Alper-Gün 28

Son birkaç aydır telefona baktıkça beni şoka sokan saatlerde uyanıyordum. Sadece geç uyanmakla kalsa iyi. Suçluluk duygusu ve yakışıyor mu hiç sana bu saatte uyanmak iç sesleriyle zaten daralmış günümü iyice kendime dar ediyordum. Yogamı da ne zaman uyandıysam o zaman yapıyordum. Neyse ki son iki haftadır efendi efendi erkenden kalkıp yapıyorum yogamı.

Bu ayın ilk dersinden itibaren geçen süreçte kendimi çok kırılgan hissettim. İlk kez. Yanlış anlaşılmasın, kendimi ilk kez kırılgan hissetmedim. Zîrâ hemencecik kırılıveririm. İlk kez olan yogayla bağlantılı olması. İçim çalkalandı. Açığa çıkan hislerim üzüntü ve korkuydu.

Sizin dönüşmeye niyetiniz var mı zîrâ hiç öyle davranmıyorsunuz Alper Bey?

Yirmili yaşlar bir tuhaf. Toplum beni nasıl konumlandıracağını bilemiyor. Ben de kendimi öyle. Benden büyük garson, vale, temizlik görevlilerinin abi, öğrencilerimin ve kırklı yaşlardaki velilerinin hocam, hiç kendimi öyle hissetmezken beklemediğim insanların Alper Bey ya da beyefendi  demesine tam alışıyorum kütüphane görevlisi kadın T.C.’ni alayım canım diyor, bocalıyorum. Emekleriniz için çok sağ olun hocam diye tebrik eden velinin karşısında bu kadar saygıyı hak etmiyorum diyen iç sesim, kütüphaneci kadın karşısında ne bu laubalilik, on yedi yaşında değilim ki, koca adamım ben diyor.

Yarın yeni ay. Kendi yogamı yapmayıp derse gideceğim. Yeni ayda daha çok yola devam ederiz diye umuyorum.

Kendine iyi bak sanghamou.

 

 

 

 

Reklamlar

fatma-diri-28. gün

 

fullsizeoutput_8d8

Sonum bu mochi’lerden olacak eminim sanga. Mochi bir tür Japon lokumu. Haşlanmış ve dövülmüş pirinçten yapılan yapışkan, yarı saydam sakız kıvamında büyükçe bir top düşünün. İçini çeşit çeşit malzeme ile dolduruyorlar. Benim en sevdiğim şekerli siyah fasülye püresi dolgulu mochi. Buraya geleli dört gün oldu. Her gün iki mochi götürmüş olsam eder sekiz. İki de yarın yesem on. Milo telefonda mochi getirecek misin diye sordu. Evet sevgilim dedim, mochi alacağım ama eve getirmek kısmet olur mu bilemiyorum. On üç saatlik dönüş yolunda herşey mübah.

Mübah kelimesi bana henüz küçücükken babamın aşkta ve kahvaltıda herşey mübahtır deyişlerini  hatırlatıyor. Babam aşkta ve kahvaltıda her şey mübahtır der ve tavadaki son sucuğu ağzına atıverirdi. Bir yandan ağzını şapırdata şapırdata; ardından atlı kovalıyormuş gibi, hemen yemezse önünden alacaklarmış ya da bir başkası kapacakmış gibi neredeyse çiğnemeden yutar, bir yandan da keh keh gülerdi. Sinir olurdum. İlahi baba, aşkta ve kahvaltıda ha….

Dört gündür Japonya’dayım sanga. Buraya gelişim bir hediye bence. Size en son Hong Kong’a gitmeden evvel yazıyordum. Biraz tatsız bir ruh halinde idim. Orada geçirdiğim zamanda da duygusal kozamı saran o tatsızlık bulutundan tam olarak sıyrılamadım. Yoga yapmaya kalkınca vaişakada zelzeleye tutuldum. Dizlerimi azıcık bükmemle başlayan, merkez üssü alt karnım ve bacaklarım olan bir zelzele. Bacaklarımın açısını değiştirdim, biraz daha aşağıyı, biraz daha yukarıyı denedimse de istemsiz sarsılmamı durduramadım. Sıtkı TRE (trauma releasing excercises) öğretmişti, yere yatıp onu deneyeyim dedim ama bu sefer de kalçamı ve göğsümü yere öyle hızlı ve sert şekilde çarpmaya başladım ki bir yerime zarar vereceğimden korktum. Sonra başka bir sebepten Pınar ile mesajlaşırken laf arasında ona halimi söyledim. Vatan coşmuştur canım dedi. Kemiklerimin yere dayayacağım bir kaç asanayı hatırlattı. Tabi ya…  Onun hatırlattıklarına kendi hatırladıklarım ve dinlemeye başladığım bedenimin talep ettikleri eklendi. Bir saati mermer zemine kemiklerimi bastıra bastıra geçirince vatanın şiddeti dindi,  apana uyanmaya ve akacak yer bulmaya başladı.  Sokağa çıktığımda bacaklarım hala güçsüz olsalar da sesleri gür idi: Gitme! Bunu diyorlardı sanırım. Şehre gitme Fatma. Yarım saatlik metro yolculuğu ile ulaşacağın o şehir vata demek. Görüntü, kalabalık, gürültü. Olmaz. Gideceğim. Gitmem ve bu şehrin hayalimde yaşayan nüshasını beslemem lazım. O nüsha beslendiğinde o nüshayı yaşamış olan ben ile bağ kuruyorum sanki. Ne gerek var? Bilmiyorum, bir nevi nostalji-melankoli sevgisi bendeki ; Portekizlilerin saudade dediğinden.

Gittim şehre sanga. Kendimi güzel bir gün batışı izlemeye ihtiyacım olduğuna inandırdım. Güneşin battığı o anda Kawloon’dan Hong Kong’a geçen bir motorda olmayı kurdum ama ben şehre varıncaya kadar hava kapattığından motora planladığım saatte binmiş olsam da bahtıma kara bulutlar ve şehir ışıkları düştü, bir de yorgunluk tabi.

Otele dönünce dua ettim. Bu işi yapmaya devam edebilmem için gerekli olduğunu düşündüğüm iki şeyi diledim. Birincisi artık ne olur, bir zahmet biraz akıllanıp dinlenmeyi öğrenmem diğeri ise şansımın yaver gitmesi ve bu yaşımda artık daha seyrek, daha az yorucu, daha uzun dinlenmeli seferlere planlanabilmek. İlkinde hala bocalasam da ikincisi kabul oldu sanırım. Eve dönünce haberini aldım ki, ard arda üç geceyi uyanık geçirmeme sebep olacak (ve gözümde büyümekte olan) nöbetlerimi alıp yerine bu uzun Japonya seferini vermişler bana. Mutluğumu size nasıl anlatsam. Mutluktan oynadım yahu sanga. Şapşal şapşal sırıttım. Bir hediye olarak kabul ettim bu yatıyı. Teşekkür ve şükür ettim. Çok çok sevindim.

Tabi bu yatının bu kadar uzun oluşu bu uzun vakti nasıl geçireceğim, daha doğrusu bu uzun vakitte Tokyo’ya inip inmeyeceğim sorusunu da yanında getirdi. Artık anlamışsınızdır ama yine de söyleyeyim. Yıllar içerisinde kısalan konaklama süreleri, konakladığımız yerlerin de şehir merkezlerinden havalimanlarına doğru kaymasına sebep oldu. Burası hariç.

Burası, Narita. Yirmi yıl evvel ilk geldiğim seferden beri değişmeyen köyümüz. Tokyo’nun iki havalimanından uluslararası olanı burada olduğundan, bu küçük köy de havacılık endüstrisine paralel olarak büyümüş. İçinde Japonya’nın en güzel tapınaklarından biri var. Tapınağa giden yokuş aşağı yolda sağlı sollu yılan balığı restoranları, bisikletle azıcık yokuş çıkmayı göze alınca minik çiftlikler, ufuk çizgisinde izlemeye doyamadığım ormanlar, orada burada erkenci kiraz çiçekleri, Miyazaki çizgi filmlerinden tanıdığım tepeleri göğe uzanan ahşap evler, tek başına bir orman olan ağaçlar, kocaman bir kuşun tüyleriymişler de toprağa saplanmışlar gibi güzel dalları olan başka ağaçlar, kıvrılan yolun kenarında kendi krallıklarını ilan etmişcesine sık ve uzun bambu ağaçları … Burası benim Japonyam. Yine de aklımın bir kenarını aynı soru kemirmekte. Şehre gidecek miyim?

Her aklıma geldiğinde erteledim bu soruyu. İlk gün çok güzel ve güneşli; bir bahar gününden farksızdı. Sabah  biraz geç uyanınca belli oldu ki tercih yapmam lazım; ya kahvaltı ya yoga. Açık büfe kahvaltıdan vazgeçtim. Defne hocanın bu ay sadece bir gününü yakalayabildiğim kursumuzda öğrettiği seriyi yaptım. Tapınakta geçirdim günümü. Girişteki dilek kutusundan üzerinde bad luck yazdığı yetmezmiş gibi arkasında da boşuna kötü talihini değiştirmeye çalışma, aşkta da, işte de şansın yok, iyileşmeyi umduğun bir hastalık vardıysa ondan da umidi kes, ufukta taşınma maşınma da gözükmüyor diye sıralayan rezalet bir kart çekmemiş olsam keyfim yerindeydi. Shintocunun zoruna bak, insana böyle çat diye  söylenir mi bunca kötü haber. Alıştıra alıştıra geleydi. Bayağı absolüt badluck.  Bir yüz yeni daha gözden çıkartıp makus talihimi değiştireceğini umarak bir niyet daha çektim. Bir nevi geleceğe yatırım. Bu sefer goodluck çıktı. İyi bari.  İlk çektiğim kartta kötü talihinden kurtulmaya çalışma, teslim ol falan diyordu, sıfırlanmış mıdır ki şimdi o diye düşünmeye başladıysam da amaaaan yahu dedim. Dırdırcılığın alemi yok . Tapınağın girişindeki tütsü ile kendimi tütsüleyip kötü talihi temizlediğimi hayal, doksan sekiz  numaralı kartı hayalimde yok, bir daha böyle şeyler çekmeye de tövbe ettim.

Dün sabah uyandığımda baktım sol yanımda yaşamakta olan ağrı da uyanmış benimle birlikte. Dirsek, avuç, kalça, omuz…. kol geziyor. Kartın hayaletinin kötü kahkahasını duydum; iyileşemeyeceksin! Dün yoga yapmadım. Dün canım acıyor diye yoga yapmamakla hata ettiğimi bile bile yapmadım yoga. Üzgündüm çok sanga. Ya Avustralya kursuna kadar iyileşmezsem diye evhamlandıkça evhamlandım. Hamama gittim. Alışveriş yaptım. Koca günü yedim.

Bu sabah saatimi yediye kurdum. Birinci prelüdü yaptım. Hoca boşuna dememiş prelüdlerin hakkını vermek için üç ila yedi yıl gerekir diye. Ben dün shadow yogadaki üçünü yılımda ilk defa bir yanımda (sağ) virastanaya tam olarak inip kalkmayı becerdim. (Pınar haklıymışsın!) Sol da çok bekletmez gelir diye ümit ediyorum. Bazıları ilk dersten beri yapabiliyorlar bunu. Benim için üç yıl gerekti. Olsun! Ve tabiki dirseğimdeki ağrıdan eser kalmadı. Bacağımda kalçamda hafif bir sıkıntı devam etse de bir defa daha anladım, buraya küçük harflerle, kafama ise büyük ve bold harflerle yazdım: Bir yerim ağrıyınca yoga yapmak, yapmamaktan çok daha iyi geliyor. Hem dokulara can ve kan gidiyor. Hem bedenim hem de kafam daha iyi çalışıyor yoga yapınca.

Öyle işte sanghamu. Size köydeki bir kahveden yazıyorum şimdi. Modern masaların dışında bir de geleneksel yer sehpaları var. Onlardan birine oturdum. Eve de böyle oturaklı bir düzenek kurmanın hayalini kurmaktayım. İçeride asansör müziğinden hallice bir hafif müzik çalıyor. Dışarıda yağmur yağıyor, hava bozdu bugün. Keyfim yerinde. Sangamın geri kalanı bugün beraberler ama ben binlerce kilometre uzakta da olsam onlardan ayrı hissetmiyorum.

Bugün ayın yirmisekizinci ve son günü. Bu aydan bana kalan bir kelime/kavram var: DİRİ. Ay boyunca algımın seçtiği, okuduğum bir çok metinde karşıma çıkan bir kelime vardı: firmness. Bu kelimeyi nasıl çevirebilirim, bundan ne anlıyorum diye düşünürken nihayet emin oldum ki benim çevirim budur; diri.

Defne hoca son derste söylüyordu; nefesin yetişsin diye hareketlerin arasında duraklama, durakladıkça bu boşluklardan Prana kaybediyorsun. Haklı, ben sadece yogada değil, hayatta da yaptığım şeylerin arasında gereksiz ve uzun boşluklar koyuyorum. Bu boşluklarda kendimi oyaladığım sayısız şeyden sızıp gidiyor hayat enerjim; Prana. Hepimiz gibi ben de zaman zaman, ortak zekadan payıma düşen akıl, fikir ve esini alıyorum. Özellikle yoga esnasında ve sonrasında; bazen rüyamda; ya da jetlegin o yarı uyanık bölgesinde gezinirken; bazen de çok gündelik bir işi görürken beklenmedik bir şekilde harika bir bilgi, bir esin, bir anlayış gelip her hücremi mutluluk ile titretiyor. Adeta biri bir ışık düğmesine basmışçasına aydınlanıyor içim. Bu anlayışın ışığında bir şeyleri değiştirmek üzere kararlar veriyorum, planlar yapıyorum. Ya sonra. Sonra diri tutmayı beceremiyorum ne yazık ki hiç birini. Fiziksel olarak da durumum pek farklı değil. Defne hoca buradayken ard arda üç ders yapınca vücudumun şekli değişiyor. Kaslarım uyanıyor. Diyorum ki her hafta sonu ders yapsak başka bir Fatma olurum. Daha esnek, daha güçlü, daha diri bir ben. Hoca gidince ben kendimi onun bizi çalıştırdığı gib çalıştıramıyorum. Can yavaş yavaş çekiliyor kemikten, kastan.

Neyse şikayeti bir yana bırakayım sanga.  Madem geride bıraktığımız ay bana bu kavramı öğretti ayın gelecek döngüsü için niyetim de öğrendiklerimi diri tutmak olacak, belli.  Zihinsel olanı dikkatimi onun üzerinde tutarak, bendensel olanı düzenli çalıştırarak, asanada canımı tüm bedenimde hissederek diriliği sürdürebilir miyim? Kararlarıma sadık kalarak, bedenimi duyunca sözünü dinleyerek, işler arasında oyalanmayı, asanalar arasında duraklamayı bırakarak canımı muhafaza edeceğim. Yogadaki gibi hayatta da her an mevcut, net, ne yapacağını bilen… Evet, niyetim budur.

 

ps:  Hayır Tokyo’ya gitmedim. Evet, bütün mochileri yediğim için fotoğraf yok 🙂

 

Alper – Gün 21

Selam sangha.

Bir önceki yazımdan beri bir kere yazıp, yayımlamadan sildim.  Günler geçiyor, ben hiçbir iş yapamıyorum. Tez yazıyor gibi görünüp yazmıyorum mesela. Ulan sen de yaz artık şu tezi diyebilirsiniz haklı olarak. Ya da yazma madem seneye başla. Günler aylara aylar yıllara evriliyor hayatımı boşa harcıyormuşum gibi hissediyorum. Derslerimi veriyorum onda bir sorunum ya da aylaklığım yok.   Her şeyi bırakıp  dünyanın bir ucuna gitmek gibi bir  hayalim de yok. Piyano dersi vermediğim bir hayatı düşünemiyorum. İşimden çok memnunum. Yapmak istediğim işi yapıyorum. Niye sürekli mevcut durumum (işim, hayatım) geçici bir süreç, illa bir noktada değişmeli gibi hissediyorum?

Dün uykusuzluk ve ev-Nişantaşı-Ömerli-ev üçgeninde saatlerce araba kullanmak sonucu baş ağrısıyla eve geldiğimde daha kapıdan girer girmez annem benim arabamın bagajında unuttuğu bir şeyi istedi. Kardeşime söyledim, çok yorgunmuş hanımefendi. Kapıyı çarpıp çıktım. O an kendimi Ayfer Tunç’un son romanındaki Sanem gibi hissettim. Sonra da kendime şaşırdım. Bu nasıl  dramatize etmek. Annem sürekli benden bir şeyler istiyor orası doğru.  Koridorda adımlarımı duyup elma istiyor, akşam arkadaşlarıyla çıkınca onu almamı istiyor, bilgisayarda yazdığı bir dosyayı bilmem nereye nasıl geçireceğini yüzüncü kere anlatmamı istiyor ve en önemlisi bulaşık makinesini boşaltmamı istiyor. Adeta Külkedisinin üvey annesi öyle değil mi sangha? Ben Sanem  değil, Sanem’in anneannesi olmaya daha yakınım sanki.

Bugün bizim okulun kütüphanecisiyle bir iletişim krizi yaşadım. Adam çok tatlı ve kibar. Kütüphaneye kaydımı yaptırmak ve şifre almak istedim. Adam müzik bölümüyle ilgili kitaplarımız da var ilgilenirsen dedi. Yok ilgilenmem dedim. Neden ilgilenmiyorsun? Bak bu var, şu var diye zaten hepimizin evinde de olan nuh nebiden kalma uyduruk müzik tarihi kitaplarını sayıp durdu. Hatta kalkıp gösterdi. Hayır, ben şifre alayım, internetten araştırırım dedim. İstediğin bir kitap varsa aldırabilirim dedi. Yok şifre alayım ben istediğim kitaplar için Miam’ın kütüphanesine gidiyorum dedim. Müzik bölümü hiç gelmiyor kütüphaneye, gelip isteseniz burada da olur kitap, kütüphanesiz eğitim mi olur dedi. Ben kem küm. Adam biraz kaba olsa kavga çıkacak. Adamın kibarlığı ve laf anlamazlığı, benim sabırsız tabiatımla birleşince çok komik anlar yaşandı. Hem kibar olmak hem de istediğimi yaptırmak ne kadar zor. Adam öğrenci işlerindeki hıyar memurlar gibi olsa nasıl davranacağımı bilirim. Bu durumda verecek hazır tepkim yoktu.  Dedim ki bu adam benim yogam olsun. Farklı bir tepki araştırayım.  O, başvuru formumu bilgisayara geçirirken, ben en rahat koltuğa gömülüp, beş dakikalık iş için yarım saattir buradayım, laf anlatamıyorum, deli midir nedir diye homurdanmadan kitabımı okudum. Şifreyi verdikten sonra nasıl oturum açacağımı da bilgisayarın başına oturtup gösterdi. Bir sürü yanlış sekme açtı. Ben ona gösterdim. Herhalde buradan, herhalde şuradan diye. Teşekkür edip ayrıldım.

Bugünlük benden bu kadar sangha.

Teyk keyır.

 

 

 

 

 

 

fatma-tatsız- 18.gün

Dolunay galiba her şeyin en parlak ve güzel olduğu o tepe noktası imiş benim için ve o zamandan sonra ne yazık ki hayatım, yok  aslında hayatımdan ziyade hayatım hakkında hissettiklerim demeliyim hızlı bir düşüşe geçtiler. Bunu size nasıl daha net ya da daha güzel dille anlatırım diye düşünürken aklıma dolunayı sarı yaldızlı folyosu ile elimde  bir çikolata gibi tuttuğum  imajı düştü.  Ben mutlu bir çocuk gibi elimde kafamda birbirine karışmış haliye  ay/çikolata/hayat temsilimi tutup seviniyorum. Ama işte çikolatadan bir ısırık alıncaya kadar sürücekmiş bu mutlu halim. Çünkü çikolata bozukmuş sayın sanga. Yaldızlı folyosunun altından çıkan hayatımın tadı berbatmış.

Cuma günü Pi ile konuşurken kendimi özlediğim dostumla yaptığım muhabbetin zevkine kaptırmış, ne dediğimi pek de ciddiye almadan, şaka ile karışık ona anlatıyordum: Milo Nisan’da Bali’de bir düğüne gidecek. Ben de o düğüne onunla gidebilirdim. İznim denk geliyordu ama ben onunla Bali’ye gitmek yerine yalnız başıma Avustralya’ya Shadow kursuna gitmeye karar verdim. Bali’ye gitmeyi de çok istiyordum. Hele de onunla gitmeyi çok daha çok. Ama ben Bali’ye bizim tatilimize gitmeyi istiyorum, tanımadığım birilerinin düğününe değil. Zaten ben artık zorunda kalmadıkça düğünlere gitmemeye çalışıyorum. Gittiklerimde ağlıyorum çünkü. İlk önce arkadaşlarımın mutluluğuna duygulanıyorum da ağlıyorum diye düşünüyordum. Sonra anladım ki duygulandığım doğru  ama en baskın duygum hüzün.  Ben kendi halime hüzünlenip ağlıyorum. Ne zaman o kürsüde iki kişiyi yan yana görsem kendi yalnızlığımın altı çiziliyor sanki.  Yalnızlık benim için bir sevgilimin olmaması hali değil. Hayatın güçlükleri karşısında yalnız olmak hali. Şimdi de var bir sevgilim ama ben yine de hayatı yalnız başıma sırtlandığımı düşünüyorum. Hatta şimdi sadece kendimin (ve aileminkini) değil onun da hayatını sırtlanmışım gibi…

Bu laflar ağzımdan çıktığından beri de önleyemediğim bir duygusallık dalgasına kapıldım gittim. Yine annem babamdan başlayarak herkese sitem, serzeniş ve öfke…aynı hikaye…önce herşey için herkesi sonra  her şey için sadece kendini suçlayış… İsyaaan!!! Gene hayata bağırıyordum sonunda; Hayaaat, hayat!! Senden de güçlüklerinden de bıktım. O kadar gücü sporda harcasaydım şimdi en azından yogada  semeresini alırdım. Senin semeren ne hayat! (excuse my arabesk artık sanga)

Bu sabah itibariyle Avustralya kursuna kadar sadece bir ayımın kaldığını idrak edip bari kendimi çalışmaya vereyim dedim fakat böyle çorba gibi bir zihin ile nereden başlayacağımı karıştırdım. Normalde bugün reglimin beşinci günü. Dün dördüncü gün yogası yapmam gerekirdi ama geceden öğlene kadar iki saatlik uyku ile uçuyor olduğumdan dünü hiç bir şey yapmadan geçirdim. Bugün de dördüncü gün yogası yerine birinci prelüdü çalışmaya karar verdim sonunda. Bu ay en çok birinci ve üçüncü prelüdleri çalışmak istiyorum. Güçlenmek, ve o güçlü yerde zerafeti deneyimlemek hayalim. Hocalarımın hocalarının karşısına çıkmak için hem fiziksel hem de duygusal olarak güçlenmem gerek diyorum kendime. Bunu demek motive falan olmama değil sadece daha çok gerilmeme ve kendimi olduğumdan da güçsüz hissetmeme sebep oluyor. Susayım öyleyse. Beni ne motive edecek onu bulayım.

Velhasıl bu gün uzun zamandır yapmadığım için hareketlerin giriş çıkışlarında tereddüt ederek prelüdlerin bu ilk ve bana en zor gelenine bir başlangıç yapmış oldum. Kopuk kopuk oldu yogam. Kafam da kopuk kopuk. Bedenim de yorgun hala. Üstelik bu gece de sabah kadar çalışacağım. Bir yandan bunlar geçti aklımdan, kendini zorlama madem dedim,  bir yandan da her şeyi bir kenara bırakıp bedene inmek, derinleşmek, kendimi yogada kaybetmek arzusu duydum. Ama yok. Ben yogayı kendimi kaybetmek için değil bulmak için yapıyorum. Oturdum. Yerde iki asanadan sonra padmasanada belki yarım saat oturdum.

Ben bu akşam yine yola çıkıp cuma sabahı döneceğim eve. Çok iyi geliyor bana biraz uzaklaşmak, ihtiyacım olan perspektifi sağlıyor. Bu gitmeler gitmek değilse de, kalmaktan daha iyi oldukları kesin.  Size oradan da yazarım.

 

 

 

Pınar – Hep Yuvaya Dönmek

Sevgili Sanga,

Bu yazının hayalini kuruyorum döndüğümden beri. Belki de salondaki kanepemden, kendi klavyemden, sevdiğim, bildiğim insanlara biraz içimi açarsam tam olarak döndüğümü anlarım, idrak ederim, yerleşirim, olduğum yere varırım diye.

Üç hafta bir kültürü tanımak, bir halkın arasına karışıp turist gözlere gizli dinamiklerini anlamak, orada oralı gibi yaşamaya başlamak için elbette çok kısa bir zaman. Ancak evden uzak kalmak içinse oldukça hatırı sayılır bir süre.

Döndüğümden beri bir çeşit boşluktayım. Cuma günü ilk, bugünse ikinci dersimi verdim. Aile, arkadaşlar, öğrenciler, herkes merakta. Anlat bakalım neler yaptın, nasıldı oralar? Tam anlatamıyorum, sözcükler ağzımda büyüyor, veya çok küçük kalıyor gördüklerimin yanında. Diyelim kavramları bir kenara bıraktım, hangi hislerle döndüm? Bu sorunun cevabı da net değil. Bu belirsizliğin içinde kendi hislerimden kopuk oluşuma getirip dem vuruyorum. Travma mı dersiniz, Türkçesi’ni aramaya üşendiğim dissociation mı dersiniz, bilmiyorum ama ben çoğunlukla duygularımın olduğu yer katmanının çok daha üstünde bir yerlerde, herhangi bir an ne hissettiğimi, neden öyle hissettiğimi anlayamayacak kadar kopuk oluyorum. Hislerden kopukluk otomatikman zihnimi devreye sokuyor. Veya çok çalışmaya alışkın bir zihin hislerin sesini bastırıyor. Belki de hisler katmanında aranan boşluğu unutturmak için bu kadar ön planda zihin. Bilmiyorum. Galiba d, hepsi.

Gelir gelmez hasta oldum. Aksırmalı tıksırmalı. Yapmam gereken şeylerin, bir türlü tüm detaylarıyla planlayamadığım kursumun, beni bekleyen çevirinin ağırlığı gelip göğsümün üzerine oturdu. Neden her zaman aynı koşullar altında benzer tepkiyi vermek zorunda olduğumu düşündüm. Belirli koşullar bir araya geldiğinde illa turnusol kağıdı gibi renk mi değiştirmem lazım? Farklı bir varoluş bulamaz mıyım? Bu koşulların ürünü illa bünyemde stres veya hastalık olarak mı vuku bulmalı? Aslında hayalimdeki hayata çok yakın yaşıyorum. Hayalimdeki hayat ile aramdaki tek fark bu his çemberi.

Çalışma ve üretme şevkiyle dönüyordum oysaki Nepal’den. Oradayken içimden bunlar geçiyordu. Haziran’a kadar canla başla çalışacaktım. Gökay’ın gelir gelmez şantiyeye gitmesini fırsat bilip hayatımı hemen eski düzenine koyacak, erken uyanıp erken yatacak, süper verimli bir şekilde çalışarak hem daha çok ders verip hem de çeviriyi bitirmenin yollarını bulacaktım. Her şeye yetecek enerjim vardı. Şimdi? Şimdi şu kanepeye kıvrılıp uyuyacağım bu yazıyı bastıktan sonra.

Tüm sangayı, derslerimizi, İstanbul’u, evimi, her şeyi çok özledim. Bak işte bu net bir his.

 

 

fatma-dolunay-15. gün

kiki-smith-sky-800x800

 

Bu resmi buraya koyarak başladım. Bu resim telefonumun ekran resmi ne zamandır. Telefonuma telefonum demeyip nerede benim feysbukum diye arandığım zamanlar oldu. Evde televizyon makinesi var ama neredeyse yedi yıldır benim televizyon aboneliğim yok diye övünüyorum  bazen ama kısacık sürüyor, zira ardından ekliyorum; benim  bağımlılığım büyük olana değil, bu küçük ekrana.  O sırada tabi her zamanki gibi yine elimde telefonum oluyor.

Bir süre evvel çok sevdiğim bir sevgilim vardı. Şimdiki çok sevdiğim sevgilimden evvelki sevgilim. Benden beş yaş küçük olduğu için ne çok utanırdım. İşte o sevgilim alışveriş merkezlerine gitmekten hoşlanırdı. Şöyle gitsin, biraz vitrin baksın, kitapçıya, tekno markete girip çıkıp  belki iki parça bir şey alsın, yemeğini food courtta yedikten sonra bir film izlesin, aşağıdaki dev marketten alışverişini yapıp otoparka bıraktığı arabasını alıp evine dönsün. Ya da bütün bunaları beraber yapalım ve evimize dönelim. Ben alışveriş merkezlerinden eskiden beri haz etmem.  Yoruluyorum. Onun dinlendiği o yer bana acayip yorucu geliyor.  Yorucu çünkü içimdeki bir çatışmayı tetikliyor. Ben önce her gördüğümü almak istiyorum. Sonra da içimdeki  boşluğun aldıklarımla dolmayacağını idrak edip çöküyorum.  Alışveriş merkezlerlerini de bana bu boşluğu hatırlattıkları için galiba, hiç sevmiyorum, mümkünse uzak duruyorum. Onun içinde öyle bir boşluk yoktu belki de. Ya da vardı da alışveriş merkezine gitmekle tetiklenen cins bir boşluk değildi.  O zamanlar ben kendi boşluğumu bırakır onun haline üzülürdüm. Sadece onun haline de değil aslında, ben alışveriş merkezlerine giden herkesin haline içtenlikle üzülür, hatta hayatlarını oralarda ziyan ettiklerini düşündüğüm bu insanlara acırdım. Sana kimler acısın canım?

Buraya nereden geldim? İçimdeki boşluktan galiba. Şimdi her fırsatta elimde telefon, yaptığım farklı bir şey değil. İçimdeki boşluğu resimlerle, durum paylaşımlarıyla ve layklar ile doldurmaya çalışıyorum. Bir zombiye dönüp de şuursuzca telefonda vakit öldürdüğümü her fark edişimde de telefonu elimden atıyorum. Atıyorum valla, drop it like it’s hot diye şarkı bile söylüyorum kendi kendime, halime gülüyorum. Şimdiki sevgilim acaba benim o zamanki sevgilime acıdığım gibi, halime acıyor mudur?

Bu sabah güzel haberler ile uyandım. Geçen ay başıma gelen ve benim tatsız günlük bir mevzu olarak geçiştirmeye (adeta) kıyamayıp kendisinden günlerce süren bir trajedi yarattığım bir mevzu hiç beklemediğim bir şekilde, lehime sonuçlanmış.

Akşam uyurken şeytan dürtmüştü, bak bakalım şu Qatar hava yollarının sitesine, belki de yer yoktur gitmek istediğin tarihte diye. Elim telefona gitti, sonra dedim canımm, cıss! Yer yoksa bile sabah öğren, bu bilginin sana şu anda uykunu kaçırmaktan başka ne faydası var.  Sabah siteye bakmak yerine ofislerini aradım.  Evet, uçakları oldukça müsaitmiş, neredeyse bedava olan ekip biletim ile uçmama engel yokmuş. Yaşasın!

Kahve yapmak için mutfağa gittiğimde içimde tatlı bir dans başladı. Güneşli gün keyfine kaymak oldu. Kahveden sonra hafiften karnım ağrımaya başlayınca kendime destekli supta badhakonasana ile en güzelinden bir kırmızı çadır kurdum. Açısını öyle ayarladım ki ne boynumu ne de kollarımı yormadan elimde kitap tutabileyim. Daha evvel bu pozisyonda kitap okumamıştım. Ne keyifliymiş.  İşte öylelikle romanımı okumaya daldım.

Roman okumaya dalmak benim zihnimin ve elimin musluklarını açıyor. Ki Defne hoca defalarca dedi bize; yazmak istiyorsan oku.  Evet, kelimelerin öyle güzel yan yana konduklarını gördükçe gerçekten de içimden yazmak geliyor. Ne anlattığımı çok da umursamadan yazmak. Geliyor da yazıyor muyum? Çoğu zaman hayır. O yazma isteği çok hoş bir his bir defa. Yazıp da onu harcamak gelmiyor içimden dersem yeridir. Yazma isteği, ilham ile dolduğun o an çok sınırsız. Yazıp da onu sınırlamak, sonradan ay yaza yaza bunu mu yazdım diye dudak bükeceğim ( ya da başkalarının bükecekleri… kendisine de yazdıklarına da çok değer verdiğim biri tam da bunu demişti bana bir defa, ne üzülmüştüm, hala duyuyorum o sesi yazdığım bir şeyi yayınlamadan evvel) bir şeye dönüştürmek istemiyorum galiba. Saçma ama öyle.

İhtimaller ile yetinecek miyim? Bir gün bir şey yazma ihtimalim, aklıma gelen o harika fikiri şirketten biriyle konuşup da gerçekleştirme ihtimalim, istedikleri yoga derslerini verme ihtimalim, bir gün mayurasana yapma ihtimalim… Yok. Yazıyorum işte. Diğer konularda da adım atacağım. Sanhgama söz.

Bir evvelki paragraf ile şimdi okumakta olduğunuz kelimelerin arasında bir kaç saat ve iki sevgili dost girdi. En son ”söz” diyordum. Orada kalmış olsun laf madem.

Daha geç olmadan evden çıkmak, ayda bir gittiğim ve henüz kimseler gelmeden evvel  iki üç çeşit meze ile bir tek rakımı devirip  kalkıverdiğim için gecelerden cuma gecesi de olsa yer ayırtma endişesi taşımadığım meyhaneye gitmek istiyorum.  O bir tek rakıyı dolunayın ve hayatın şerefine kaldıracağım. Dönüş yolunda da durup aya bakacağım.  İçime ayla birlikte dolan bu güzel hisler için duyduğum şükranı bir de yüzüne söyleyeyim. Bu defa bana böyle müşfik davrandığı için teşekkür edeyim. Belki şu şarkıyı da mırıldanırım.

 

 

 

 

Piraye – Hangi Ben?

Processed with VSCO with c8 preset

I am more I am when I close my eyes, open my heart and dance to the music.

İnsan varlığının farklı (hatta bazen zıt görünen) yanlarını uzlaştırabilir. Genelde “ya o ya öteki” şeklinde seçim yapmaya çalışırız, halbuki iki tarafı öpüştürüp barıştırsak ne güzel olur?

Şimdi daha sakin ve yavaş bir yaşamı seçmiş olsam da geçmişte bir genç kız var, ara sıra eteklerimden çeker, “unutma ben hâlâ burdayım” der.

Kendimi bildim bileli müziği ve dans etmeyi çok sevdim. Partilerde DJ’i darlayan ve sonra kabini ele geçiren o fırlama bendim☺️ ev partilerinin gönüllü DJ’i, şirket happy hourlarının en çok dans eden ve en şaşırtanıydım (normalde ciddi ve işkolik hâlime tanık oldukları için herkes ‘ay ben şok’ 😋)

Bir de guilty pleasure itirafı, 70’ler ve 80’ler disco müziklerini çok seviyorum. Modern Talking-Ready For Romance bu ara loopta 🙂 Bir süredir uzun zamandır görmediğim arkadaşları bir araya getirmek ve birlikte eski günlerdeki gibi dans etmek isteğindeyim. Hatta Kozmos Coffee-Bomonti ev sahibi olur belki. Bunu düşüneceğim 🤗

Fotoğraf 2015’ten 2016’ya geçtiğimiz yılbaşı gecesi yoga stüdyomuzda yaptığımız çılgın partiden. Pozun adını ‘reverse drunk party warrior’ koymuştuk:)

fatma- uç, kon, tekrarla…-14. gün

HipstamaticPhoto-541514787.673551

 

Bu yazıyı  yazmaya  yirmi dört saatimi geçirdiğim otelin karşısındaki köri lokantasından başladım. Otele hala kablosuz ağını kullanabileceğim kadar yakın olan bir nevi Hint McDonalds’ı. Korkunç bir müzik çalıyordu içeride. Rica edip biraz kıstırdım, keşke utanmayıp kapattırsaydım.  Aslında Little İndia’ya giderim diye planlamıştım yola çıkmadan evvel. Olmadı. Gide gide o köriciye kadar gidebildim.

Singapura vardığımda  gece mi gündüz mü olduğunu bilemediğim, bir nevi kerterizimi kaybettiğim bir alana adım atmışım gibi hissediyordum. İşte o bulanıklıkta tam on altı saatlik bir uyku uyudum.  Doğuya doğru uçtuğum zamanlarda sevindiğim şeylerden biri de bu; nasılsa dünyanın o tarafına konduğumda kendimi  kolaylıkla uykuya bırakabilişim. Hayret ediyorum…

Hava sıcak ve nemli, hatta ağırdı. Yine de kışlık kıyafetler giymek zorunda olmamanın, çıplak ayaklarım ve bacaklarıma değen havanının verdiği bir hoşnutluk, hafiflik vardı üzerimde.  Vardığım gün yoga yapmadım. Ertesi gün de o uzun uykudan uyanınca ilk içimden gelen kendimi sokağa atmak oldu. Çıktım. Çarşı pazar dolandım. Çok eskiden kaldığımız otellerden birinin yakınındaki kahveciye kadar yürüdüm. O zamandan bu zamana değişen yiyecek tercihlerimi hesaba katmamışım, yiyecek bir şey bulamadım. Daha dolanacak takatımın kalmadığını hissettim. Çok uzun yürüdüğüm için değil; yürüdüğüm yollardaki vitrinler, ışıklar, kalabalık, yer altından birbirine bağlanan alışveriş merkezlerinin curcunası beni sarhoş ettiğinden. Oturdum, bir kahve söyledim. Bir zamanlar burada oturup düşünen beni düşündüm. Onun heyecanlarını, can sıkıntılarını, kalp çarpıntılarını. Kırmızı gagalı küçük siyah kuşları hatırladım; ötüşlerini, burada oturup onları neşe ile seyredişimi. Nostaljime doyunca yanımdaki Ayfer Tunç’u okudum biraz da. Sonra daha oyalanmadan otele döndüm. Köriciye gitmeye de otele dönünce karar verdim işte. Önce odaya çıkıp elimdekileri bırakayım dedim. Yoga yapmaya niyetim yoktu. Baktım kocaman pencerelerde gün güzel güzel batmaya başladı. Kısacık dedim. Suçi. Sonra malasana. Sonra purna mandala. Ekleye ekleye güneşe selamlara vardım. Güneşe veda demeli aslında. Oda iyice karardığında kendimi uzun bir upavişta konasanaya bırakmıştım. İyi ki o ilk suçiden dönmemişim. Oh…

Keyfim yerindeydi aslında, yazacak bir şeyim yoktu ama yazasım vardı ama işte kötü müzik, hemen gelen yemek falan derken yazmaya devam edemedim. Zaten az da kalmıştı geri dönüş yoluna çıkmaya. Odama dönüp hazırlanmaya başladım.

Bu sabah eve varıp da yattığım üç saatlik uykumdan uyanınca beklenen regl teşrif etti. Hem de ne hikmetse acısız, ağrısız. Çadırdan bildiriyorum sanghacım. Güzelce dinlenmem lazım yarın çünkü  bir gün boşun ardından yine bir maraton başlıyor benim için. Çadırda olduğumdan yogaya ayıracağım zamanı size yazmaya ayırabilirim. Ama yine çadırda olduğumdan belki yazacak bir şey bulmakta zorlanır mıyım? Bakalım. Belki ilham verecek bir şeyler okurum. Belki ilham verecek bir yerlere giderim.Bazen dayanılmaz oluyor ”belki”ler; bazen de onları oldukları gibi kabul edebiliyorum.

Tamam, bu akşamlık bu kadar. Belki yarın görüşürüz.

 

 

 

 

 

Alper-Gün 13

Selam sangha, naber?

Ben de iyiyim. Bu aralar tss ve ts’ler yerine bol bol çök kalk yapıyorum. Yaparken o kadar zor gelmeyen bu hareket çok acayip yerleri çalıştırıyor olmalı ki zor yürüyorum. Abarttım aslında zor yürümüyorum, bacaklarımı hissediyorum diyelim. Ne demişti Ayfer Tunç; “en basit, en doğru anlatılan hikayelerde bile bir kurgu vardır. Karşımızdakini etkilemek için hikaye anlatırız”.

Bugünü Ayfer Tunç’un söyleşisine gitmek için bir hafta önceden organize etmiştim. Fin del mundo’daki özel dersimi bu haftalık salıya aldım. Bu sabah uyandım, yogamı yaptım. Duş alıp acaba Ayfer beni bordo gömlekle mi, siyah kazakla mı daha çok beğenir diye düşünüp söyleşiye giden entelektüel genç oğlan kombini yaptım. Google haritalardan trafiğe baktım. Yol açıktı, yirmi dakika gösteriyordu. Bindim arabaya, siteden çıktım. Bir kilometre gitmemiştim ki kar başladı. Her sene aman canım İstanbul’da kar en fazla üç gün, taksiye biniveririm diye kendimi ikna edip kış lastiği almıyorum. Ve her sene karın ilk günü gafil avlanıyorum. Bugün yağacak karın tutmayacağını biliyordum aslında. Bir anda atıştıran kar eve dönmenin, kitabı bitirmenin ya da bir film izlemenin çok daha cazip bir fikir olduğuna inanmamı sağladı. Eve döndüm. Arabayı otoparka koyduğumda kendimi afedersin sanghacığım bok gibi hissettim. Planlayıp organize ettiğim günümü tutmayacağından emin olduğum kar bahanesiyle iptal edecek olmama çok bozuldum.

Eve girmeden kar tutarsa beni kurtarmaya gelecek olan babamı aradım. Karın tutmayacağını bir kere de ondan duyduktan sonra,  muhtaç olduğum onay anamla babamda mevcut olduğu için ve kar yağsa bile artık bundan ben sorumlu değilim diye arabama geri bindim.

Yarım saat sonra, benim pedallı gri mercedesimi televizyonla kitaplık arasına park ettiğim senelerde, Defne Hocanın kırmızı Skodasını park ettiği otoparkta yine gri ama mercedes olmayan arabama yer arıyordum.

Meydana çıkınca içime dolan ferahlık hissi aklıma Fatma’nın dördüncü gün yazısını getirdi. Şişli’de bir apartımanda başlayan üniversite hayatımı düşündüm. Hüzün, haset ve nostaljiyle doldum. Şu okulda keşke okuyabileceğim bir bölüm olsa diye düşündüm. Lisans olmaz ya, belki bir yüksek lisans? Sonra kaynak göstermeler, yazılı ödevler falan aklıma tezim geldi. Öğrencilikten sıkıldığımı hatırlayıp vazgeçtim bu hayalden.

Kapıda sigara içen Ayfer Tunç’a merhaba deyip yüzde kırkı dolu olan salonda güzel bir yere oturdum. Söyleşinin başlarında kafamdan size yazıyordum. Şunu sanghama anlatayım, bunu da söyleyeyim diye. Hiçbiri aklımda yok şimdi. İçimizdeki boşluğun hiç dolmadığını ama ağrısının azaldığı, kaderin başladığı çizginin değişebilirliği en etkilendiklerim, dolayısıyla aklımda kalanlar oldu. Söyleşi bittiğinde insanların onlar adına utanç duyduğum övgü sözcüklerini duymamak ve coolluğuma zeval gelmemesi için çantamdaki kitabı imzalatmadım.

Bugünlük benden bu kadar sanghamou.

 

 

Alper-Gün ?

Selam sangha.

Kaçıncı günde olduğumuzu bilmiyorum ama onu geçtik onun farkındayım. Ay takvimini açıp bakabilirim ama birkaç güne bir dolunay yazısı gelir herhalde diye düşünüyorum.

Dün akşam çalıştığım kurumda bir Barok gecesi organize ettik. Bir arkadaşımla birlikte Barok dönem bestecileri hakkında bilgi verip küçük küçük örnekler çaldık. Dinleyicilerimizin çoğu öğrencilerimiz ve aileleri olunca insanları sıkmamak adına bol dedikodulu eğlenceli bir sunum yaptık. Bir ara  samimiyetle patavatsızlığın arasındaki  sınırı kaçırıp (sık başıma gelir) Bach’ın Haendel’e duyduğu hayranlığa çok şaşırdığımı, bunu edebiyat üzerinden örnekleyecek olursam O.A’ın A.K’e hayranlık beslemesi gibi bir şey olarak gördüğümü söyledim. Sonrasında da pişman oldum. A.K’i hiç de iyi niyetli olmayan bir seviye belirteci olarak kullanmam çok ayıp. Olan oldu artık tamam da bundan daha önemli olan şey şu ki  Bach’a O.A. dersek, Haendel asla ve asla A.K. değildir. Affet beni Haendel. ( hala terbiyesizlik yapıyorum)

Hem gitar hem de piyano çalan bir öğrencim var. Bu aralar gitarda daha başarılı diye çocuğa kapris yapmak, trip atmak istediğimi fark ettim bugün. Fark eder etmez hemen değiştirdim tavrımı. Dersten sonra ipe sapa gelmez nedenlerle iş arkadaşlarıma uyuz oldum. Günlük kapris ihtiyacımı gideremediğim için herhalde. Şimdi komik geliyor.

Bugünlük benden bu kadar sanghamou.