TUBA-GÜN 5

SANGHA, Defne hocaya mail gönderip hocam yazmaya başlayalım diye rica edip anca yazabilmemin sebebi tamamen teknik. Şuan telefondan yazabiliyorum.

SANGHA sizden ayrı geçirdiğim zaman boyutunda Mardine taşındım. Buradaki Üniversitede yüksek lisansa dondum, şu tezi verirsem okulda bir dersim açılırsa mutlu olurum. Beni disipline ediyor okul. Hocalar bu şehri tercih etmemi, insanlar buraya gelmiş olmamı tuhaf buluyor. Şehir çok.gizemli..

SANGHA, sizle gorusmedigimiz süre içerisinde sevdiğim ama hiç arayıp sormadıgim iki insan oldu. Yanlarındaydım, hep bilinmek istenen halam, beni unutma dedi. Diğeri de anne beni niye burada doğurdun deyip saçlarını yoldu. Bana teselli verdi ölürken, ben öldüğümde kurbağalarla yüzüp suriyeye gideceğini dedi..

SANGHA, buraya geldiğimden beri birçok hayalkırıklığı tabiki oldu ama hiç kimse ve hiçbirşey benim gibi bir insana hayal kurdurmayı bıraktıramaz.

SANGHA, hepimizin bağlı olduğunu bilmek tabiki güzel, ama ben bu yaşıma kadar neredeyse sadece tinle yaşayan bir insan olarak Tuba dediğim kendimin kişiliğini de merak ediyorum. Mesela insanların sevip sevmediği yemekler oluyor, ben yemek yemeyi unutuyorum. Ya da gitmeyi sevdikleri cafeler, benim birseyi sevmemin koşulu ise bana kendimi daha az tedirgin hissettirmesi. Bu yaşıma kadar hep birilerinin ağladığı omuz oldum, şimdi sizlerin omuzlarına yaslanarak buradan ağlıyorum. Sakın mutsuzluk gibi düsünmeyin bunu,derin bir soluma sadece,

sSANGHA, niye buradayız, Tanrı, öte alem vs sormayı bıraktım. Elbette olduğunu biliyorum, hep biliyordum ama benim sorularım daha çok neden bu böyle Tanrım demekle ilgiliymiş. Konuşmaya başladığımdan beri neden öteki insan böyle diğeri şöyle diye sorduğumu öğrendim geçen yıl kuzenlerimden. Birde bir kayaya oturup uzun uzun boşluğu ve uzakları izlemek. Tabi keçileri sürdükten sonra.

sSANGHA, işte ben ruhu değilde Tubayı merak ediyorum. Ruhu çıktıktan sonra beden olarak kalacak olan Tuba. Nasıl biri, hayalleri ne, ne sever, biri ya da birşey olmaya benzemediği zaman, korkmadığı zaman, geçmişin travmalarından arındığı zaman, kim bu insan. Alışkanlıkları nelerdir, çorbaya tuz ekler mı mesela?

sSANGHA, olduğum odanın manzarası tepeleri ve uçsuz bucaksız boşluğu görüyor, çocukken izlediğim yere benziyor, pencereme şişman güvercinler konuyor. Çoban ve sürüsü kayalıkların üzerinden yolculuk ediyorlar.

aaskerî tanklar, büyük savaş arabalarını ilk defa burada gördüm. Ama insanlar aldırış etmiyor.

sSANGHA, yaşamak zor ama ölmek özlem olduğu için mi zor gelir, ya da korkulur. Ben yoksam, benden geriye tepeleri izleyen bakış yok olur mu.

size görünmeye çalışan bu kişi ölse ondan geriye ölüm değil yine de kocaman bir yaşam kalıyor ya, ölmek o yüzden mi zor gelir. Anne beni niye buralarda doğurdun diye ağlayarak ölen halam bile yaşama tutunmak için direndi, ondan geriye hayata özlem kalmaz mı SANGHA.

TUBA-GÜN 5” üzerine 5 yorum

  1. mutlutesadüfler dedi ki:

    Tuba’cım ben de aslen Mardin’liyim okuyunca hüzünlendim. Ablam da şimdi Mardin Derik’te. Belki orada birbirinize arkadaşlık edersiniz. İstersen yaz ablamın numarasını yollarım♥️

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s