgisini özenle yerleştiren biri olduğum kadar sık üşüten, üşütürken de karnımın alt yanına sevimsiz bir rüzgarı özenle yerleştiren biriyim. Nedense hasta olunca sanki o sık gülüşlerimiz anlamsızmış muamelesi görmeye başlamamız sinirimi bozuyor. Bunu yaşayan tek kadın bensem hala dünyanın en hödük insanlarına denk gelişime de aferinler olsun. Hoş benim kendi hastalığıma ne kadar tahammülüm var ki benim yanımdakilerin olsun, sonuçta kendimizi o aynada öyle görmek de mümkün. Fakat erkekler hasta olunca öyle mi? Allahım dünya duruyor, sabahtan akşama kadar mızmızlanmaya hakları var ve ilgilenseniz bir türlü ilgilenmeseniz bir türlü. Annem boşuna demezdi sancıysan sağnak sağnak sıtmaysan gün aşırı diye… Ben hasta oluna geçmiş olsun ve kendime çok dikkat etmeliyim, bir de doktora gidince haber vermeliyim mutlaka ve bu arada biliyor musunuz bugün başına neler gelmiş onları da sabırla dinlemeliyim. Çok sevdiğim bir dostum istisnaydı bu duruma, erkek bireyler arasında. Bir gün bir kız arkadaşımla beraber üçümüz yemek yiyoruz ve hararetli bir konu konuşuyoruz, ters bir cevap verdim gibi bir şey oldu, kız arkadaşım yükselecek gibi oldu, masadaki erkek duruma el koyarak dedi ki; biraz önce Pınar ne dedi fark ettin mi? Midem ağrıyor dedi, midesi ağrıyan birinin tahammül eşiği düşebilir, üstelemesen mi. Ahahah halden mi anladın sen canım benim, hakikaten de öyleydi, canım yoktu kimseye açıklama yapacak. Yani erkekler kapatılsın demiyorum, iyi olanları yaygınlaştıralım.

Bunları da azıcık hafifleyen sızımın içinden yazdığımı düşünerek isyanımı mazur göreceğinizi biliyorum. Hiperaktif mesane için kafeini bırakın diyorlar, kesin hiperaktif mesane yoktur bende. Kafeini bırakmak nedir ya?

Hayatımı bir amaca endekslemeyeli çok oldu. Çözülmesi gereken problemler de giderek azalınca kim olduğumu kaybettim gibi. Küçük meşgalelerim var, hani derler ya “senin bişilerle meşgul olman lazım” diye. Onlardan var, hobicikler, daha ciddiye aldığım rutinler vs. Yine de o peşinden delice koşulan bir şeye karşı özlem duyuyorum, yeterince dinlendim, kendimi tamir ettim ve yeni savaşlara hazırım gibi geliyor ama savaşmaya değer bir şey bulamıyorum. Belki bulmaktan kaçıyorum. Canım yanıyor ve yine de işaretleri takip ederek yolun iyi bir yere çıkmasını umut ediyorum.

Kendimizi yeniden doğurmanın yolu elbet ölümlerden geçiyor, insan kendi eliyle kendinde bir şeyleri öldüremediyse, o zaman o ölümü gerçekleştirmesi için illa hayat birini gönderiyor. Sanırım böyle bir yerdeyim.

Hayırlısı be sanga!

Pınarlıne – Gün 5 – İşaretleri takip et” üzerine 2 yorum

 1. doakalolu dedi ki:

  “Hiperaktif mesane için kafeini bırakın diyorlar, kesin hiperaktif mesane yoktur bende. Kafeini bırakmak nedir ya?”
  “Hayatımı bir amaca endekslemeyeli çok oldu. Çözülmesi gereken problemler de giderek azalınca kim olduğumu kaybettim gibi.”
  “Yine de o peşinden delice koşulan bir şeye karşı özlem duyuyorum, yeterince dinlendim, kendimi tamir ettim ve yeni savaşlara hazırım gibi geliyor ama savaşmaya değer bir şey bulamıyorum. Belki bulmaktan kaçıyorum.”

  Şimdi sana senin cümlelerini ard arda sıralıyorum Pınarlayn, burdan yola çıkarak hayatını bir amaca endeksle, çözülmesi gereken bir problem ve savaşmaya değer bir şey bul.
  Mesai bitişine kadar mailimde eylem planı taslağınızı pdf olarak görmeyi arz ederim.

  (Kahveyi bırakınca bütün diğer güzel etkiler bir yana, insanın özgüveni çok fena tavan yapıyor, her şeyi yapabileceğine dair bir inanç geliyor)

  Liked by 2 people

  • pinarline dedi ki:

   sen bana kahveyi bırakma hedefimi mi assign ettin 😀 kahveyi bırakırsam bir sabah pınar samsa olarak uyanırım gibi geliyor. içkim yok kumarım yok kahveme de karışma hanım? diyebilir miyiz fljlsdkf.
   mesai bitişine kadar savaşmaya değer şeyi bulursam eylem planı beş dakika ya valla :/ aramakla bulunmayan şeyler için Tolkien’e mi Rowling’e mi başvuruyorduk?

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s